Image
14.11.2016 0 Comments

Recenzia: Asus ZenFone 3

Tretia generácia vlajkovej lode ASUS sa mimoriadne vydarila. V predchádzajúcich dvoch verziách sa inžinieri a dizajnéri naučili rozumieť používateľom a poučili sa aj produktoví a marketingoví manažéri pri určovaní optimálneho pomeru cena/výkon. Veľa skúseností získali aj so štyrmi variantmi odvodenými od ZenFone 2, a to s prívlastkami Selfie, Zoom, Max a DeLuxe.

Dizajn a konštrukcia

V porovnaní s predchádzajúcim modelom je nový ZenFone 3 moderný a elegantný. Kombinácia skla a kovu navodzuje dojem luxusu a kvality. Sklo je vynikajúci materiál aj z hľadiska prístupu signálu k anténe a obzvlášť Corning Gorilla Glass aj pre svoju odolnosť proti poškriabaniu, to všetko za cenu menej spoľahlivého držania. Vyčnievajúce štvorcové teleso fotoaparátu so zaoblenými rohmi však zabezpečí, že telefón sa na mierne šikmej podložke nešmýka. Snímač odtlačkov prstov je podlhovastý a orientovaný na výšku. Funguje spoľahlivo a dostatočne rýchlo, aj keď sa zdá, že vývojári možno obetovali nejakú desatinku sekundy v prospech spoľahlivosti. Tlačidlá na pravom boku majú typický asusovský zenový reliéf sústredných kružníc. Zaujímavo je riešený slot na SIM a pamäťovú kartu. Do prvého slotu treba vložiť micro SIM a do druhého slotu buď druhú SIM kartu, tentoraz však vo formáte nanoSIM, alebo pamäťovú kartu microSD. Dátové pripojenie 4G, prípadne 3G zvládne len primárna SIM karta, sekundárna je určená len na hlasovú komunikáciu a 2G dáta. Našťastie v konfiguračnom menu môžete nastaviť, ktorá zo SIM kariet bude považovaná za primárnu. Hrany displeja aj zadnej sklenej steny sú príjemne zaoblené v trende nazývanom 2,5D. Vďaka tomu sa telefón dá spoľahlivo uchopiť a napriek hladkej zadnej stene aj držať. Systémové tlačidlá Androidu sú na dotykových plochách pod ­displejom, takže mu neuberajú z rozlíšenia, žiaľ, nie sú podsvietené. 


Zachytenie atmosféry podvečera  (1/320 s f/2, ISO 50)

Hardvér a výkon

Začneme displejom. Pochválime rozsah po­zorovacích uhlov a intenzitu podsvietenia. Aj rozlíšenie je dostatočné. Horšie je to už s automatickou reguláciou podsvietenia a hlavne s vernosťou podania farieb, citeľný je posun do modrastých odtieňov, takže prezerané obrázky pôsobia trochu chladným dojmom. Do istej miery pomôže softvérová kompenzácia, ale subjektívne vnímaný posun do modra úplne neodstráni. Reproduktor na spodnej strane je, naopak, v tejto kategórii nadpriemerný.

ASUS, ako jeden z mála výrobcov smartfónov, donedávna používal procesory Intel Atom, ZenFone 3 vybočil z línie aj v tomto ohľade a zaradil sa do mainstreamu s procesormi ARM. Osemjadro Snapdragon 625 od Qualcommu síce nepatrí medzi absolútnu výkonovú špičku, veď ani ZenFone nepatrí medzi cenovú špičku, je to skôr úsporný pracant, ale na väčšinu aplikácií vrátane stredne náročných hier postačí. Kapacita pamäte RAM aj vnútorného úložného pries­toru radí tento smartfón do elitnej kategórie.

Príslušnosť do technicky vyspelejšej kategórie dokumentuje aj nový port USB Type-C s podporou rýchleho nabíjania. S dodávanou nabíjačkou (5 V, 2 A) sa batéria dá nabiť za 2,5 hodiny. Kapacita batérie je dostatočná na deň intenzívneho používania s 20-30-percentnou rezervou.


Zátišie v pološere (1/8 s f/2, ISO 3 200)

Fotoaparáty

Rozlíšenie 16 Mpx je vyššie než pri mnohých vlajkových lodiach, ale tento parameter nie je pri veľkosti snímačov v mobiloch kľúčový. Používatelia ocenia 4-osovú optickú stabilizáciu a rýchle laserové zaostrovanie s latenciou 0,03 sekundy, takže by vám nemal uniknúť žiadny záber. Je škoda, že optická stabilizácia sa neuplatní pri nakrúcaní videa. Supluje ju 3-osová elektronická stabilizácia, ale len do 1080p. ­ZenFone3 však dokáže snímať aj video v rozlíšení 4K pri 30 fps.

Fotografie v dobrých svetelných podmienkach sú vynikajúce, pri pološere sa automatika spolieha na ISO (bežné sú hodnoty v rozsahu 2000 – 4000) aj na optickú stabilizáciu, nebojí sa znižovať expozičný čas až na 1/8 či dlhší. Ak záber nerozhýbete, bude šum väčšinou na prijateľnej úrovni. Niekedy však zvýši ISO tak, že šum je badateľný, ba až rušivý. Manuálny režim podobne ako pri všetkých mobilných fotoaparátoch spomenieme len pre úplnosť, je to vyvažovanie rovnováhy expozičného času a ISO v limitoch, ktoré dáva fixná clona f/2.0.


Koncert (1/30 s f/2, ISO 2092)

Parametre:

• Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 625, takt 2 GHz, GPU Adreno 506; pamäť: 4 GB RAM, 64 GB eMCP, karta microSD do 2 TB; ­displej 5,2" FHD IPS, 16M farieb, 1080 × 1920 px; konektivita: podpora LTE, 802.11b/g/n/ac, bluetooth 4.2; operačný systém: Android 6.0 s nadstavbou ZenUI 3.0; fotoaparát: hlavný 16 Mpx, f/2.0, predný 8 Mpx, f/2.0; batéria 2650 mAh; rozmery: 146,87 × 73,98 × 7,69 mm; hmotnosť: 144 g. AnTuTu Benchmark: skóre 62 375

• Cena: 369 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, výkon, výdrž na batériu, dobrý fotoaparát
- Studený nádych farieb displeja

HODNOTENIE:

Dizajn: 90 %
Výkon: 80 %
Funkcionalita: 70 %
Celkovo: 82 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

MSI Clutch GM30 / Obojručná, pevná a osvetlená

04.12.2019 12:40

Ergonómia myši je symetrická, to znamená, že sa nebude priečiť ani v rukách ľavákov. Tým budú sprava chýbať iba bočné tlačidlá nad palcom, ktoré sú dostupné len pre pravákov. Rozmerovo je Clutch GM30 ...

Recenzie

Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8G / Radeon, ktorý deklasuje GeForce

04.12.2019 10:43

Medzi konkurujúcimi si grafickými kartami panuje zvláštna situácia. Je ťažké proti sebe do priameho porovnania postaviť také modely, aby proti výberu nemali výhrady ani AMD, ani NVIDIA. Na náš októbro ...

Recenzie

NVIDIA RTX 2080 Super Founders Edition / Highendové GPU Turing na doraz

04.12.2019 10:32

GeForce RTX 2080 Super je najvýkonnejšia grafika z rodiny Super, v rámci ktorej NVIDIA poodomykala niekoľko blokov (SM) s výpočtovými jednotkami. V tomto prípade „iba“ dva (pripomeňme si, že RTX 2060 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá