Analytici hodnotia pokrok v oblasti autonómnych vozidiel: GM vedie, Waymo napreduje, Tesla sľubuje

Technológie
0

Navigant Research od roku 2015 hodnotí asi dvadsiatku spoločností, ktoré pracujú na technológii autonómneho riadenia, pričom berie do úvahy 10 rôznych kritérií súvisiacich so stratégiou, spracovaním a realizáciou. V podstate zisťuje, aká dobrá je ich technológia, či sa môže hromadne vyrábať a preniknúť k masám. Potom spoločnosti zaradí do štyroch kategórií: lídri, konkurenti, vyzývatelia a nasledovníci.

Vlani boli v kategórii lídrov len štyri spoločnosti: GM, Ford, Daimler a Renault-Nissan. Tento rok to bol už dvojnásobok: GM, Waymo, Daimler-Bosch, Ford, Volkswagen, BMW-Intel-FCA, Aptiv (predtým Delphi) a Renault-Nissan. Prítomnosť spoločností Waymo, Intel, Bosch a Aptiv je známkou rastúceho významu technologických firiem a dodávateľov súčastí v pretekoch o vybudovanie samostatne jazdiacich automobilov.

Vedúcu pozíciu naďalej drží GM vďaka svojej ochote utrácať veľa peňazí a nešetriť sľubmi. Získal aj niekoľko startupov zameraných na automobily, ako je Cruise Automation či výrobca systému LIDAR Strobe, a expandoval aj do služby na zdieľané jazdy Maven. Stanovil i niekoľko jasných kritérií, ako je spustenie flotily robotických taxíkov bez volantov a pedálov v roku 2019. A čo je najdôležitejšie, môže masovo vyrábať svoje autonómne vozidlá Chevy Bolt.

Dobre si však počína aj Waymo. Uzavrel partnerstvá so spoločnosťami Fiat-Chrysler, Lyft a Avis, ktoré pomáhajú riešiť jeho slabinu – nedostatok skúseností s budovaním, údržbou a vlastnením flotily vozidiel. A ďalšie body si pripísal vďaka plánu spustiť začiatkom tohto roka bezvodičovú prepravnú službu v Arizone.

Navigant predpokladá, že prvé autonómne vozidlo, ktorým budeme môcť jazdiť, bude pochádzať buď od GM, alebo od Waymo. Isté je, že medzi automobilkou so 109-ročnou históriou a len o niečo viac ako rok starou spin-off spoločnosťou Googlu narastá rivalita.  

Ďalšie veľké mená, ktoré v tejto oblasti urobili riadny pokrok, sú Apple a Tesla. Navigant síce poznamenáva, že technologický gigant z Cupertina „nikdy nevyvinul taký komplexný výrobok ako automobil“, predsa disponuje možnosťami, ktoré mu poskytujú jedinečnú pozíciu v priestore autonómneho jazdenia. Spoločnosť požiadala o povolenie testovať autonómne vozidlá v Kalifornii a jej skúšobné auto bolo už niekoľkokrát spozorované na cestách. Neexistuje žiadna záruka, že autonómny automobil Applu sa stane skutočnosťou, ale spoločnosť s trhovou kapitalizáciou vo výške 900 miliárd dolárov treba brať vážne.

A napokon je tu Tesla. Tá má spomedzi výrobcov automobilov najsilnejšie vyhlásenia. Sľubuje, že v blízkej budúcnosti dodá autonómne vozidlo 5. úrovne, teda úplne samostatné. Väčšina spoločností sa pritom zámerne vyhýba akýmkoľvek sľubom. Musk v máji 2017 tvrdil, že systémy vybudované v súčasnosti by mohli dosiahnuť úroveň 5 do roku 2019. Súčasná hardvérová výbava spoločnosti Tesla však nemá schopnosť udržať senzory čisté a nezatienené za zlého počasia, chýbajú mu redundantné systémy potrebné na úplne autonómnu jazdu, nehovoriac o lidare.  

Navigant takisto pripomína, že Tesla má ťažkosti so zvýšením produkcie svojho Modelu 3, ako aj pretrvávajúce problémy s kvalitou a spoľahlivosťou nových elektromobilov určených na masový trh.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Waymo GM Tesla auto Apple

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať