Image
15.5.2014 0 Comments

Americká FTC sfúkla Snapchat za zavádzanie používateľov a narušovanie ich súkromia

snapchat.jpg Hoci Snapchat u nás nedosiahol takú popularitu ako na americkom trhu, o službe umožňujúcej posielať fotografie, ktoré po niekoľkých sekundách „navždy zmiznú", ste už zrejme počuli. Americká Federálna obchodná komisia (FTC - Federal Trade Commission) nedávno obvinila spoločnosť, že zavádza svojich používateľov v otázkach týkajúcich sa súkromia a bezpečnosti.

Podľa jej výskumu totiž odosielané obrázky môžu byť uložené aj v prípade, že im odosielateľ nastaví životnosť len niekoľko sekúnd. Jeden z najčastejších spôsobov, ako možno funkciu „zmiznutia" obísť, je použitie aplikácie tretej strany, ktorá sa do Snapchatu nabúra. No poslúži aj stará dobrá metóda screenshotu.

Snapchat však podľa FTC skresľoval aj mieru zachovania súkromia, bezpečnosti a dôvernosti informácií používateľov. Spoločnosť o nich totiž zbierala množstvo osobných údajov. Získavala napríklad lokalizačné údaje používateľov Androidu, hoci v podmienkach sa tvrdí, že takéto informácie nebude sledovať. No azda najviac znepokojujúce bolo zistenie, že Snapchat nevedel zabezpečiť svoju funkciu Nájsť priateľov (Find Friends).

Útočníkom sa v januári podarilo preniknúť do databázy a zverejnili zoznam mien a telefónnych čísel 4,6 milióna používateľov Snapchatu. „Zverejnenie týchto informácií by mohlo viesť k ich zneužitiu na účely spamu, phishingu a ďalšej nežiaducej komunikácie," uvádza sa vo vyhlásení FTC. Našťastie zámerom hackerov nebolo škodiť, ale poukázať na dieru v zabezpečení, a tak v zozname chýbali dve posledné číslice v telefónnom čísle.

Na nápravu uvedených pochybení FTC nariadila spoločnosti realizovať program komplexnej ochrany osobných údajov, ktorý sa bude monitorovať počas nasledujúcich 20 rokov.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Katastrofa pre súkromie. Aplikácia Clearview AI dokáže z fotky zistiť meno, prípadne adresu človeka

24.01.2020 00:00

Predstavte si, že k vám na ulici podíde náhodný okoloidúci, rýchlo vás odfotí na verejnom mieste (čo je úplne legálne), nahrá fotku do aplikácie a čoskoro nájde vaše profily na sociálnych sieťach, doz ...

Bezpečnosť

Šikovný bezplatný dešifrovací nástroj pre ransomvér Paradise bol aktualizovaný

22.01.2020 00:05

Bezplatný dešifrovací nástroj pre ransomvér Paradise, ktorý obete trápi od roku 2017, bol aktualizovaný o ďalšie možnosti, aby sa stal efektívnejším pri navrátení zašifrovaných súborov bez toho, aby b ...

Bezpečnosť 3

Armáda našla spôsob, ako v zime udržať ruky vojakov teplé aj bez rukavíc

16.01.2020 00:10

Iste viete, aké ťažké je vytvoriť textovú správu v rukaviciach. A teraz si predstavte vojaka, ktorý musí nabiť zbraň rukami v hrubých rukaviciach. Preto Výskumný ústav envirenmentálnej medicíny, patri ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá