Image
20.9.2018 0 Comments

Apple má prvý 7 nm čip. A12 Bionic je podľa Apple „najinteligentnejším a najvýkonnejším čipom“ v histórii smartfónov

Appple nedávno predstavil tri nové iPhony – modely XS, XS Max a XR. Všetky sú vybavené novým čipom A12 Bionic. Jeho návrh je ako zvyčajne dielom Applu, aby sa čo najviac ziskov udržalo vo firme, ale vyrába sa v TSMC (okrem Samsungu je to jediný výrobca, ktorý zvládol nástrahy 7 nm výrobného procesu). Phil Schiller na pódiu v Cupertine charakterizoval tento prvý 7 nm čip ako „najinteligentnejší a najvýkonnejší čip v smartfóne“.

A zrejme má pravdu. Tento 64-bitový čip má 6,9 mld. tranzistorov, 6-jadrové CPU (s dvoma výkonnými a štyrmi úspornými jadrami), štvorjadrové GPU (o 50 % rýchlejšie, ako má A11) a aktualizovaný Neural Engine, čo je čip navrhnutý na spracovanie úloh AI, umožňujúci strojové učenie v reálnom čase pri vykonávaní úloh, ako je rozpoznávanie tvárí.

Zatiaľ čo minuloročný čip mal dvojjadrový Neural Engine, A12 Bionic sa hrdí ôsmimi jadrami. A kým vlaňajší Neural Engine mohol spracovať 600 miliárd operácií za sekundu, nová verzia zvládne až 5 biliónov operácií za sekundu. Treba však dodať, že hoci Apple hovorí o A12 ako o prvom 7 nm čipe v odvetví, Huawei už minulý mesiac odhalil 7 nm Kirin 980, hoci jeho dodávky sa začnú až v októbri.

A12 Bionic bol ohlásený za sprievodu množstva čísel, no všetky majú rovnaký výsledok – rýchlejšie aplikácie. Týka sa to najmä aplikácií, ktoré používajú Core ML, firemný framework pre strojové učenie, ktorý s novým A12 Bionic beží deväťkrát rýchlejšie ako s čipom z minulého roka.

A aby sme nezabudli na ďalšiu ohlásenú novinku, Apple Watch Series 4 má takisto aktualizovaný čip SIP (silicon in package) S4 štvrtej generácie, ktorý poskytuje až dvojnásobne vyšší výkon ako staršie modely. A má zlepšený akcelerometer a gyroskop, ktoré snímajú pohybové dáta až osemkrát rýchlejšie, čo umožňuje hodinám zistiť, kedy ich používateľ spadne.

Zdroj: theverge.comventurebeat.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Čo znamená High Availability v Oracle databáze?

18.06.2019 00:10

Špeciálny projekt Čo znamená High Availability pre biznis? Aká je úroveň tolerovaného rizika? Aká strata dát je akceptovaná? Existujú aktuálne problémy so zálohou alebo reportovaním? Všetky tieto otá ...

Technológie

Americká armáda zaradí do výzbroje laserové zbrane a hypersonické rakety

13.06.2019 00:00

Americká armáda vyhlásila, že bude v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pripravená na nasadenie hypersonických rakiet a laserových zbraní namontovaných na vozidlách, ak sa budú stupňovať technologic ...

Technológie 1

Dron Skai na vodíkový pohon prepraví ako lietajúci taxík až 4 cestujúcich

13.06.2019 00:00

Na zoznam spoločností vyvíjajúcich lietajúce autá sa pridal ďalší startup Alaka’i Technologies. Jeho lietadlo Skai sa môže používať podobne ako konkurenčné produkty v úlohe leteckého taxíka alebo na d ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button