Image
20.9.2018 0 Comments

Apple má prvý 7 nm čip. A12 Bionic je podľa Apple „najinteligentnejším a najvýkonnejším čipom“ v histórii smartfónov

Appple nedávno predstavil tri nové iPhony – modely XS, XS Max a XR. Všetky sú vybavené novým čipom A12 Bionic. Jeho návrh je ako zvyčajne dielom Applu, aby sa čo najviac ziskov udržalo vo firme, ale vyrába sa v TSMC (okrem Samsungu je to jediný výrobca, ktorý zvládol nástrahy 7 nm výrobného procesu). Phil Schiller na pódiu v Cupertine charakterizoval tento prvý 7 nm čip ako „najinteligentnejší a najvýkonnejší čip v smartfóne“.

A zrejme má pravdu. Tento 64-bitový čip má 6,9 mld. tranzistorov, 6-jadrové CPU (s dvoma výkonnými a štyrmi úspornými jadrami), štvorjadrové GPU (o 50 % rýchlejšie, ako má A11) a aktualizovaný Neural Engine, čo je čip navrhnutý na spracovanie úloh AI, umožňujúci strojové učenie v reálnom čase pri vykonávaní úloh, ako je rozpoznávanie tvárí.

Zatiaľ čo minuloročný čip mal dvojjadrový Neural Engine, A12 Bionic sa hrdí ôsmimi jadrami. A kým vlaňajší Neural Engine mohol spracovať 600 miliárd operácií za sekundu, nová verzia zvládne až 5 biliónov operácií za sekundu. Treba však dodať, že hoci Apple hovorí o A12 ako o prvom 7 nm čipe v odvetví, Huawei už minulý mesiac odhalil 7 nm Kirin 980, hoci jeho dodávky sa začnú až v októbri.

A12 Bionic bol ohlásený za sprievodu množstva čísel, no všetky majú rovnaký výsledok – rýchlejšie aplikácie. Týka sa to najmä aplikácií, ktoré používajú Core ML, firemný framework pre strojové učenie, ktorý s novým A12 Bionic beží deväťkrát rýchlejšie ako s čipom z minulého roka.

A aby sme nezabudli na ďalšiu ohlásenú novinku, Apple Watch Series 4 má takisto aktualizovaný čip SIP (silicon in package) S4 štvrtej generácie, ktorý poskytuje až dvojnásobne vyšší výkon ako staršie modely. A má zlepšený akcelerometer a gyroskop, ktoré snímajú pohybové dáta až osemkrát rýchlejšie, čo umožňuje hodinám zistiť, kedy ich používateľ spadne.

Zdroj: theverge.comventurebeat.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

Technológie

17-palcový Gram od LG je „najľahší“ notebook na svete. Váži len 1,34 kg

13.12.2018 00:20

Spoločnosť LG predstaví na veľtrhu CES 2019 dve nové zariadenia z ultraľahkého radu Gram - 17-palcový notebook pre tých, ktorí uprednostňujú veľké displeje, a konvertibilné zariadenie 2-v-1. Nový 17- ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button