Image
20.3.2019 0 Comments

Andromeda: Microsoft údajne pripravuje verziu Windows pre dva displeje

Podľa správ z posledných mesiacov Microsoft pracuje na hardvéri s dvoma displejmi a na softvéri preň. Projekt by mal priniesť novú kategóriu produktov. Vo viacerých správach sa tvrdí, že Microsoft pripravuje aj verziu Windows určenú pre lacné zariadenia a notebooky s dvoma displejmi, ktoré by mali konkurovať chromebookom Googlu v oblasti vzdelávania. Softvérové zlepšenia, ktoré spoločnosť interne testuje, sú súčasťou jej plánu na zvýšenie modulárnosti systému Windows.

Už dávnejšie sa hovorí, že redmondská spoločnosť pripravuje mobilné zariadenie s dvoma displejmi s kódovým označením Andromeda. No viaceré zdroje tvrdia, že softvérový gigant vyvíja aj väčšie zariadenie s dvoma obrazovkami. Má kódový názov Centaurus a mohlo by sa objaviť na jeseň 2019. Podrobností je zatiaľ málo, no zvesti hovoria, že Centaurus je vo vývoji asi rok a nejde o mobilný prístroj.

Okrem toho sa vraj pracuje aj na operačnom systéme Windows Core, zameranom na to, aby systém Windows bol modulárny. Windows Core OS má pre každý formát zariadenia vlastné grafické používateľské rozhranie (shell). Napríklad rozhranie AndromedaOS je určené pre mobilné skladacie zariadenie. Shell pre Surface Hub 2 sa nazýva Aruba a pre HoloLens 2 sa údajne volá Oasis.

Navyše firma pripravuje aj verziu softvéru, ktorá sa často označuje ako Windows Lite alebo len Lite. Ide vraj o zjednodušenú verziu systému Windows, ktorá pre odvážne zmeny rozhrania ani nemusí byť uvedená pod značkou Windows. Nie je jasné, či pre Centaurus je určený systém Lite alebo Windows Core.

Podľa nových správ má systém Lite nový kódový názov Santorini. Mary Jo Foley zo ZDNet však uvádza, že by mohla existovať kombinácia operačného systému Windows Core a Lite Shell s kódovým označením Santorini.  Každopádne Lite a Santorini spolu súvisia. Shell Santorini by mohol umožniť fungovanie systému Windows na zariadeniach s dvoma displejmi.

Microsoft tiež hovorí, že hľadá spôsoby, ako umožniť, aby aplikácie Win32 bežali na zariadeniach s Windows Core. Ak je to pravda, znamená to, že zariadenia so systémom Windows Lite nebudú obmedzené len na aplikácie Universal Windows Platform (UWP). A to je dobré, pretože toto obmedzenie viedlo k zlyhaniu systému Windows 10 S, „režimu“ Windows 10, ktorý umožňoval používateľom spúšťať iba aplikácie UWP/Store.

Zdroj: windowslatest.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Poznáme podrobnosti o PlayStation 5. Bude mať SSD, ray tracing a spätnú kompatibilitu

23.04.2019 00:20

PlayStation 4 je tu už viac ako 5 rokov, čoskoro však bude musieť ustúpiť a vytvoriť priestor pre novú generáciu hernej konzoly od Sony. V týchto dňoch boli oficiálne odhalené niektoré informácie o PS ...

Inovácie

Sharp predviedol svoj skladateľný displej OLED určený pre smartfóny

18.04.2019 00:20

Sharp na nedávnej špeciálnej akcii v Tokiu demonštroval svoj prvý skladací displej OLED ako súčasť prototypu smartfónu. Má uhlopriečku 6,18 palca, rozlíšenie 2992 × 1440 a pomer strán 19:9, pričom môž ...

Inovácie

Bezplatná aplikácia DaVinci Resolve umožňí rýchlejšie a jednoduhšie strihať video

15.04.2019 00:05

DaVinci Resolve sa osvedčil ako vynikajúca lacná alebo dokonca bezplatná alternatíva k Premiere Pro CC od Adobe. Teraz Blackmagic Design predstavil DaVinci Resolve 16 s úplne novou „strihovou“ stránko ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Informačná a kybernetická bezpečnosť prakticky

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button