Apple má záujem o zafír. Koniec škrabancom a prasknutým displejom?

Technológie
0

iphone6.png Apple investuje do vývoja nového typu obrazovky pre inteligentné telefóny, ktorá bude tvrdšia a odolnejšia proti škrabancom. Prečo sa však spoločnosť toľko zaujíma o zafír?

Zafír je veľmi tvrdý, opticky priehľadný kryštál, ktorý vyzerá a trochu sa aj správa ako sklo či diamant. Kameň môže nadobúdať mnoho foriem, pričom drahokam je len jedna z nich. Rovnako ho možno nájsť v mnohých farbách vrátane červenej, zelenej, žltej či oranžovej. Červený zafír je známy ako rubín, ale väčšina ľudí pozná zafír skôr v jeho modrej podobe.

Čistý zafír je číry

Používatelia budúcich iPhonov sa však rozhodne nemusia báť, že by ich obrazovka bola modrá. Drahokamy získavajú svoju farbu vďaka nečistotám, ktoré sú v nich obsiahnuté. Zafír používaný na obrazovky je bezfarebný, pretože je čistejší a neobsahuje žiadne železo, titán, chróm, meď ani horčík.

Zafíry sa bežne ťažia ako akékoľvek iné drahokamy, ale kryštály používané na iné účely než v šperkárstve sa vyrábajú umelo. Existuje niekoľko rôznych metód, ako zafír vyrobiť, ale najčastejšie sa na premenu na kryštál používa oxid hliníka.

Priemyselné využitie

V súčasnosti sa zafír už bežne používa pri niektorých výrobných procesoch, ale uplatnenie našiel aj v laseroch. Napríklad rubín sa používa na vytváranie červených laserových lúčov. Ďalej sa zafír používa na ochranu okien a dokonca aj výrobu nepriestrelných skiel. Zafír je navyše veľmi cenený pre veľkú odolnosť proti škrabancom, za čo by iste boli vďační aj budúci používatelia ďalšej verzie iPhonu.

Jedna z hlavných prekážok v prípadnom využití zafíru pre zariadenie Applu je však jeho vysoká cena. Na druhej strane je nepravdepodobné, že by spoločnosť v prípade iPhonu 6 prišla s razantným nárastom ceny. Skôr bude chcieť udržať cenu na úrovni iPhonu 5S.

Alternatívne riešenie

Zafír však nie je jediná možnosť, ako ochrániť používateľské zariadenia pred zničením. Niektoré telefóny, okrem iného aj Samsung Galaxy S4 alebo existujúce iPhony, už na tento účel používajú odolné sklo Gorilla Glass. Ďalšiu alternatívu vyrába japonská spoločnosť Asahi Glass, ktorej Dragontail možno nájsť napríklad na smartfóne Sony Xperia Z1.

Zafír je síce tvrdší a odolnejší než oba spomínané produkty, napriek tomu je s ním stále spojených veľa otáznikov, ktoré bude musieť Apple pred uvedením finálneho produktu vyriešiť.

Zdroj: ComputerWorld

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať