Image
16.7.2019 1 Comments

Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá

Do námorných bojov by sa mohli čoskoro zapojiť laserové zbrane, čím boje na otvorenom mori dostanú novú dimenziu. Do roku 2021 budú americké torpédoborce vybavené lasermi schopnými identifikovať a spáliť nepriateľské drony, nízko letiace lietadlá a útočné člny, a to streľbou rýchlosťou svetla.

Lasery existujú už mnoho rokov, no námorníctvo chce teraz prispôsobiť svoju taktiku, technológiu a postupy novým vysokovýkonným laserom inštalovaným na palube lode, ktoré zmenia obranu lode aj možnosti útoku. Lockheed Martin a americké námorníctvo testujú pozemné útoky proti predstieraným nepriateľským cieľom, aby pripravili vysokoenergetické lasery na vojenské použitie.

Zbraň HELIOS (High-Energy Laser and Integrated Optical-Dazzler with Surveillance) je navrhnutá tak, aby sledovala a zničila ciele pomocou integrovaného lodného systému pozostávajúceho z pokročilého radaru, technológie riadenia paľby a systémom zameriavania. Spojenie palebného systému HELIOS s lodným radarom Aegis, ktorý sa používa na protiraketovú obranu, umožňuje kombinovanému systému zbierať údaje z radaru a zároveň sa pripravovať na zničenie cieľov.

Vynárajú sa tu však aj niektoré nové možnosti pre laserové zbrane, môžu sa použiť napríklad na „oslepenie optických snímačov protivníkov“. To môže priniesť množstvo výhod, napríklad zmiasť blížiace sa útočné drony či helikoptéry alebo dokonca vychýliť protilodné strely mimo kurzu.

Stále častejšie sa vyvíjajú lasery na obranu proti balistickým strelám. Aj keď laserové zbrane ešte nie sú dostatočne silné, aby napríklad vyradili takéto strely v strednom štádiu letu, mohli by pomôcť s cielením alebo identifikáciou. Lodné lasery, ktoré sa dajú upraviť tak, aby sa prispôsobili špecifickým hrozbám, prinášajú do námornej obrany nové dimenzie.

Zdroj: foxnews.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Klimatické zmeny urobia mestá neobývateľnými. Je čas utiahnuť sa do podzemia

13.11.2019 00:20

Podzemné mestá sú už dávno témou sci-fi, no teraz sa o nich uvažuje celkom vážne. Mestská rada vo fínskych Helsinkách schválila v roku 2010 Podzemný územný plán, ktorý bol dokončený v roku 2019 a pokr ...

Bezpečnosť 5

14-ročné dievča prišlo s riešením, ako odstrániť slepé miesta vo výhľade vodičov

07.11.2019 00:15

Pri množstve automobilových nehôd bývajú častým problémom slepé miesta spôsobené A stĺpikmi konštrukcie vozidla. Zmeniť by to mohlo riešenie, ktoré predložila iba 14-ročná Alaina Gasslerová z mesta We ...

Bezpečnosť

Vedci dokázali pomocou lasera „hacknúť“ smart reproduktory Amazon Echo a Google Home

06.11.2019 00:15

Výskumný pracovník v oblasti kybernetickej bezpečnosti Takeshi Sugawara objavil zvláštny trik. Namieril vysokovýkonný laser na mikrofón svojho iPadu (to všetko vnútri čiernej kovovej skrinky, aby nik ...

1 Comments

  1. Fajn reakcia na: Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá
    17.7.2019 14:07
    Hned som taky spokojnejsi :D
    Reagovať

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá