Image
31.5.2017 0 Comments

Americké letectvo posiela robotické stíhačky F-16 do simulovaného boja. Nie je jasné, kto dá povolenie na zhodenie bomby.

Výskumné laboratóriá amerických leteckých síl (U.S. Air Force Research Laboratories – AFRL) a Lockheed Martin ukázali zmiešanú formáciu pilotovaných a bezpilotných stíhačiek F-16 v simulovanom bojovom prostredí.

Demonštrácia Have Raider, uskutočnená na leteckej základni Edwards v Kalifornii, pozostávala z dvoch fáz. Fáza Have Raider I zahŕňala let vo formácii, vo fáze Have Raider II boli bezpilotné F-16-ky vyslané na falošný bombový útok cez „dynamickú“ nepriateľskú obranu.

„Táto demonštrácia je dôležitý medzník vo vývoji technológií AFRL potrebných na integrovanie lietadiel s posádkou a bezpilotných lietadiel do jedného útočného balíka,“ povedal kapitán Andrew Petry, inžinier AFRL. „Ukázali sme nielen to, ako bezpilotné bojové lietadlo môže plniť svoje poslanie, keď všetko ide podľa plánu, ale aj to, ako reaguje na nepredvídateľné prekážky na ceste a prispôsobuje sa im.“

Have Raider je rozšírenie programu Loyal Wingman, ktorý v AFRL spustili v polovici roka 2015 a jeho cieľom je vyvinúť technológie umožňujúce autonómnym stíhačkám sprevádzať v boji ľudských pilotov.

„Zoberiete F-16 a urobíte ju úplne robotickou,“ povedal námestník ministra obrany Bob Work v marci 2016. „Stíhačku F-16 štvrtej generácie spárujete s F-35, sieťovým bojovým uzlom piatej generácie, a obe budú pracovať spoločne.“

Bezpilotný „tryskáč“ by niesol ďalšie zbrane, aby umocnil palebnú silu lietadla s posádkou. Prípadne by mohol letieť pred lietadlom s posádkou a zmiasť nepriateľa či nalákať na seba paľbu nepriateľskej protivzdušnej obrany.

V časti Have Raider I letela bezpilotná F-16-ka s pilotovanou a vykonala simulovanú útočnú misiu, vyhýbala sa pri tom prekážkam a automaticky sa vrátila k materskému lietadlu.

Fáza Have Raider II bola zložitejšia. Bezpilotná stíhačka musela autonómne naplánovať a vykonať svoju misiu, reagovať na nepriateľskú protivzdušnú obranu a zároveň sa vyrovnať so simulovaným poškodením vlastných systémov a úplnou stratou komunikácie s ľudským operátorom.

Technológia Loyal Wingman dáva ľudskému pilotovi možnosť vydávať príkazy bezpilotnému lietadlu, napr. na útok či spojenie s formáciou, ale dron môže vykonávať úlohy aj bez akejkoľvek priamej kontroly.

Nie je jasné, kto dá bezpilotnému lietadlu povolenie na zhodenie bomby či paľbu. Americká vojenská politika hovorí, že ľudský operátor musí povoliť dronu použitie zbrane. Pravdepodobne teda pilot lietadla s posádkou bude zodpovedný za to, kedy robotické lietadlo spustí paľbu.

Američania však nie sú jediní, ktorí vyvíjajú miešané pilotované a bezpilotné formácie. Japonské ministerstvo obrany spustilo v roku 2016 vlastnú koncepciu tzv. bojovej podpory bezpilotným lietadlom. Cieľom je vytvoriť robotického sprievodcu pre budúcu  pilotovanú stíhačku F-3.

Zdroj: Warisboring

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Rakovinové bunky sa dajú editovať tak, aby samy bojovali proti nádoru

24.07.2018 00:05

Výskumníci z Harvardu vo svojej novej štúdii opisujú, ako úpravy génov umožnia použitie rakovinových buniek vyňatých z nádoru na boj proti rakovine. „Bunkové terapie sú mimoriadne sľubné pri dodávaní ...

Výskum

Rektena: Zariadenie na báze kremíka dokáže získať elektrickú energiu z odpadového tepla

16.07.2018 00:25

Priama premena elektrickej energie na teplo je jednoduchá. Deje sa to napríklad v hriankovači. No opačný proces, premena tepla na elektrickú energiu, už nie je taký jednoduchý. Výskumníci zo Sandia Na ...

Výskum

Prekvapenia za periodickou tabuľkou prvkov? Kvarková hmota by mohla byť zdrojom bezpečnej výroby a skladovania energie

25.06.2018 00:20

Najťažším prvkom periodickej tabuľky je v súčasnosti oganesson, ktorý má atómovú hmotnosť 294 a bol oficiálne pomenovaný v roku 2016. Tak ako je to pri každom prvku periodickej tabuľky, takmer všetka ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button