Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Katastrofa pre súkromie. Aplikácia Clearview AI dokáže z fotky zistiť meno, prípadne adresu človeka

Bezpečnosť
4

Predstavte si, že k vám na ulici podíde náhodný okoloidúci, rýchlo vás odfotí na verejnom mieste (čo je úplne legálne), nahrá fotku do aplikácie a čoskoro nájde vaše profily na sociálnych sieťach, dozvie sa vaše meno a adresu. Je to katastrofa pre vaše súkromie. A práve to môže urobiť aplikácia s názvom Clearview AI, ktorá podľa nedávneho článku v The New York Times „môže ukončiť ochranu súkromia, ako ju poznáme“.

Nie je nebezpečná len preto, že stalkeri by mohli okamžite nájsť ľudí prostredníctvom aplikácie a prenasledovať ich cez sociálne siete alebo sa dokonca objaviť pri ich dome, ale aj preto, že orgány činné v trestnom konaní a FBI v súčasnosti používajú túto technológiu rozpoznávania tváre napriek negatívnym reakciám v právnických kruhoch. Napríklad v San Franciscu nie je pre orgány činné v trestnom konaní legálne používať rozpoznávanie tváre.

No k aplikácii Clearview AI majú prístup aj niektoré bezpečnostné služby, čo predstavuje nebezpečný precedens. Clearview AI obsahuje databázu viac ako troch miliárd obrázkov, zhromaždených z webových stránok ako Facebook, Twitter a dokonca aj Venmo. Pri tomto čísle bledne aj databáza FBI, ktorá má 411 miliónov fotografií. Pravda, aplikácia Clearview AI nie je ľahko prístupná verejnosti, a keď navštívite webové stránky spoločnosti, nenájdete o nej veľa informácií.

Musíte požiadať o prístup, aby ste sa dozvedeli viac, ani nehovoriac o používaní služby. No New York Times aj investori si myslia, že aplikácia bude v budúcnosti k dispozícii pre kohokoľvek, kto ju bude chcieť použiť. Je to desivá predstava a niektoré neziskové organizácie, ako napr. ako Fight for the Future, vyzývajú zákonodarcov, aby prijali opatrenia v oblasti technológie rozpoznávania tváre.

Aplikácia Clearview AI ešte nie je celkom hotová, no kód skrytý v nej, ktorý analyzoval New York Times, umožňuje jej spárovanie s AR okuliarmi, čo znamená, že v budúcnosti by sme mohli v reálnom čase identifikovať každého človeka, ktorého vidíme. Podľa Fight for the Future iba priamy zákaz takýchto AI nástrojov môže vyriešiť tento problém s ochranou súkromia.

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články
aplikácia app smartfon ochrana sukromie bezpečnosť Digital dáta

4 komentáre

dementi revue hnoj...z fotky to nezisti nic! reakcia na: Katastrofa pre súkromie. Aplikácia Clearview AI dokáže z fotky zistiť meno, prípadne adresu človeka

26.1.2020 04:01
zisti to z googlu, facebooku a pod..
Reagovať

zverejnovanie fotiek reakcia na: Katastrofa pre súkromie. Aplikácia Clearview AI dokáže z fotky zistiť meno, prípadne adresu človeka

24.1.2020 13:01
Tvrdenie ze sa proti tomu neda branit je kravina, staci ked si ludia prestanu honit ega na socialnych sietach a mat tam milion fotiek samich seba.
Reagovať

RE: zverejnovanie fotiek reakcia na: zverejnovanie fotiek

24.1.2020 14:01
A teba nefotili na občiansky, pas, vodičák ? Všetky tie údaje tam sú a sú na sieti ktorým maju prístup aj iné štáty či organizácie. A je isté že jedného dňa sa dostanú aj verejnosti tak ako všetko časom.
Reagovať

RE: RE: zverejnovanie fotiek reakcia na: RE: zverejnovanie fotiek

26.1.2020 23:01
Aj keby taka identifikacia existovala, co je sci-fi (mozno za 1000 rokov), tak to nikoho neobmedzi a neohrozi. Otlacky prstov je lahsie ziskat a porovnat a vyuziva sa to minimalne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať