Image
31.10.2018 3 Comments

Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD?

Výber dosky významne formuje ďalšiu podobu počítača. Nielen zo stránky konečných rozmerov, ale i funkčne. Do porovnávajúceho testu sme objednali tri modely, dva štandardu Mini-ITX (drahší s čipovou súpravou AMD X470 a druhý s menej vybaveným B450) a jeden ATX.

Prevaha menšieho formátu je tu z toho dôvodu, že drvivú väčšinu používateľov nijako neobmedzuje, ba dokonca zostáva stále veľa vecí nevyužitých. Výhodou takýto malých dosiek sú jednak menšie rozmery celého počítača, jednak sú ekologickejšie – pri výrobe sa minie na ne menej materiálu. Väčšie ATX však majú stále zmysel pre používateľov, ktorí potrebujú viac ako jeden rozširujúci slot PCI Express.

Čo, ako a prečo testujeme
Aby bolo možné hlbšie nahliadnuť pod kožu života základnej dosky a exaktne ju porovnávať s inou, je dôležité monitorovať jej základné životné funkcie a takisto to, ako spolupracuje s kľúčovými komponentmi. Pretože rozdiely môžu byť veľmi malé, testy prebiehajú v laboratórnych podmienkach vo veternom tuneli, na ktorého vstupe je kontrolovaná, konštantná teplota vzduchu 21 °C.

 

Zadný panel Gaming K4 (dole) je oproti X470/B450 Gaming-ITX/ac (hore) obohatený o dva porty USB 3.1 gen. 1 a o analógový obrazový výstup D-Sub

Nastavenia BIOS-ov sú s výnimkou aktivovaného XMP vždy ponechané na „auto“, keď si dosky všetko regulujú podľa seba. Záťaž je simulovaná súbežným behom testov Prime95 (In-place large FFTs) a Furmarku (stress test vo full HD), ktoré testovaciu platformu vyťažujú na maximum počas pätnástich minút. Od desiatej, keď sa už prejavuje na spotrebe i vyššie stratové teplo, zaznamenávam pomocou powermetra Extech 380801 príkon celej zostavy napájanej zdrojom Seasonic Prime Titanium s účinnosťou vysokou účinnosťou okolo 94 %.

Tesne pred koncom testu sa pomocou termovízie analyzuje zahrievanie napájacej kaskády, z ktorej boli odstránené chladiče. To preto, aby bolo možné detegovať intenzitu lokálneho zahrievania. Celé to potom konfrontujem s typom a dizajnom použitých MOSFETov, návrhom chladenia, spotrebou a hlavne s pracovnými frekvenciami CPU a GPU, ku ktorým manažment napájania každej dosky pristupuje viac či menej odlišne.

Testovacím procesorom bol v tomto prípade AMD Ryzen 5 2400G, ktorý má i výkonné grafické jadro, takže napájaciu kaskádu preverí komplexne – segment pre procesor (Vcore) i grafické jadro (SOC). Toto je však len jedno z hodnotiacich kritérií (efektivita). Ďalej je zvlášť hodnotená kvalita osadenia použitých súčiastok, do čoho okrem iného spadá napríklad i použitý zvukový čip.

Samostatné kritérium je potom podpora pamätí, v rámci čoho testujem jednak rýchlosti čítania, zápisu a reakčnú dobu v Aida64, ale aj frekvenčnú podporu – s použitím špičkových pamätí G.Skill Flare X. Súčasná generácia dosiek pre AMD by mala už poľahky zvládať 3466 MHz. Čiastkové hodnotenie má i konektivita či pomer cena/hodnota, ktorý má odzrkadľovať, do akej miery je adekvátna suma, za ktorú sa konkrétna doska predáva.

Hodnotenie
Koexistencia testovaných dosiek Mini-ITX je pomerne zvláštna. Čipová súprava X470 je síce vybavenejšia ako B450, ale teraz nič z vecí nad rámec B450 nepoužíva. V obidvoch prípadoch je výbava takmer identická. Drobné rozdiely, ktoré s čipovou súpravou nesúvisia, tu však sú. Hoci sú MOSFETy rovnaké na jednej i druhej doske (ON Semiconductor FDPC5030SG), rozdiel je v ich ovládači. Ten je kvalitnejší pri variante s X470. Jednak sa sám menej zahrieva, ale hlavne sú nižšie teploty na regulačných tranzistoroch (najvýraznejšie v procesorovej časti – o 4 °C).

Spotreba je vo výsledku o dva watty vyššia, ale to preto, že pracovná frekvencia GPU má zhruba o štyridsať megahertzov viac a rýchlejšie tiká aj CPU. Vďaka tomu sa rovnaká platforma na tejto doske vo všetkých výpočtových i herných testoch zdá o chlp „výkonnejšia“. Hovorme však radšej o jej vyššej efektivite, čo je azda jediná jej praktická výhoda.

Pri najatypickejších scenároch možno na X470 ešte cez adaptér PCIe ×16 rozdeliť na 2× PCIe ×8, no ani týmito dvoma vecami dokopy si drahšia z dvojice dosiek Mini-ITX šesťdesiateurovú prirážku neobháji. Sporná je navyše podpora pamätí.  Paradoxne táto doska (s rovnakým procesorom/pamäťovým radičom a posledným BIOS-om i mikrokódom AGESA 1.0.0.4) ako jediná nezvládla 3466 MHz a končí na 3400 MHz, hoci o stupienok vyššiu frekvenciu oficiálne podporuje. Chyba konkrétneho kusa sa však vylúčiť nedá.

Zahrievanie napájacích kaskád meriame termokamerou (Fluke Ti125) vo veternom tuneli

Naopak, pozitívne prekvapenie z pohľadu podpory RAM je veľká Gaming K4, ktorá má v špecifikáciách uvádzaných „iba“ tradičných 3200 MHz, ale spoľahlivo funguje i s nastavením 3466 MHz. Na tomto modeli sa šetrilo použitím zastaraného audiokodeku ALC892. Z povahy jej formátu však má i niekoľko vecí k dobru, hoci žiadne zázraky nečakajte.

Oproti menším sestrám je výbava štedrejšia o dva porty SATA, má do páru i konektor M.2 (spodný má polovičnú priepustnosť) a viac má externých aj interných USB aj slotov PCI Express: 2 šestnástkové (s podporou AMD CrossFireX) a až 4 jednotkové na pripojenie rôznych radičov.

Teplotné mapy napájacích kaskád. Po stĺpcov zľava na ASRock Fatal1ty X470 Gaming-ITX/ac, B450 Gaming-ITX a B450 Gaming K4 (hore záťaž, dole stav v nečinnosti)

A hoci sú MOSFETy Gaming K4 tu slabšie, kombinácia SinoPower SM4336 (low-side) a SM4337 (high-side) je vzhľadom na nízku obstarávajúcu cenu stále veľmi slušná. Navyše potešia naddimenzované, pekne rebrované chladiče i na strane SOC. Škoda, že to neplatí i pre varianty Mini-ITX, tie tu žiadny chladič nemajú a pritom s použitím integrovaného grafického jadra v týchto miestach dochádza k najintenzívnejšiemu zahrievaniu (pre iba dvojfázový dizajn).

V konečnom súčte vychádza najlepšie B450 Gaming-ITX/ac, ktorá sa od X470 percentuálne odrazila najmä vďaka podstatne výhodnejšej cene, pritom rozdiely vo funkčných veciach sú kozmetického charakteru. Vcelku ide o jednu najlacnejších dosiek Mini-ITX postavených na čipovej súprave B450. Ibaže výbavou nepatrí k úplne najskromnejším.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

3 Comments

 1. Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD? reakcia na: Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD?
  8.11.2018 19:11
  Možno by bolo riešenim zverejniť porovnanie pre matičné dosky so zameraním na grafické resp. výkonné pracovné stanice
  Reagovať
 2. Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD? reakcia na: Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD?
  1.11.2018 18:11
  Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD? To fakt ? Titulok ako nejaký megatest ktorý zodpovie túto otázku a výsledok je test troch dosiek od rovnakého výrobcu.
  Reagovať
  • RE: Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD? reakcia na: Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD?
   Autor:
   2.11.2018 00:11
   Ďakujem za reakciu. Mrzí ma, ak je pre vás titulok zavádzajúci a obsah článku sklamaním. Skôr než o porovnanie priamo si konkurujúcich dosiek rôznych výrobcov bolo zámerom pohrabať sa naopak v doskách rovnakého výrobcu (teda v návrhoch postavených na rovnakom myslení), ktoré sa okrem ceny odlišujú i formátom či v rôznych iných drobnostiach. Test má odpovedať najmä na otázky, či má zmysel priplácať viac ako 50 % ceny za dosku, ktorá sa na prvý pohľa líši iba čipsetom alebo na to, či bude pre možno vašu budúcu zostavu zaujímavejšia doska formátu ATX alebo Mini-ITX.

   Možno vás poteším správou, že na december pripravujeme porovnávajúci test štyroch dosiek s čipsetom Intel Z390 do 200 eur, kde budú zastúpene (vo formáte ATX) modely všetkých kľúčových výrobcov (ASUS, ASRock, Gigabyte aj MSI).
   Reagovať

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019