S_042020 S_042020 S_042020

Amazon a Microsoft znižujú cenu cloudu až o 50 %

Prieskumy trhu
0

Cloud-Computing.jpg Microsoft aj naďalej kopíruje pohyby cien konkurenčného Amazonu. Navyše zavádza rovnaké ceny celosvetovo, zatiaľ čo Amazon zatiaľ iba na východe USA.

V apríli minulého roka sa Microsoft zaviazal, že jeho ceny budú zodpovedať hladinám, ktoré nastaví firma Amazon pre svoje služby cloudu AWS (Amazon Web Services) za výpočtový výkon, úložisko a využitie sieťového pripojenia. Minulý štvrtok Amazon oznámil zníženie cien za S3 (úložisko Simple Storage Service) o 22 percent a za EBS (Elastic Block Store) dokonca až o 50 percent. No hneď ďalší deň nasledovala reakcia Microsoftu na oficiálnom blogu: „Vyrovnávame najnižšie ceny AWS S3 a EBS určené pre východ Spojených štátov, znižujeme ceny o 20 % a nižšie ceny nastavíme pre všetky regióny sveta."

V prípade služieb Microsoft Locally redunant Disks/Page Blobs Storage ceny klesajú až o 28 percent a Azure Storage dokonca o 50 percent. Vo všetkých prípadoch ide o predbežné oznámenie, ceny v prípade Amazonu začnú platiť od 1. februára a Microsoftu od 13. marca. Hovorca Microsoftu zdôraznil, že nové ceny budú platiť celosvetovo, a teda úložné služby Azure by mali byť v mnohých oblastiach lacnejšie ako AWS.

Čo tieto percentá znamenajú konkrétne? Ceny sú, samozrejme, odstupňované a klesajú s ukladaným množstvom. Napríklad pri S3 a s dátami do jedného terabajtu môžu používatelia počítať asi s 0,085 dolára na gigabajt a mesiac, od 5000 TB, kde sú zľavy najvýraznejšie, to je 0,043 dolára.

Pri komplikovanejších ukladacích službách, ako je EBS, je výpočet výslednej ceny zložitejší, k cene 0,05 dolára za každý uložený gigabajt treba pripočítať aj 0,05 dolára za každý milión operácií I/O. V praxi to znamená, že vlastný úložný priestor je veľmi lacný a začína sa predražovať, čím viac (a ako rýchlo) sa s dátami manipuluje.

Zdroj: ComputerWorld

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať