Image
20.9.2018 0 Comments

Apple má prvý 7 nm čip. A12 Bionic je podľa Apple „najinteligentnejším a najvýkonnejším čipom“ v histórii smartfónov

Appple nedávno predstavil tri nové iPhony – modely XS, XS Max a XR. Všetky sú vybavené novým čipom A12 Bionic. Jeho návrh je ako zvyčajne dielom Applu, aby sa čo najviac ziskov udržalo vo firme, ale vyrába sa v TSMC (okrem Samsungu je to jediný výrobca, ktorý zvládol nástrahy 7 nm výrobného procesu). Phil Schiller na pódiu v Cupertine charakterizoval tento prvý 7 nm čip ako „najinteligentnejší a najvýkonnejší čip v smartfóne“.

A zrejme má pravdu. Tento 64-bitový čip má 6,9 mld. tranzistorov, 6-jadrové CPU (s dvoma výkonnými a štyrmi úspornými jadrami), štvorjadrové GPU (o 50 % rýchlejšie, ako má A11) a aktualizovaný Neural Engine, čo je čip navrhnutý na spracovanie úloh AI, umožňujúci strojové učenie v reálnom čase pri vykonávaní úloh, ako je rozpoznávanie tvárí.

Zatiaľ čo minuloročný čip mal dvojjadrový Neural Engine, A12 Bionic sa hrdí ôsmimi jadrami. A kým vlaňajší Neural Engine mohol spracovať 600 miliárd operácií za sekundu, nová verzia zvládne až 5 biliónov operácií za sekundu. Treba však dodať, že hoci Apple hovorí o A12 ako o prvom 7 nm čipe v odvetví, Huawei už minulý mesiac odhalil 7 nm Kirin 980, hoci jeho dodávky sa začnú až v októbri.

A12 Bionic bol ohlásený za sprievodu množstva čísel, no všetky majú rovnaký výsledok – rýchlejšie aplikácie. Týka sa to najmä aplikácií, ktoré používajú Core ML, firemný framework pre strojové učenie, ktorý s novým A12 Bionic beží deväťkrát rýchlejšie ako s čipom z minulého roka.

A aby sme nezabudli na ďalšiu ohlásenú novinku, Apple Watch Series 4 má takisto aktualizovaný čip SIP (silicon in package) S4 štvrtej generácie, ktorý poskytuje až dvojnásobne vyšší výkon ako staršie modely. A má zlepšený akcelerometer a gyroskop, ktoré snímajú pohybové dáta až osemkrát rýchlejšie, čo umožňuje hodinám zistiť, kedy ich používateľ spadne.

Zdroj: theverge.comventurebeat.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Mapy.cz majú turistické a zimné mapy v 3D, vrátane Slovenska

19.02.2019 00:10

Pred rokom český Seznam zlepšil svoje 3D mapy, ale až dosiaľ sa plastické mapy zobrazili len spolu s leteckými snímkami. Teraz je tu však novinka umožňujúca v 3D zobraziť aj základnú turistickú či zim ...

Technológie

DJI zlepší ochranu letísk pred svojími dronmi pomocou funkcie geofencingu. Vrátane tých slovenských

19.02.2019 00:20

Výrobca dronov DJI bude používať nový spôsob geofencingu (geofencing - funkcia softvérového programu, ktorý používa GPS alebo rádiofrekvenčnú identifikáciu čiže RFID na definovanie určitých hraníc, kt ...

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button