Image
10.10.2012 0 Comments

Apple stále žije skôr z ideí Steve Jobsa ako z inovácií

stevejobs.jpg Minulý týždeň uplynul rok od smrti spoluzakladateľa a CEO spoločnosti Apple Steva Jobsa. Hoci trh sa bál, že Apple nebude schopný bez tejto postavy pokračovať nastoleným smerom a čaká ho úpadok, zdá sa, že opak je pravda. Dnes je síce Apple v mnohých črtách iný (najmä z hľadiska vystupovania na kapitálových trhoch), ale podľa analytikov je aj výrazne silnejší, ako bol pred rokom.

Dôkazom toho je aj cena akcií, ktorá sa aktuálne pohybuje okolo 640 dolárov, čo je o viac než dve tretiny vyššia suma ako pred rokom. Takisto obrat za druhý štvrťrok tohto roka bol 35 miliárd dolárov, čo je o 23 % viac než vlani, a Apple sa už zabýval medzi spoločnosťami s ročným obratom cez 100 miliárd. Aj počty predaných iPadov sú rekordné.

Práve s tabletmi prišiel Steve Jobs ako s posledným novým produktovým radom za svojho vedenia Applu, a hoci sú súčasné objemy predajov pravdepodobne dôsledkom ním nastoleného smeru, a nie rozhodnutia nového vedenia, vidieť, že Apple sa nastavenej pozície drží, ako môže, a ťaží z nej maximum. To však nebude možné večne.

Bude ďalej Apple udávať smer?

Dany Gaspar, riaditeľ pre digitálnu stratégiu v komunikačnej firme Levick, je presvedčený, že Apple je teraz iný a čelí aj iným výzvam ako predtým. S tým, že sa stal svetovo najhodnotnejšou spoločnosťou, sú spojené aj výzvy a požiadavky na organizovaný rast, ktoré musí Apple zvládnuť. Naopak, Carolina Milanesiová, viceprezidentka Gartneru, si nie je istá, či k zmene došlo až tak v samotnom Apple, či zmenou neprešiel skôr svet okolo. Navyše Apple podľa nej robí chyby, ako je napr. náhrada Google Maps vlastnými mapami v iOS 6. Jednu alebo dve chybičky dokážu priaznivci tejto značky určite prehliadnuť (ostatne ide o maličkosť v porovnaní s chybnými anténami pri iPhone 4), ale dlhodobé pochybenia môžu priniesť Applu na vysoko konkurenčnom mobilnom trhu stratu jeho pozícií.

Analytici takisto upozorňujú na fakt, že v praxi sa zatiaľ neprítomnosť Jobsa nemohla prejaviť naplno, pretože Apple má pomerne dlhé vývojové cykly a všetky existujúce produkty majú pravdepodobne korene ešte u Jobsa a ťažia z jeho ideí. Až s ďalšími generáciami prístrojov potom bude možné vidieť, akým smerom sa Apple skutočne vydal. Rovnako tak sa Apple stále drží stratégie vysokých cien, keď sa snaží pôsobiť so svojimi produktmi dojmom luxusného tovaru. No nadšenci si za ne radi priplatia, čo je takisto stále Jobsov trik, ktorý sa mu osvedčil v minulosti.

Dokonca aj veľmi kritizované mapy v iOS 6 majú svoje počiatky v časoch Steva Jobsa, pretože už za jeho vedenia intenzívne zháňal Apple odborníkov na túto oblasť. Síce výsledné vyhotovenie je možno iné, než by bolo pod jeho dohľadom, pretože je známe, že Jobs chcel osobne schváliť každú uvádzanú novinku, ale samotný nápad má jasne stále ešte jeho podpis.

Realizácia nápadov od Jobsa bez vlastných inovácií?

Analytici sú navyše presvedčení, že Apple má od Jobsa nápady na roky, možno aj na celé desaťročia a z tohto odkazu bude môcť dlhodobo ťažiť. Vďaka tomu pravdepodobne nemožno očakávať žiadnu výraznú zmenu smeru alebo vybočenie z doterajšieho kurzu. Lenže trh sa rýchlo mení a Apple bude prinútený reagovať, a nie iba implementovať už pripravené nápady. Práve to potom podľa analytikov ukáže, aký kreatívny vie byť nový CEO firmy Tim Cook a či nie je len dobrým realizátorom už pripraveného.

Dany Gaspar preto dodáva, že jeden rok je zatiaľ prikrátky čas na to, aby bolo možné zhodnotiť fungovanie Applu bez Steva Jobsa, a určite nemožno pochybovať o tom, že Cook zatiaľ pracuje v tieni svojho predchodcu a sám s ničím neobyčajným rozhodne neprišiel. Napriek tomu silná pozícia na trhu, ktorú Jobs vybudoval, je niečo, čo má nespornú hodnotu. Tá potom Applu dáva oveľa väčšie šance preraziť s novými produktmi ako v čase, keď bol na okraji IT sveta.

Niektorí pozorovatelia však už začínajú hovoriť o tom, že Apple potrebuje viac inovácií, a hoci je v súčasnosti konkurencieschopnejší než kedykoľvek predtým, je otázkou, či dokáže ešte niekedy znovu nastoliť úplne nový smer, ako to bolo v prípade smartfónov a tabletov, alebo či sa len bude držať v už vytýčenom koridore. Práve v tom sa totiž ukáže, či je Apple schopný obísť sa bez Steva Jobsa alebo nie.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Najlepšie a najhoršie krajiny podľa úrovne nakladania s odpadom

26.09.2019 00:00

Rebríček The Global Waste Index vyhodnocuje krajiny OECD z pohľadu environmentálnych dopadov ich nakladania s odpadom. Index analyzuje najbežnejšie metódy spracovania odpadu a udeľuje im pozitívne ale ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá