Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Asymetrické sedačky či dizajny inšpirované škandinávskou architektúrou. Študenti navrhli automobilové sedadlá.

Tlačové správy
0

Študenti dizajnu vidia automobilové sedadlá inak. Piati z nich dostali možnosť pretaviť svoje nápady do reality. V Technologickom centre Adient v Trenčíne absolvovali ročnú prax, pri ktorej navrhli svoje vlastné automobilové sedadlá – inšpirované škandinávskou architektúrou, vlnami či svalmi chrbta.

Piati študenti Strednej umeleckej školy v Trenčíne odboru Priemyselný dizajn vytvorili automobilové sedadlá podľa vlastných predstáv. Študenti absolvovali ročnú stáž v Technologickom centre Adient v Trenčíne a za jeden školský rok premenili svoje dizajny na papieri na reálne automobilové sedadlá.

Pri dizajne sa študenti inšpirovali v škandinávskej architektúre, ľudským telom alebo prírodou. Ich tvar a farebné prevedenie pripomínajú vlny, tvary vtáčích krídel či dokonca svaly na ľudskom chrbte. Jeden z konceptov napríklad využíva prvky asymetrie, ktorá by umožnila vodičom jednoduchšie nastupovanie do auta.

Študentov počas stáže viedli inžinieri z trenčianskeho technologického centra, ale aj dizajnéri z globálneho centra spoločnosti Adient v Burscheide. Konzultovali študentom ich úvodné návrhy, radili im či sú ich nápady realizovateľné do fyzickej podoby a pomáhali im prekonať všetky komplikácie, ktoré ich počas prípravy stretli.

Tento rok sme ukončili už tretí ročník umeleckej praxe. Sme veľmi radi, že Stredná umelecká škola v Trenčíne je otvorená tejto spolupráci a každoročne sa môžeme stretávať so študentmi. Atraktívne prevedenia a detaily študentských návrhov sú inšpiráciou aj pre našich kolegov,“ komentuje Dušan Valient, riaditeľ technologického centra Adient v Trenčíne.

365.bank

Študenti sa naučili pracovať s modelmi v mierke 1:1, vyskúšali si tímovú prácu a najmä si uvedomili, že produkty priemyselného dizajnu musia okrem originality spĺňať aj mnoho technologických či bezpečnostných požiadaviek. Cieľom stáže nie je vytvoriť sedadlá do sériovej výroby, ale priniesť študentom praktické skúsenosti.

Študenti odviedli počas roka svedomitú robotu. Všetci piati sú veľmi talentovaní dizajnéri a verím, že po úspešnom štúdiu budeme môcť niektorých z nich privítať aj ako našich budúcich kolegov,“ vysvetľuje Stanislava Valientová, HR manažérka technologického centra.

Technologické centrum spoločnosti Adient v Trenčíne je najväčšie vývojové centrum pre automobilový priemysel na Slovensku. Vyše 500 zamestnancov vyvíja širokú paletu vysoko inovatívnych produktov pre automobily zajtrajška: najmodernejšie kompletné sedadlové systémy, odľahčené kovové konštrukcie a mechanizmy pre automobilové sedadlá, inovatívne bezpečnostné a komfortné moduly, veľké penové komponenty, plastové a kompozitné diely a poťahy pre sedadlá. Dôležitou súčasťou vývojových aktivít spoločnosti Adient v trenčianskom centre je porovnávanie a testovanie produktov.

Adient

Všetky autorove články
sedadlo auto automobil dizajn student skola

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať