ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

Technológie
0

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidlách, sa odlišujú od tzv. zabijackých robotov. Druhá skupina si myslí, že je to prvý krok smerom k dystopii na spôsob filmov o Terminátorovi.

Najnovšia kapitola v prebiehajúcej diskusii sa týka automatizovanej tankovej veže. Vývojové laboratórium Army'sNightVision and ElectronicSensorsDirectorate pracuje na automatizovanej veži, ktorá sa má otestovať v lete. Bude používať kontroverznú armádnu technológiu ArtificiallyIntelligentTargetingSystem (ATLAS), ktorá dokáže detegovať cieľ a namieriť naň zbraň po tom, čo samostatne určí, či ide o nepriateľský cieľ. Systém nie je nastavený tak, aby stlačil spúšť, tento krok musí urobiť ľudský operátor.

ATLAS, ohlásený začiatkom tohto roka, je ambiciózny program spájajúci počítačové videnie, umelú inteligenciu a strojové učenie na vytvorenie pozemných vozidiel, ktoré sú schopné robiť rozhodnutia o zameriavaní cieľa a vykonať prípravné činnosti rýchlejšie, ako to dokážu ľudia. Vychádza sa z princípu, že rýchlejší ťah zvyčajne znamená víťazstvo v zápase.

Autonómne a poloautonómne zbrojné systémy podliehajú prísnym limitáciám, ktoré vyžadujú ľudský zásah v situáciách, v ktorých sa používa sila, a predpisujú obmedzenia pre autonómne zbrane, ktoré im zabránia v streľbe po strate spojenia s nimi.

Kritici však hovoria, že tieto obmedzenia nie sú dostatočné na to, aby chránili pred šírením autonómnych zbraní. Kampaň Stop KillerRobots žiada prísnejšie záruky, že nad použitím sily budú mať naďalej úplnú kontrolu ľudia. Za ideálne riešenie považuje globálny zákaz autonómnych zbraní.

V roku 2017 OSN, podnietená listom 100 významných osobností z oblasti technológií, začala formálne diskusie o hrozbe autonómnych zbraní. No rozvoj takýchto systémov sa zrýchlil. Armádny program s názvom Operácia Wingman zahrnoval aj rozsiahle skúšky autonómnych vozidiel vybavených úplne autonómnymi zbraňovými systémami.

Rozpaky ešte stupňuje skutočnosť, že aj Rusko a Čína vyvíjajú vlastné platformy autonómnych zbraní. To by mohlo znamenať, že sme na dobrej ceste k budúcnosti, v ktorej sa roboty na bojisku stanú bežnými. Jedným z možných dôsledkov by mohlo byť, že operátori v teréne budú menej váhať pred tým, než zapoja do boja bezposádkové systémy. Narušili by sa tým dlhotrvajúce obmedzenia, ktoré majú zabrániť eskalácii do ozbrojeného konfliktu.

Niektorí armádni predstavitelia sa už vyjadrili v prospech menej zainteresovanej forme kontroly, kde by ľudia dohliadali na väčší počet autonómnych zbraní, ako sú aj tankové veže s technológiou ATLAS.

Zdroj: https://www.zdnet.com/article/optionally-manned-robotic-gun-is-armys-latest-autonomous-weapon/

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
technológie priemysel pocitac PC umelá inteligencia zbrane

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať