Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Alibaba uvádza prvé čínske inteligentné auto kompletne pripojené na internet. Toto všetko dokáže

0

Holding Alibaba Group, ktorý prevádzkuje internetový obchod Alibaba.com, sa spojil s čínskou automobilkou SAIC Motor a spoločne predstavili inteligentný automobil Roewe RX5 SUV, ktorý je kompletne pripojený k internetu. Označuje sa ako internetové vozidlo, čo je odkaz na internet vecí (IoT), kde je prepojené všetko vrátane auta, smartfónu a domácich spotrebičov.

Vozidlo používa operačný systém YunOS tejto čínskej e-commerce spoločnosti, ktorý sa už objavil v čínskych telefónoch, tabletoch, smart hodinkách, klimatizáciách, chladničkách, mikrovlnných rúrach, herných konzolách, robotických vysávačoch a teraz mieri do palubných dosiek automobilov. Ako každý iný operačný systém ovláda základné funkcie informačno-zábavného systému, ako je navigácia, rádio a prepojenie so smartfónom.

Roewe RX5 s cenou v prepočte okolo 22 000 dolárov má konštrukciu typickú pre tento segment – ide o konzervatívny dizajn so športovým nádychom. Alibaba začlenila do vozidla zaujímavé inteligentné funkcie - umožní vodičovi napríklad objednať si parkovacie miesto či kávu a zaplatiť za to, ako aj za načerpané pohonné hmoty systémom AliPay tejto spoločnosti. Každý používateľ vozidla dostane jedinečné „internetové ID“, ktoré umožňuje operačnému systému odporúčať hudbu alebo neďalekú reštauráciu na základe údajov zozbieraných počas predchádzajúcich jázd.

Alibaba vyvinula aj aplikáciu, ktorá sa dá použiť na kontrolu stavu vozidla, štartovanie a predohrievanie a otvorenie dverí batožinového priestoru. Okrem toho informačno-zábavný systém je pripojený ku kamere v kabíne vozidla, ktorou možno zhotoviť fotografie selfie a tie potom publikovať priamo na webe pomocou permanentného 4G internetového pripojenia. Alibaba chce v blízkej budúcnosti pridať nové funkcie a otvoriť platformu pre aplikácie iných vývojárov.

Miliardár Jack Ma, ktorý šéfuje spoločnosti Alibaba, vyjadril pri prezentácii presvedčenie, že v budúcnosti až 80 % funkčnosti automobilu nebude súvisieť s dopravou. „Auto sa stane akýmsi robotom, s ktorým budeme denne komunikovať.“

Roewe RX5 bude k dispozícii len v Číne. Bude sa ponúkať v niekoľkých verziách s 1,5 l alebo 2 l preplňovaným štvorvalcom s manuálnou alebo automatickou prevodovkou a s pohonom dvoch alebo všetkých štyroch kolies. V auguste do tohto radu pribudne plug-in hybridná verzia.

Zdroj: bloomberg.com

forbes.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Roewe RX5 auto internet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať