Image
3.12.2018 2 Comments

Analytik, vývojári, tester, projektový manažér, admin, UX špecialista. Ríša "ajťákov" a ako sa v nej vyznať

Ak hovoríme o IT, asi sa zhodneme na tom, že ide v súčasnosti o jeden z najperspektívnejších odborov. Odborníci sú tu žiadaní, je ich málo, a tomu tiež zodpovedajú ich mzdy. Vo firme potom býva "ajťák" tak trochu spasiteľ, ktorý vyrieši každý problém.

Treba si ale uvedomiť, že s IT odborníkmi je to trochu ako s doktormi, teda každý sa špecializuje na niečo iné a skrátka nie je "ajťák" ako "ajťák". S boľavým zubom pôjdete skôr k zubárovi než ku kožnému a programovanie asi nebudete chcieť po testerovi. IT odborníkov môžeme rozdeliť do niekoľkých základných skupín podľa toho, čím sa zaoberajú.

Analýza
Typickým povolaním, ktoré môžeme do tejto skupiny zaradiť je IT analytik. Jeho náplňou je najmä starať sa o firemný informačný systém, prípadne o informačný systém klienta, dôkladne analyzovať procesy, hľadať tie najvýhodnejšie riešenia a podávať návrhy na zlepšenie. IT Analytik úzko spolupracuje s business analytikom, vývojármi a programátormi. Vyžaduje sa od neho logické myslenie a pracovitosť.

Vzhľadom k tomu, že pracuje v tíme sa tiež očakáva, že bude vedieť jednať s ľuďmi. Analýzou sa tiež zaoberajú IT konzultanti, ktorých náplňou práce je taktiež podávanie návrhov na zlepšenie. IT analytik si môže prísť na hrubý plat okolo 1900 - 3 000 EUR mesačne, kedy pochopiteľne záleží na skúsenostiach a množstve ďalších okolností.

Vývoj
Vývoj je jednoducho to, čo nasleduje po IT analýze. Vývojári, čiže developeri, sa zaoberajú vytváraním softvéru na základe návrhu analytikov, k čomu využívajú programovacie jazyky. Najznámejšími programovacími jazykmi sú Java, PHP, .NET, C ++ alebo Javascript. Programátor či vývojár sa spravidla špecializuje na jeden určitý jazyk.

Vyvíjať je možné počítačové programy, mobilné aplikácie a ďalšie. Vývojárom v našich končinách pripadá priemerne 2 000 EUR, kvalitní a skúsení vývojári si môžu prísť aj do 4 000, platy sú vyššie najmä v hlavnom meste.

Testovanie
Testovanie vykonávajú testeri, čiže test engineeri. Už hotový produkt testujú podľa požiadaviek klienta a podľa testovacej dokumentácie. "Taký človek skrátka vychytáva muchy, konzultuje ich s programátormi a kontroluje, či je všetko tak, ako má byť. Testeri sú často tiež študenti informačných technológií, pre ktorých môže byť taká pozícia vcelku výnosnou brigádou," vysvetľuje Jan Silber, z jobportálu Jobstack.it.

Vedenie
Ako všade, tak aj v IT sú pochopiteľne vodcovské pozície. Jedná sa napríklad o manažérov IT sekcií spoločností či riaditeľov alebo manažérov celých spoločností zaoberajúcich sa IT. Typickou vodcovskou pozíciou v IT je tiež projektový manažér, ktorý sa stará o to, aby sa jednotlivé projekty posúvali vpred podľa vopred určeného plánu, priebežne ich vyhodnocuje a riadi v nich ľudské zdroje. Ľudia vo vodcovských pozíciách si pochopiteľne prídu na najvyššie platy, výnimkou nie sú sumy nad 4 000 EUR.

Prevádzka, správa a údržba
Tu hovoríme o ľuďoch, ktorí sa starajú o to, aby všetko bežalo tak ako má. Sami odstraňujú drobné poruchy a udržujú všetko v chode. Do tejto oblasti spadá veľa rôznych rolí od administrátorov, sieťarov, cez architektov až po pracovníkov na rôznych úrovniach podpory. Títo ľudia si priemerne prídu na niekoľko pár tisíc EUR mesačne v závislosti od náročnosti a veľkosti organizácie.

Ďalší
Medzi "ajťákov" sa tiež radia napríklad web-dizajnéri či UX špecialisti, ktorí sa starajú o to, aby boli webové stránky organizácií pre návštevníkov nielen esteticky príjemné, ale aj užívateľsky prívetivé a všetko dôležité na nich bolo jednoducho vyhľadateľné. Rovnako sú v IT obchodníci, nákupcovia, HR špecialisti či marketéri zaoberajúci sabizn výhradne týmto odborom. V poslednej dobe sa objavujú ďalšie role spojené s bezpečnosťou, spracovaním a analýzou dát, IoT, AI a agilným vývojom.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Technologickí jednorožci sa na burze trápia

18.11.2019 00:00

Odhaduje sa, že v USA je v súčasnosti približne 180 technologických jednorožcov – startupov ohodnotených na viac než miliardu USD. V predchádzajúcej dekáde ich bolo len deväť. Tento status prináša veľ ...

Biznis

8-miliardový Xerox zvažuje kúpu 27-miliardového HP

07.11.2019 16:44

Spoločnosť Xerox, ktorá sa stala známou svojimi kopírovacími strojmi, zvažuje kúpu výrobcu počítačov a tlačiarní HP Inc. Správu o tom priniesol denník Wall Street Journal, odvolávajúc sa na „ľudí oboz ...

Biznis

Toto sú najrýchlejšie rastúce technologické firmy na Slovensku

18.10.2019 00:05

V tohtoročnom, v poradí už dvadsiatom ročníku rebríčka Deloitte CE Fast 50 pre najrýchlejšie sa rozvíjajúce technologické spoločnosti v strednej Európe, sa umiestnili tri slovenské spoločnosti. Okrem ...

2 Comments

 1. fuha reakcia na: Analytik, vývojári, tester, projektový manažér, admin, UX špecialista. Ríša "ajťákov" a ako sa v nej vyznať
  3.12.2018 14:12
  pani, toto je velmi ale velmi laicky popisane. neviem kto je cielova skupina ale v korporacii existuje aj 15-20 zakladnych IT pozicii ktore som predpokladal ze tu budu rozpisane. som sa tesil ze si precitam ako ste to vsetko podefinovali a s kym som este nespolupracoval .. slabucky clanocek
  Reagovať
 2. lenivci to co za cisla tu miesate eura s nicim hrubeho?? reakcia na: Analytik, vývojári, tester, projektový manažér, admin, UX špecialista. Ríša "ajťákov" a ako sa v nej vyznať
  3.12.2018 01:12
  Odpad je pcreveu hnoj portal
  Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá