Analytik, vývojári, tester, projektový manažér, admin, UX špecialista. Ríša "ajťákov" a ako sa v nej vyznať

2

Ak hovoríme o IT, asi sa zhodneme na tom, že ide v súčasnosti o jeden z najperspektívnejších odborov. Odborníci sú tu žiadaní, je ich málo, a tomu tiež zodpovedajú ich mzdy. Vo firme potom býva "ajťák" tak trochu spasiteľ, ktorý vyrieši každý problém.

Treba si ale uvedomiť, že s IT odborníkmi je to trochu ako s doktormi, teda každý sa špecializuje na niečo iné a skrátka nie je "ajťák" ako "ajťák". S boľavým zubom pôjdete skôr k zubárovi než ku kožnému a programovanie asi nebudete chcieť po testerovi. IT odborníkov môžeme rozdeliť do niekoľkých základných skupín podľa toho, čím sa zaoberajú.

Analýza
Typickým povolaním, ktoré môžeme do tejto skupiny zaradiť je IT analytik. Jeho náplňou je najmä starať sa o firemný informačný systém, prípadne o informačný systém klienta, dôkladne analyzovať procesy, hľadať tie najvýhodnejšie riešenia a podávať návrhy na zlepšenie. IT Analytik úzko spolupracuje s business analytikom, vývojármi a programátormi. Vyžaduje sa od neho logické myslenie a pracovitosť.

Vzhľadom k tomu, že pracuje v tíme sa tiež očakáva, že bude vedieť jednať s ľuďmi. Analýzou sa tiež zaoberajú IT konzultanti, ktorých náplňou práce je taktiež podávanie návrhov na zlepšenie. IT analytik si môže prísť na hrubý plat okolo 1900 - 3 000 EUR mesačne, kedy pochopiteľne záleží na skúsenostiach a množstve ďalších okolností.

Vývoj
Vývoj je jednoducho to, čo nasleduje po IT analýze. Vývojári, čiže developeri, sa zaoberajú vytváraním softvéru na základe návrhu analytikov, k čomu využívajú programovacie jazyky. Najznámejšími programovacími jazykmi sú Java, PHP, .NET, C ++ alebo Javascript. Programátor či vývojár sa spravidla špecializuje na jeden určitý jazyk.

Vyvíjať je možné počítačové programy, mobilné aplikácie a ďalšie. Vývojárom v našich končinách pripadá priemerne 2 000 EUR, kvalitní a skúsení vývojári si môžu prísť aj do 4 000, platy sú vyššie najmä v hlavnom meste.

Testovanie
Testovanie vykonávajú testeri, čiže test engineeri. Už hotový produkt testujú podľa požiadaviek klienta a podľa testovacej dokumentácie. "Taký človek skrátka vychytáva muchy, konzultuje ich s programátormi a kontroluje, či je všetko tak, ako má byť. Testeri sú často tiež študenti informačných technológií, pre ktorých môže byť taká pozícia vcelku výnosnou brigádou," vysvetľuje Jan Silber, z jobportálu Jobstack.it.

Vedenie
Ako všade, tak aj v IT sú pochopiteľne vodcovské pozície. Jedná sa napríklad o manažérov IT sekcií spoločností či riaditeľov alebo manažérov celých spoločností zaoberajúcich sa IT. Typickou vodcovskou pozíciou v IT je tiež projektový manažér, ktorý sa stará o to, aby sa jednotlivé projekty posúvali vpred podľa vopred určeného plánu, priebežne ich vyhodnocuje a riadi v nich ľudské zdroje. Ľudia vo vodcovských pozíciách si pochopiteľne prídu na najvyššie platy, výnimkou nie sú sumy nad 4 000 EUR.

Prevádzka, správa a údržba
Tu hovoríme o ľuďoch, ktorí sa starajú o to, aby všetko bežalo tak ako má. Sami odstraňujú drobné poruchy a udržujú všetko v chode. Do tejto oblasti spadá veľa rôznych rolí od administrátorov, sieťarov, cez architektov až po pracovníkov na rôznych úrovniach podpory. Títo ľudia si priemerne prídu na niekoľko pár tisíc EUR mesačne v závislosti od náročnosti a veľkosti organizácie.

Ďalší
Medzi "ajťákov" sa tiež radia napríklad web-dizajnéri či UX špecialisti, ktorí sa starajú o to, aby boli webové stránky organizácií pre návštevníkov nielen esteticky príjemné, ale aj užívateľsky prívetivé a všetko dôležité na nich bolo jednoducho vyhľadateľné. Rovnako sú v IT obchodníci, nákupcovia, HR špecialisti či marketéri zaoberajúci sabizn výhradne týmto odborom. V poslednej dobe sa objavujú ďalšie role spojené s bezpečnosťou, spracovaním a analýzou dát, IoT, AI a agilným vývojom.

Zobrazit Galériu

Kašpar PR, s.r.o.

Všetky autorove články
biznis praca IT IoT Digital dáta bezpečnosť peniaze

2 komentáre

fuha reakcia na: Analytik, vývojári, tester, projektový manažér, admin, UX špecialista. Ríša "ajťákov" a ako sa v nej vyznať

3.12.2018 14:12
pani, toto je velmi ale velmi laicky popisane. neviem kto je cielova skupina ale v korporacii existuje aj 15-20 zakladnych IT pozicii ktore som predpokladal ze tu budu rozpisane. som sa tesil ze si precitam ako ste to vsetko podefinovali a s kym som este nespolupracoval .. slabucky clanocek
Reagovať

lenivci to co za cisla tu miesate eura s nicim hrubeho?? reakcia na: Analytik, vývojári, tester, projektový manažér, admin, UX špecialista. Ríša "ajťákov" a ako sa v nej vyznať

3.12.2018 01:12
Odpad je pcreveu hnoj portal
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať