Image
31.10.2018 3 Comments

Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD?

Výber dosky významne formuje ďalšiu podobu počítača. Nielen zo stránky konečných rozmerov, ale i funkčne. Do porovnávajúceho testu sme objednali tri modely, dva štandardu Mini-ITX (drahší s čipovou súpravou AMD X470 a druhý s menej vybaveným B450) a jeden ATX.

Prevaha menšieho formátu je tu z toho dôvodu, že drvivú väčšinu používateľov nijako neobmedzuje, ba dokonca zostáva stále veľa vecí nevyužitých. Výhodou takýto malých dosiek sú jednak menšie rozmery celého počítača, jednak sú ekologickejšie – pri výrobe sa minie na ne menej materiálu. Väčšie ATX však majú stále zmysel pre používateľov, ktorí potrebujú viac ako jeden rozširujúci slot PCI Express.

Čo, ako a prečo testujeme
Aby bolo možné hlbšie nahliadnuť pod kožu života základnej dosky a exaktne ju porovnávať s inou, je dôležité monitorovať jej základné životné funkcie a takisto to, ako spolupracuje s kľúčovými komponentmi. Pretože rozdiely môžu byť veľmi malé, testy prebiehajú v laboratórnych podmienkach vo veternom tuneli, na ktorého vstupe je kontrolovaná, konštantná teplota vzduchu 21 °C.

 

Zadný panel Gaming K4 (dole) je oproti X470/B450 Gaming-ITX/ac (hore) obohatený o dva porty USB 3.1 gen. 1 a o analógový obrazový výstup D-Sub

Nastavenia BIOS-ov sú s výnimkou aktivovaného XMP vždy ponechané na „auto“, keď si dosky všetko regulujú podľa seba. Záťaž je simulovaná súbežným behom testov Prime95 (In-place large FFTs) a Furmarku (stress test vo full HD), ktoré testovaciu platformu vyťažujú na maximum počas pätnástich minút. Od desiatej, keď sa už prejavuje na spotrebe i vyššie stratové teplo, zaznamenávam pomocou powermetra Extech 380801 príkon celej zostavy napájanej zdrojom Seasonic Prime Titanium s účinnosťou vysokou účinnosťou okolo 94 %.

Tesne pred koncom testu sa pomocou termovízie analyzuje zahrievanie napájacej kaskády, z ktorej boli odstránené chladiče. To preto, aby bolo možné detegovať intenzitu lokálneho zahrievania. Celé to potom konfrontujem s typom a dizajnom použitých MOSFETov, návrhom chladenia, spotrebou a hlavne s pracovnými frekvenciami CPU a GPU, ku ktorým manažment napájania každej dosky pristupuje viac či menej odlišne.

Testovacím procesorom bol v tomto prípade AMD Ryzen 5 2400G, ktorý má i výkonné grafické jadro, takže napájaciu kaskádu preverí komplexne – segment pre procesor (Vcore) i grafické jadro (SOC). Toto je však len jedno z hodnotiacich kritérií (efektivita). Ďalej je zvlášť hodnotená kvalita osadenia použitých súčiastok, do čoho okrem iného spadá napríklad i použitý zvukový čip.

Samostatné kritérium je potom podpora pamätí, v rámci čoho testujem jednak rýchlosti čítania, zápisu a reakčnú dobu v Aida64, ale aj frekvenčnú podporu – s použitím špičkových pamätí G.Skill Flare X. Súčasná generácia dosiek pre AMD by mala už poľahky zvládať 3466 MHz. Čiastkové hodnotenie má i konektivita či pomer cena/hodnota, ktorý má odzrkadľovať, do akej miery je adekvátna suma, za ktorú sa konkrétna doska predáva.

Hodnotenie
Koexistencia testovaných dosiek Mini-ITX je pomerne zvláštna. Čipová súprava X470 je síce vybavenejšia ako B450, ale teraz nič z vecí nad rámec B450 nepoužíva. V obidvoch prípadoch je výbava takmer identická. Drobné rozdiely, ktoré s čipovou súpravou nesúvisia, tu však sú. Hoci sú MOSFETy rovnaké na jednej i druhej doske (ON Semiconductor FDPC5030SG), rozdiel je v ich ovládači. Ten je kvalitnejší pri variante s X470. Jednak sa sám menej zahrieva, ale hlavne sú nižšie teploty na regulačných tranzistoroch (najvýraznejšie v procesorovej časti – o 4 °C).

Spotreba je vo výsledku o dva watty vyššia, ale to preto, že pracovná frekvencia GPU má zhruba o štyridsať megahertzov viac a rýchlejšie tiká aj CPU. Vďaka tomu sa rovnaká platforma na tejto doske vo všetkých výpočtových i herných testoch zdá o chlp „výkonnejšia“. Hovorme však radšej o jej vyššej efektivite, čo je azda jediná jej praktická výhoda.

Pri najatypickejších scenároch možno na X470 ešte cez adaptér PCIe ×16 rozdeliť na 2× PCIe ×8, no ani týmito dvoma vecami dokopy si drahšia z dvojice dosiek Mini-ITX šesťdesiateurovú prirážku neobháji. Sporná je navyše podpora pamätí.  Paradoxne táto doska (s rovnakým procesorom/pamäťovým radičom a posledným BIOS-om i mikrokódom AGESA 1.0.0.4) ako jediná nezvládla 3466 MHz a končí na 3400 MHz, hoci o stupienok vyššiu frekvenciu oficiálne podporuje. Chyba konkrétneho kusa sa však vylúčiť nedá.

Zahrievanie napájacích kaskád meriame termokamerou (Fluke Ti125) vo veternom tuneli

Naopak, pozitívne prekvapenie z pohľadu podpory RAM je veľká Gaming K4, ktorá má v špecifikáciách uvádzaných „iba“ tradičných 3200 MHz, ale spoľahlivo funguje i s nastavením 3466 MHz. Na tomto modeli sa šetrilo použitím zastaraného audiokodeku ALC892. Z povahy jej formátu však má i niekoľko vecí k dobru, hoci žiadne zázraky nečakajte.

Oproti menším sestrám je výbava štedrejšia o dva porty SATA, má do páru i konektor M.2 (spodný má polovičnú priepustnosť) a viac má externých aj interných USB aj slotov PCI Express: 2 šestnástkové (s podporou AMD CrossFireX) a až 4 jednotkové na pripojenie rôznych radičov.

Teplotné mapy napájacích kaskád. Po stĺpcov zľava na ASRock Fatal1ty X470 Gaming-ITX/ac, B450 Gaming-ITX a B450 Gaming K4 (hore záťaž, dole stav v nečinnosti)

A hoci sú MOSFETy Gaming K4 tu slabšie, kombinácia SinoPower SM4336 (low-side) a SM4337 (high-side) je vzhľadom na nízku obstarávajúcu cenu stále veľmi slušná. Navyše potešia naddimenzované, pekne rebrované chladiče i na strane SOC. Škoda, že to neplatí i pre varianty Mini-ITX, tie tu žiadny chladič nemajú a pritom s použitím integrovaného grafického jadra v týchto miestach dochádza k najintenzívnejšiemu zahrievaniu (pre iba dvojfázový dizajn).

V konečnom súčte vychádza najlepšie B450 Gaming-ITX/ac, ktorá sa od X470 percentuálne odrazila najmä vďaka podstatne výhodnejšej cene, pritom rozdiely vo funkčných veciach sú kozmetického charakteru. Vcelku ide o jednu najlacnejších dosiek Mini-ITX postavených na čipovej súprave B450. Ibaže výbavou nepatrí k úplne najskromnejším.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Autonómne roboty pomáhajú šľachtiteľom vytvárať plodiny budúcnosti

17.02.2020 00:10

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign testujú na pokusnom poli robot TerraSentia, pripomínajúci odolnejšiu verziu kosačky na trávu. Robot je vybavený terénnymi kolesami a kamerou s vysokým ...

Technológie

Mačkopes. Mobilný telefón s rotačným číselníkom

14.02.2020 00:15

Justine Hauptová, ktorá pracuje ako inžinierka v Národnom laboratóriu v Brookhavene v New Yorku, zobrala rotačný mechanizmus zo starého telefónu, spojila ho s mikrokontrolérom a 3G modemom a to všetko ...

Technológie 5

Bill Gates bude mať superjachtu za 644 miliónov dolárov na vodíkový pohon

11.02.2020 00:15

Miliardár Bill Gates, spoluzakladateľ Microsoftu, si objednal prvú vodíkovú superjachtu na svete, ktorej cena sa odhaduje na 644 miliónov dolárov. Luxusné plavidlo s dĺžkou 112 metrov bude vybavené ba ...

3 Comments

 1. Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD? reakcia na: Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD?
  8.11.2018 19:11
  Možno by bolo riešenim zverejniť porovnanie pre matičné dosky so zameraním na grafické resp. výkonné pracovné stanice
  Reagovať
 2. Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD? reakcia na: Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD?
  1.11.2018 18:11
  Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD? To fakt ? Titulok ako nejaký megatest ktorý zodpovie túto otázku a výsledok je test troch dosiek od rovnakého výrobcu.
  Reagovať
  • RE: Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD? reakcia na: Akú základnú dosku vybrať pod procesory AMD?
   Autor:
   2.11.2018 00:11
   Ďakujem za reakciu. Mrzí ma, ak je pre vás titulok zavádzajúci a obsah článku sklamaním. Skôr než o porovnanie priamo si konkurujúcich dosiek rôznych výrobcov bolo zámerom pohrabať sa naopak v doskách rovnakého výrobcu (teda v návrhoch postavených na rovnakom myslení), ktoré sa okrem ceny odlišujú i formátom či v rôznych iných drobnostiach. Test má odpovedať najmä na otázky, či má zmysel priplácať viac ako 50 % ceny za dosku, ktorá sa na prvý pohľa líši iba čipsetom alebo na to, či bude pre možno vašu budúcu zostavu zaujímavejšia doska formátu ATX alebo Mini-ITX.

   Možno vás poteším správou, že na december pripravujeme porovnávajúci test štyroch dosiek s čipsetom Intel Z390 do 200 eur, kde budú zastúpene (vo formáte ATX) modely všetkých kľúčových výrobcov (ASUS, ASRock, Gigabyte aj MSI).
   Reagovať

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá