Image
10.12.2015 0 Comments

Analytici predpovedajú koniec sveta hrozieb APT tak, ako ich poznáme

Analytici Kaspersky Lab očakávajú, že v roku 2016 skončí svet hrozieb APT tak, ako ich poznáme doteraz, a že nastane významný posun aj v oblasti kybernetickej špionáže. Tieto predpovede sú založené na expertíze 42 renomovaných bezpečnostných analytikov z tímu GReAT (Global Research and Analyst Team).

Prvá výrazná zmena sa podľa predpovedí dotkne správy a štruktúry hrozieb APT. Menší dôraz sa bude klásť na „vytrvalosť". Záujem by sa mal sústrediť na malvéry napádajúce pamäť alebo tie, ktoré spôsobujú stratu súborov, pričom by mali zanechať čo najmenej stôp v infikovanom systéme a vyhnúť sa tak detekcii. Odborníci spozorovali aj menší záujem útočníkov predvádzať svoje výnimočné kyberzručnosti, pričom väčšina z nich sa bude rozhodovať na základe návratnosti investícií. Preto skôr možno očakávať zvýšenie počtu zmien pri štandardnom „off-the-shelf" malvére než investovanie do bootkitov, rootkitov a vytvárania malvéru na mieru, ktorý obvykle analytické tímy odhalia a zničia.

Z dlhodobého hľadiska sa očakáva, že oblasť hrozieb APT rozšíria noví jednotlivci či skupiny. Počet kyberzločincov ponúkajúcich svoje služby bude rásť s narastajúcim počtom tých, ktorí budú chcieť ťažiť z on-line útokov. S veľkou pravdepodobnosťou pôjde o vysoko premyslené útoky, pričom títo kyberzločinci budú ponúkať svoje služby komukoľvek, kto je ochotný platiť. A takisto budú predávať zainteresovaným tretím stranám digitálny prístup k vysokopostaveným obetiam, tzv. službu Access-as-a-Service.

Vývoj sa očakáva aj v oblasti spotrebiteľských hrozieb. Podľa odborníkov sa ransomvér viac udomácni v bankových „trójskych koňoch". Očakáva sa takisto, že bude postihovať aj nové oblasti, ako sú napr. zariadenia s operačným systémom OS X, ktorých majiteľmi sú často ľudia s vyššími príjmami, čo z nich robí oveľa lukratívnejšie ciele v porovnaní s mobilmi či inteligentnými zariadeniami internetu vecí.

Kyberzločinci hľadajú neustále nové spôsoby, ako prinútiť obete, aby platili. Preto sa očakáva, že alternatívne platobné systémy ako ApplePay a AndroidPay, ako aj burzy s cennými papiermi sa stanú čoraz častejšími cieľmi finančných kybernetických útokov.

V roku 2015 zaznamenali experti nárast v počte útokov DOX, ktorých cieľom je obeť vydierať a verejne ponížiť. Vlastne celé spektrum kybernetických útočníkov si už osvojilo toto strategické zverejňovanie osobných fotografií, informácií, zoznamov zákazníkov či kódov, aby ponížili svoje obete.

Bežní používatelia by mali zvážiť investície do silnejších bezpečnostných riešení pre všetky svoje zariadenia a prejsť na šifrovanú komunikáciu. Nemali by sa spoliehať len na technológie. Je dôležité osvojiť si aspoň základy kybernetickej bezpečnosti a využívať možnosti bezpečnostných riešení, čo v mnohých prípadoch pomôže predísť incidentom. Čoraz viac informácií z našich životov sa dostáva do on-line prostredia, preto by sme mali byť obzvlášť opatrní a prehodnotiť svoje návyky. Pretože informácia, ktorá je už raz on-line, tam zostane navždy a môže byť kedykoľvek použitá proti vám alebo vašej spoločnosti.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Najlepšie a najhoršie krajiny podľa úrovne nakladania s odpadom

26.09.2019 00:00

Rebríček The Global Waste Index vyhodnocuje krajiny OECD z pohľadu environmentálnych dopadov ich nakladania s odpadom. Index analyzuje najbežnejšie metódy spracovania odpadu a udeľuje im pozitívne ale ...

Prieskumy trhu

Gartner: Mobilné telefóny čaká najhorší rok v histórii

29.07.2019 00:05

Celosvetové dodávky koncových zariadení - PC, tabletov a mobilných telefónov - dosiahnu v tomto roku podľa odhadu analytikov spoločnosti Gartner 2,2 miliardy kusov, čo bude predstavovať pokles 3,3% op ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019