Image
16.7.2019 1 Comments

Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá

Do námorných bojov by sa mohli čoskoro zapojiť laserové zbrane, čím boje na otvorenom mori dostanú novú dimenziu. Do roku 2021 budú americké torpédoborce vybavené lasermi schopnými identifikovať a spáliť nepriateľské drony, nízko letiace lietadlá a útočné člny, a to streľbou rýchlosťou svetla.

Lasery existujú už mnoho rokov, no námorníctvo chce teraz prispôsobiť svoju taktiku, technológiu a postupy novým vysokovýkonným laserom inštalovaným na palube lode, ktoré zmenia obranu lode aj možnosti útoku. Lockheed Martin a americké námorníctvo testujú pozemné útoky proti predstieraným nepriateľským cieľom, aby pripravili vysokoenergetické lasery na vojenské použitie.

Zbraň HELIOS (High-Energy Laser and Integrated Optical-Dazzler with Surveillance) je navrhnutá tak, aby sledovala a zničila ciele pomocou integrovaného lodného systému pozostávajúceho z pokročilého radaru, technológie riadenia paľby a systémom zameriavania. Spojenie palebného systému HELIOS s lodným radarom Aegis, ktorý sa používa na protiraketovú obranu, umožňuje kombinovanému systému zbierať údaje z radaru a zároveň sa pripravovať na zničenie cieľov.

Vynárajú sa tu však aj niektoré nové možnosti pre laserové zbrane, môžu sa použiť napríklad na „oslepenie optických snímačov protivníkov“. To môže priniesť množstvo výhod, napríklad zmiasť blížiace sa útočné drony či helikoptéry alebo dokonca vychýliť protilodné strely mimo kurzu.

Stále častejšie sa vyvíjajú lasery na obranu proti balistickým strelám. Aj keď laserové zbrane ešte nie sú dostatočne silné, aby napríklad vyradili takéto strely v strednom štádiu letu, mohli by pomôcť s cielením alebo identifikáciou. Lodné lasery, ktoré sa dajú upraviť tak, aby sa prispôsobili špecifickým hrozbám, prinášajú do námornej obrany nové dimenzie.

Zdroj: foxnews.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elon Musk sa nevzdáva myšlienky bombardovať Mars jadrovými zbraňami

23.08.2019 00:10

Miliardár Elon Musk už dlho presadzuje myšlienku bombardovania Červenej planéty jadrovými zbraňami s cieľom jej terraformácie, teda prispôsobenia na osídlenie ľuďmi. V roku 2015 sa v programe The Lat ...

Bezpečnosť

Prieskum: V internetovej bezpečnosti je Slovensko iba o priečku vyššie ako Tanzánia...

19.08.2019 00:20

Pri riešení problému počítačovej kriminality, či už na vnútroštátnej alebo globálnej úrovni, je základnou otázkou, či je subjekt pripravený na to, ako sa zachovať v situácii, keby došlo k ohrozeniu a ...

Bezpečnosť

Výstraha: Aj vaša verzia Windows môže byť ohrozená, stiahnite si „záplatu”

16.08.2019 00:10

Microsoft vydal varovanie pred kritickou zraniteľnosťou nachádzajúcou sa vo všetkých verziách Windows od Sedmičiek až po Desiatky, vrátane serverových verzií. Chyba navyše umožňuje, aby sa vírus šíri ...

q

1 Comments

  1. Fajn reakcia na: Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá
    17.7.2019 14:07
    Hned som taky spokojnejsi :D
    Reagovať

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá