Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Apple chce zaviesť „DRM na opravu“ počítačov. Výmena súčastí bude možná len v autorizovaných servisoch

Technológie
4

Apple do svojich nových počítačov pridáva čip T2 (v súčasnosti ide o modely iMac Pro a MacBook Pro 2018), ktorý slúži ako kontrolná jednotka počítača. Má na starosti bezpečné zavádzanie operačného systému a šifrovanie, ako aj spracovanie obrazu pre FaceTime kameru. Podľa dokumentov Applu zverejnených na weboch MacRumors a Motherboard každý, kto nahradí kľúčové súčasti na zariadeniach s týmto čipom, bude mať znefunkčnený počítač, kým na ňom nespustí diagnostický softvér Service Toolkit 2. Ide o špeciálnu proprietárnu aplikáciu Applu, ktorá má opravu „legalizovať“.

V prípade MacBooku Pro sem spadá výmena displeja, logickej dosky, klávesnice, touchpadu a komponentu Touch ID, pri iMac Pro je to logická doska alebo SSD. K tomuto cloudovému softvéru však budú mať prístup iba Apple Stores alebo autorizovaní poskytovatelia opráv. To znamená, že neautorizované opravovne a samotní vlastníci zariadení nebudú môcť opravy vykonať.

Apple zatiaľ o tejto záležitosti mlčí, no zdá sa, že je to rozšírenie trendu, ktorý sa už prejavil pri telefónoch iPhone. Nezávislé opravovne čelia problému s výmenou ich displejov dokonca aj za originálne displeje od Applu, presunutie snímača TouchID alebo FaceID vyžaduje špeciálny hardvér na autorizáciu nových častí. Spotrebitelia, opravári a nadšenci však tvrdia, že by sa od nich nemalo vyžadovať „oprávnenie na opravu“ a mali by mať možnosť upraviť vec, ktorú vlastnia, bez toho, aby narážali na uzamknutie typu DRM.

Keďže Apple sa k tejto otázke nevyjadril, redaktori servera iFixit sa pokúsili prísť veci na kĺb. Kúpili úplne nový MacBook Pro 2018 a vymenili na ňom displej. Na prekvapenie zariadenie ďalej fungovalo aj bez použitia spomínaného softvéru. Redaktori sa nazdávajú, že tajný „zabijacký“ prepínač nebol aktivovaný – zatiaľ. Obmedzenia sa týkajú len bezpečnostných prvkov, ako sú snímače TouchID a FaceID, ktoré vyžadujú špeciálny softvér. Ľudia však hlásili problémy aj so senzorom okolitého svetla po výmene displeja na iPhone.

Zdroj: engadget.comengadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Apple pocitac MacBook iPhone notebook cip system kamera softver aplikácia displej Oprava

4 komentáre

Bullshit reakcia na: Apple chce zaviesť „DRM na opravu“ počítačov. Výmena súčastí bude možná len v autorizovaných servisoch

15.10.2018 07:10
Pocitac nieje ziadna veda, neskumaju ani neprepajkuvaju sa obvody ako niekedy ked boli pocitace skutocne alchymia ale menia sa cele moduly kus za kus. Aj supacke servisy by mali mat pristup k nahradnym dielom a potom nech si to uz zakaznici rozhodnu ci stavia na istotu a budu platit za nabliskane priestory a branding ako taky alebo im bude stacit oprava v nejakej zaprdenej kobke pod schodami v supermarkete. V zasade apple nevlastnim takze mi je to v podstate jedno ale vymenu pamati, diskov a baterky by mal byt zakaznik schopny si spravit sam doma bez toho aby musel platit predrazene servisohodiny a komponenty s vysokohorskou prirazkou, o to by sa vyrobcovia mali aspon zo slusnosti postarat.
Reagovať

Apple chce zaviesť „DRM na opravu“ počítačov. Výmena súčastí bude možná len v autorizovaných servisoch reakcia na: Apple chce zaviesť „DRM na opravu“ počítačov. Výmena súčastí bude možná len v autorizovaných servisoch

13.10.2018 09:10
Na snahe o autorizovaný servis naozaj nie je nič zlé. Problém je iba v tom že Apple potrebuje zo zákazníkov vytiahnuť čo najviac peňazí. Na druhej strane, zákazníci Applu sú zvyknutý nadštandardne platiť za veci ktoré sú inde zdarma alebo podstatne lacnejšie, takže je to vlastne v poriadku.
Reagovať

Buni reakcia na: Apple chce zaviesť „DRM na opravu“ počítačov. Výmena súčastí bude možná len v autorizovaných servisoch

12.10.2018 16:10
Práve naopak, stretol som sa s tým, že kde nebol rýdzo autorizovaný servis len jednej značky, ale k nej ešte dvoch navyše, nebola tam dôvera k dvom z troch značiek a nevravím o šuntoch, ale značkách. Servis, ktorý existuje v militaristických podmienkach aké sú na Slovensku, kde ten, čo si niečo nevybojuje to nemá, musí naplniť dopyt, ktorý nie je možné naplniť, čo nutne vedie k monopolizácii a direktívam, inak sa to nedá zvládnuť a napokon pokiaľ ide o servis profesionalitu nahradí známosť. Autorizované servisy budú viesť k profesionalizácii a originalite, k lepšiemu prijatiu zákazníkov a možno aj k inšpirácií pre samotných producentov.
Reagovať

Buni reakcia na: Apple chce zaviesť „DRM na opravu“ počítačov. Výmena súčastí bude možná len v autorizovaných servisoch

12.10.2018 16:10
Nevidím nič zlé na autorizovaných servisoch, zákroky sa tým profesionalizujú (najmä keď hovoríme o počítačovej oblasti, ktorá je v plienkach a kde nie je nik dôveryhodný), zatiaľ si zarobia na originalite, pre zákazníkov by však mali byť vernostné výhody a neskôr v rámci originality bude aj servis nahradený robotmi. To, že niekto nemá na takú opravu a chce to spraviť u známeho a má taký servis ďaleko, je len zvýraznenie obrazu miestnej ekonomiky, za čo by také autorizované servisné centrá mali navyše dostávať nejaké ocenenie, za kritický prínos k súčasnej situácii a progres.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať