Armáda a nové technológie boja na diaľku

Technológie
0
army_gadgets_2511.jpg Prichádza doba, keď sa bude bojovať na diaľku - najnovšie vojenské „hračky" sú toho dôkazom. 3D tlačiarne sme už spomínali v súvislosti s možnosťou vytlačiť si zbraň priamo v teréne. Armáda má najnovšie k dispozícii 6-metrový kontajner, ktorý obsahuje okrem 3D tlačiarne aj nástroj na rezanie kovu - kontajner tak umožňuje navrhnúť a vytvoriť prototyp nástrojov a zbraní pre vojakov podľa aktuálnej potreby. Takýto kontajner sa už dnes využíva napr. v Afganistane.

army1.jpg

Vojaci majú k dispozícii aj špeciálne granáty, ktoré pripomínajú malé bezpilotné lietadlo. Granát svojimi rozmermi a tvarmi vyzerá ako dron, jeho účinnosť je však oveľa väčšia. Výhodný je krátky čas, za ktorý možno granát použiť - v priebehu dvoch minút. V kombinácii s dosahom takmer 10 km, rýchlosťou 160 km/h a veľkou plochou výbuchu tak ide o mimoriadne efektívnu zbraň. Výrobca poslal doteraz do Afganistanu 44 kusov tejto zbrane.

army2.jpg

V Afganistane je aj 25 špeciálnych robotov, ktoré slúžia na odpaľovanie protipechotných mín. Robot je vybavený viacerými kamerami a možno ho ovládať na diaľku. Okrem toho disponuje aj špeciálnymi senzormi, ktoré monitorujú silu výbuchu. Tieto dáta majú pomôcť vojakom, aby v prípade potreby získali primeranú zdravotnú starostlivosť.

army3.jpg

Zaujímavý nástroj je aj zariadenie, ktoré sleduje a hľadá prípadných samovražedných atentátnikov. Zariadenie s infračervenou kamerou dokáže odhaliť samovražednú vestu s výbušninami do vzdialenosti 250 metrov. Až 130 týchto zariadení sa už využíva v Afganistane. Súčasťou ochrany sú aj špeciálne hliadkové balóny, ktoré nad každou veľkou základňou dávajú pozor na prípadné útoky. V prípade malých izolovaných staníc využívajú vojaci nové malé héliové balóny, ktoré dokážu uniesť 4,5 kg vojenského vybavenia. Balón, ako aj senzory, ktoré sú k nemu pripevnené, dokáže ovládať jeden vojak.

army4.jpg

Zdroj: wired.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať