Americká armáda vyvíja lacné 3D tlačiarne, budú stáť okolo 700 USD

Technológie
0
3dprinter.jpg Pentagon chystá upravenú verziu trojrozmerných tlačiarní, schopnú vyrábať náhradné diely pre vesmírne stroje.

Trojrozmerná tlačiareň by mala byť schopná rýchlo a lacno „vyrobiť" potrebné náhradné diely v podstate kdekoľvek. Nebolo by preto treba nielen čakať na dodávku objednaného dielu, ale ani voziť najdôležitejšie náhradné diely so sebou. Požiadavka armády na minimalizáciu nákladov vyžaduje zmenu prístupu, pretože náklady na existujúce 3D tlačiarne sú zatiaľ pomerne vysoké.

Obstarávacia cena prvých skúšobných verzií vojenských trojrozmerných tlačiarní sa pohybuje okolo 700 dolárov, zatiaľ čo cena komerčne ponúkaných prístrojov sa pohybuje v rozmedzí 3 až 5-tisíc dolárov. Výskum má na starosti špecializované armádne vývojové centrum Future Warfare (Zbrane budúcnosti) sídliace v centre velenia vesmírnej a protiraketovej obrany (SMDC) v štáte Alabama. Armádna trojrozmerná tlačiareň je schopná „vytlačiť" ľubovoľný trojrozmerný predmet z plastu, ktorého forma aj zloženie sa môže v jednotlivých častiach náhradného dielu líšiť.

„Možnosť rýchlej dodávky náhradných dielov bez udržiavania ich objemných zásob predstavuje počas vojenských operácií nesmiernu výhodu. Tento problém býva o to väčší, ak ozbrojené zložky pôsobia na území iného štátu. Vďaka novej technológii nebudú vojaci závislí od zložitej logistickejzásobovacej siete a budú si môcť potrebné diely vyrobiť sami priamo na mieste. V súčasnosti sú už tieto tlačiarne natoľko kompaktné, že môžu pracovať aj počas presunov ozbrojených síl," vysvetľuje Shannon Berry, analytik z laboratórií Future Warfare.

Berry si navyše myslí, že tieto tlačiarne nájdu uplatnenie aj počas vesmírnych výprav, kde sú dostupnosť náhradných dielov aj možnosti ich skladovania a prepravy ešte obmedzenejšie. A nielen to. Podľa Berryho výskumníci v súčasnosti testujú vo vesmíre rôzne snímače dovážané zo zahraničia, ktoré sa v rámci náročných skúšok často poškodzujú. Čakanie na náhradné diely odborníkov zdržiava, preto by im možnosť výroby dielov na mieste výrazne uľahčila prácu.

Podľa Berryho sa cena pomaly posúva k hranici umožňujúcej využívať 3D tlačiarne aj v domácnostiach. Masové rozšírenie týchto prístrojov očakáva približne v horizonte 10 rokov.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať