Image
25.3.2019 0 Comments

V štýle R2D2 z Hviezdnych vojen. Americké letectvo chce dostať umelú inteligenciu Skyborg do stíhačiek

Americké vzdušné sily nedávno oznámili nový program na vývoj umelej inteligencie s názvom Skyborg, ktorá by mala v nasledujúcich rokoch umožniť samostatné lety dronov a stíhačiek. Jej využitie v dronoch sa predpokladá v roku 2021 a v stíhačkách v roku 2023. Skyborg by mal ako robotický kopilot pomôcť ľudským pilotom zvládnuť prevažnú časť vzdušných bojov a komplexné ovládanie lietadiel počas misií.

Mal by si všímať všetko, čo sa deje okolo pilota, a rýchlo odporučiť postup. Letectvo stanovilo špecifické požiadavky pre všetkých dodávateľov, ktorí budú pomáhať vybudovať Skyborg. Patrí medzi ne schopnosť samostatne štartovať, pristáť a otvorený softvér, ktorý by inžinierom umožnil rýchlo aktualizovať schopnosti Skyborgu podľa potreby.

Skyborg bude pozostávať z dvoch systémov. Prvý z nich bude v štýle R2D2 z Hviezdnych vojen a bude fungovať ako kopilot. Pomôže pilotovi s prevádzkou radarov, identifikáciou cieľa podľa údajov zo senzorov, navigáciou a zlepší informovanosť o situácii. Ľudský pilot bude môcť so systémom komunikovať hlasovo.

Druhý systém je umelá inteligencia, ktorá umožní prevádzku lietadla bez posádky. Takáto AI by mala byť k dispozícii pre vyvíjané veľké drony Loyal Wingman od Boeingu a XQ-58A Valkyrie od Kratos Defense. Skyborg by mohol pilotovať aj drony QF-16, ktoré boli vytvorené prekonfigurovaním vyradených stíhačiek F-16 na bezpilotný let a slúžia ako cvičné ciele.

Po doplnení sofistikovanou umelou inteligenciou by sa z nich stali cenné, ale lacné bojové stroje s vlastnou výzbrojou. Na autonómnych bojových plavidlách už pracuje aj americké námorníctvo, stíhacie lietadlá riadené umelou inteligenciou pripravuje aj Spojené kráľovstvo a Rusko nedávno predstavilo nové poloautonómne robotické tanky.

Dôraz na používanie umelej inteligencie a autonómnych systémov skôr na zlepšenie ako na replikovanie ľudskej činnosti je pravdepodobne najlepšia cesta vpred pre technológiu, ktorá vyvolala obavy, že by sa roboti mohli pohybovať po bojiskách v štýle Terminátora a nekontrolovane zabíjať ľudí.

Zdroj: futurism.compopularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Pentagon pracuje na umelej inteligencii schopnej identifikovať ešte neznáme kybernetické útoky

18.04.2019 00:10

Agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) pracuje na prelomovej technológii – novej kyberbezpečnostnej metóde, ktorej cieľom je zmariť viacero súbežných útokov a zastaviť nové druhy ú ...

Technológie

Umelá inteligencia vymyslela úplne nový šport. Volá sa Speedgate

16.04.2019 00:25

Mnohé existujúce športy majú korene v stovkách (ak nie tisícoch) rokov ľudskej tradície. No čo ak požiadate počítač, aby vytvoril úplne nový šport? Vďaka dizajnérskej agentúre AKQA teraz vieme, ako to ...

Technológie

Trh s robotmi sa má do roku 2025 strojnásobiť. Ich prepojenie s umelou inteligenciou tempo rastu ešte zrýchli

16.04.2019 00:15

Analytická spoločnosť GlobalData hovorí, že v priebehu nasledujúcich šiestich rokov sa celosvetový trh robotiky takmer strojnásobí z úrovne z 98 miliárd dolárov v roku 2018 a jeho hodnota do roku 2025 ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Informačná a kybernetická bezpečnosť prakticky

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button