Image
12.11.2018 0 Comments

Atos poskytol francúzskej energetickej agentúre superpočítač BullSequana s procesormi Marvell ThunderX2

Atos, globálny líder v digitálnej transformácii, oznámil, že dodá Oddeleniu vojenských aplikácií Francúzskej komisie pre alternatívne energie a atómovú energiu (CEA/DAM) prvý počítač postavený na architektúre ARM, BullSequana X1310.

Komisia už viac ako 40 rokov vyvíja rozsiahle, multi-fyzikálne a kritické kódy. To sa od ukončenia francúzskych jadrových testov pred 22 rokmi týka najmä Oddelenia vojenských aplikácií CEA (CEA/DAM). Validácia týchto kódov je dôležitou súčasťou práce vývojárov. Tímy CEA si všimli, že spúšťanie týchto kódov na rôznych platformách z rôznych architektúr a používanie rozmanitých kompilátorov a knižníc z rôznych zdrojov pomáha odhaľovať chyby a odchýlky od štandardov. Na zabezpečenie najlepšieho validačného prostredia v škále pre svojich vývojárov si CEA/DAM objednalo klaster BullSequana na ARM architektúre s využitím nového CPU ThunderX2 od Marvellu.

Systém, vyvinutý Atosom, je súčasťou projektu Mont-Blanc 3. Ten podporuje aj Európska komisia. Jeho cieľom je zhodnotiť potenciál klastrov na architektúre ARM, ktoré by riešili potrebu vysokovýkonného výpočtového výkonu na exaškále, vyvíjali zodpovedajúci softvérový ekosystém a vydávali odporúčania pre exaškálový systém na architektúre ARM.

Nový model nasadia ku koncu roka 2018 v centre CEA/DAM v Ile-de-France, v Bruyères-le-Châtel. Obsahuje rack BullSequana s 92 blades BullSequana X1310, tromi výpočtovými uzlami na blade, duálnymi procesormi Marvell ThunderX2 s 32 jadrami @ 2,2 GHz. Je postavený na príkazovej sade Armv8-A, s 256 GB na uzol a s EDR interconnectom Infiniband®. Nový procesor ThunderX2 podporuje až štyri vlákna na jadro s 8 pamäťovými kanálmi, ktoré dodávajú kombináciu výpočtového a pamäťového pásma potrebnú pre kritické vedecké workloady. Rodina ThunderX2 je plne v súlade so špecifikáciami architektúry Armv8-A ako aj architektúry ARM Server Base System Architecture (SBSA) a štandardov ARM Server Base Boot Requirements. ThunderX2 ďalej zrýchľuje nasadzovanie ARM serverov v najnáročnejších podmienkach vysokovýkonného výpočtového výkonu a pripravenosť ekosystému na komerčné nasadenie.

V príprave na túto inštaláciu už CEA/DAM dostal úvodnú sadu bladeov, aby mohol začať s portovaním softvéru, charakterizáciou a optimalizáciou. Prvé výsledky ukazujú, že nový klaster je veľmi sľubnou architektúrou pre pamäťovo náročné aplikácie.

Sme hrdí, že môžeme nainštalovať prvý BullSequana X1310 systém v CEA. Je to vyvrcholenie nášho dlhodobého záväzku k európskemu projektu Mont-Blanc, ktorý vyhodnocuje potenciál využitia klastrov na architektúre ARM pre exaškálové požiadavky. Tento systém je komerčnou verziou prototypu, ktorý vyvinul a postavil Atos ako súčasť projektu Mont-Blanc pre testy a zhodnotenie. Dostupnosť nového modelu je plne v súlade s našou politikou technologickej otvorenosti a našej podpory pre európske snahy v oblasti exaškálových superpočítačov,“ povedala Sophie Proust Houssiaux, šéfka výskumu a vývoja v oblasti Big Data a bezpečnosti v Atose.

Marvell teší, že mohol spolupracovať s CEA a Atosom na urýchlení celkového vývoja a optimalizácie kľúčových kritických kódov na architektúre Arm s ThunderX2. CEA je celosvetovo uznávaná pre svoje popredné postavenie v oblasti vedeckej inovácie a skúsenosti v oblasti vysokovýkonného výpočtového výkonu. Táto spolupráca ešte viac posunie vyzretosť aplikačného ekosystému HPC softvéru na ThunderX2,“ povedal Gopal Hegde, viceprezident a generálny riaditeľ, Server Processor Business Unit at Marvell Semiconductor, Inc.

Autor: Atos

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

S novou bezdrôtovou hernou myšou Logitech G604 Lightspeed budete mať všetko pevne v ruke

16.09.2019 13:17

Logitech G, značka spoločnosti Logitech (SIX: LOGN) (NASDAQ: LOGI) a popredný inovátor herných technológií a vybavenia, dnes predstavila bezdrôtovú hernú myš Logitech® G604 LIGHTSPEED. Táto bezdrôtová ...

Tlačové správy

Festival vedy a techniky AMAVET 2019 – 22. ročník

16.09.2019 11:25

„ZREALIZUJ SVOJ NÁPAD“ je sloganom tohtoročného, už 22. ročníka Festivalu vedy a techniky AMAVET 2019 (FVAT). Od 1. septembra, kedy v Asociácii pre mládež vedu a techniku (AMAVET) spustili registráciu ...

Tlačové správy 1

Telekom bude na jeseň zrýchľovať internetové pripojenie na celom Slovensku a zruší FUP na metalickej sieti

16.09.2019 11:15

Slovak Telekom chystá ďalšie zvyšovanie rýchlosti pevného internetu. Najbližšie týždne bude realizované nové plošné zrýchlenie prístupov na VDSL a optickej sieti. Postupne budú zvyšované rýchlosti po ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

IT GALA stvorec 2019

Najnovšie videá

elearn