SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Americká armáda by mala dostať výkonný 60 kW laser na obranu proti proti dronom a raketám

Technológie
1

V roku 2015 spoločnosť Lockheed Martin predstavila 30 kW mobilnú laserovú zbraň, ktorá bola dostatočne silná na to, aby mohla zneškodniť kamión. Teraz spoločnosť dodá americkej armáde novú 60 kW zbraň, ktorá na začiatku tohto mesiaca vytvorila nový rekord tým, že generovala jeden 58 kW lúč.

Podobne ako predchádzajúca laserová zbraň aj nový 60 kW dizajn používa spektrum svetla a kombináciu technológií na výrobu zbrane, ktorá je zároveň deštruktívna, prenosná aj presná.

Moduly vláknového lasera skladajú jednotlivé laserové lúče vytvorené vláknovou optikou dopovanou vzácnymi prvkami, ako je erbium, yterbium či neodým, do jedného intenzívneho lúča, pričom výkon sa dá zvýšiť pridaním ďalších jednotiek vláknových laserov.

Optické vlákna sú pružné, takže laser môže byť dlhý tisíce metrov pre väčší zisk, zaberá však veľmi malý priestor, pretože môže byť stočený ako povraz. Veľký pomer povrchu k objemu znamená, že sa dá ľahko chladiť. Okrem toho vláknové lasery sú veľmi trvanlivé a potrebujú o 50 percent menej elektrickej energie než ekvivalentný solid-state laser.

Nový laser je blízko k limitu difrakcie, teda k fyzikálnym limitom zaostrovania laserom, ktoré obmedzujú možnosť sústrediť energiu do jedného malého bodu.

Lockheed sa nazdáva, že nové lasery môžu viesť k novým systémom na zabezpečenie ochrany proti dronom, raketám a mínometom, ktoré presahujú možnosti bežnej obrany.

Zdroj: Newatlas

Redakcia

Všetky autorove články
laser zbran

1 komentár

chyba? reakcia na: Americká armáda by mala dostať výkonný 60 kW laser na obranu proti proti dronom a raketám

27.3.2017 10:03
´´Optické vlákna sú pružné, takže laser môže byť dlhý tisíce metrov pre väčší zisk, zaberá však veľmi malý priestor, pretože môže byť stočený ako povraz.´´
dava to zmysel?
asi sa mysli, ``Vedene mnohych laserovych optickych zvazkov mozu byt v sumare dlhe tisice metrov....inak to navodzuje dojem ze tu hlavicu mozu prenasat na tisice metrov.coz je zrejme nezmysel.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať