Image
31.10.2012 0 Comments

Aký je Windows Phone 8?

Microsoft pred dvoma rokmi uviedol na trh mobilný operačný systém Windows Phone 7. Ten kritici vo všeobecnosti chválili vďaka jeho intuitívnosti, rýchlosti a jednoduchosti, avšak platforma veľký komerčný úspech nezaznamenala. Teraz, s uvedením operačného systému Windows 8 prichádza aj vynovený Windows Phone 8. Aký je?

Ako je už dlhšie známe, Windows Phone 8 dizajnovo pripomína svojho predchodcu, využíva však úplne iné jadro a teda ide o kompletne nový mobilný operačný systém, ktorý vylepšuje základy WP7 a pridáva nové zaujímavé vlastnosti a funkcie. Hoci oba systémy možno na prvý pohľad nerozoznáte - v oboch prípadoch dominuje dizajn dlaždíc, vedzte, že Windows Phone 8 prináša podporu viacjadrových procesorov, vyšších rozlíšení displeja, ale aj podporu microSD karty a technológie NFC. Tieto, v mnohých prípadoch elementárne vlastnosti totižto v prípade WP7 chýbali.

Win-Phone8.jpg

Z hľadiska používateľského rozhrania poteší najmä zmena úvodnej obrazovky. V prípade WP8 využívajú dlaždice lepšie dostupný priestor, pričom je možné ich veľkosť upravovať a tak si prispôsobovať rozhranie podľa svojich požiadaviek. Dlaždice si tak môžete zobraziť v troch veľkostiach a keďže sú dynamické, tak aj na úvodnej obrazovke využívajú svoje rozmery na zobrazovanie informácii. Štýl a druh týchto informácii je prispôsobený veľkosti. Podobne ako majú ostatné operačné systémy centrum notifikácii, WP8 umožňuje vybrať 5 dlaždíc, ktoré budú zobrazovať informácie aj na uzamknutej obrazovke telefónu.

Súčasťou Windows Phone 8 je nový internetový prehliadač Internet Explorer 10, ktorý je oproti svojmu predchodcovi stabilnejší a rýchlejší. Toto tvrdenie vo všeobecnosti platí na celý operačný systém - Windows Phone 8 je výborne navrhnutá platforma, čo sa týka rýchlosti a stability telefónu. Ak vás irituje nedokonalosť Androidu v tomto smere, WP8 môže predstavovať vhodnú alternatívu. Vylepšení sa dočkal aj multitasking - aplikácie v novom operačnom systéme môžu bežať aj na pozadí a multitasking ako taký je celkovo rýchlejší.

Windows Phone 8 v základnej výbave integruje služby od Microsoftu - či už to je prepojenie so službou SkyDrive alebo s kancelárskym balíkom Microsoft Office. Táto funkcionalita je v prípade WP8 výborne navrhnutá.

Hlavným problémom operačného systému je však nedostatok aplikácii. Nedá sa povedať že by ich bolo málo - v obchode sa ich nachádza cez 120 000, chýbajú však zaujímavé služby, resp. aplikácie, ktoré sa skutočne oplatí nainštalovať. Tento problém je však dočasný, Microsoft sa neustále snaží dotiahnuť vývojárov a zaujímavé produkty na svoju platformu.

Windows Phone 8 je prirodzenou evolúciou zo sedmičky. Systém je rýchlejší, ponúka lepšie možnosti prispôsobenia, nové funkcie a vlastnosti. Microsoft taktiež odstránil hardvérové nedostatky a obmedzenia WP7, vďaka čomu predstavuje Windows Phone 8 tretieho veľkého hráča do boja mobilných operačných systémov.

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Huawei predstavil vlajkové smartfóny P40 a ďalšie zaujímavé novinky

26.03.2020 17:00

Spoločnosť Huawei prostredníctvom video prenosu predstavila nové vlajkové smartfóny radu P40. Do produktovej rodiny patria tri modely: P40, P40 Pro a P40 Pro +. Novinky sú nabité špičkovými technológi ...

Produkty

Inovácie pre digitálnu kanceláriu zajtrajška

17.03.2020 00:06

Špeciálny projekt Pred 80 rokmi bola skonštruovaná prvá kopírka. Spôsobila revolúciu vo firmách. Umožnila totiž ľahko urobiť kópie dokumentov či neskôr ich skenovať. Dnes musia kancelárske zariadenia ...

Produkty

Novinky tlače a projekčnej techniky na Epson Days 2020

13.03.2020 00:00

Návštevníci podujatia v Prahe mohli nahliadnuť do kompletného prierezu aktuálneho portfólia a vypočuť si kľúčové vízie a stratégie pre nasledujúce mesiace. Z business tlače boli predstavené novinky z ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá