Aktuálny rebríček Dirty Dozen opätovne potvrdzuje, že šírenie spamu je globálny problém

Bezpečnosť
0

spam.jpg Spojené štáty sa v predchádzajúcich troch mesiacoch podieľali na celkovom objeme nevyžiadanej pošty 24,2 percenta. Na prvom mieste skončili s výrazným náskokom. Druhé miesto zaujala prekvapivo Francúzsko s 6,7 percenta, ktoré sa v minulom období do "tucta špinavcov" vôbec nedostalo, a tretie miesto sa 6,2 percenta obsadila Čína. Tá si oproti prvému štvrťroku, kedy skončila druhá, naopak polepšila.

Spoločnosť Sophos pripravuje rebríček Dirty Dozen (v preklade "Tucet špinavcov") pravidelne každý štvrťrok a využíva k tomu informácie svojej globálnej siete pre skúmanie hrozieb SophosLabs. Štvrťročné správy Dirty Dozen ukazujú, v ktorých častiach sveta bolo v uplynulom období rozposlané najviac spamov. Aktuálny prehľad krajín, ktoré sa najviac podieľajú na šírení nevyžiadanej pošty, Sophos zverejňuje na svojom webe Naked Security.

Prvá tabuľka ukazuje objem spamu v jednotlivých krajinách, druhá približný objem spamu na jedného obyvateľa danej krajiny v druhom štvrťroku roka 2014.

Nechceme vôbec tvrdiť, že prevencia spamu by mala byť konkurenčným cvičením, ani neoznačujeme krajiny, ktoré sa umiestnili na popredných priečkach tabuliek, za najhorších delikventov v oblasti počítačovej trestnej činnosti.

Pamätajte si ale, že prevažná väčšina spamov je odosielaná z nič netušiacich počítačov infikovaných malvérom, takže ak nebudete opatrní, môžete sa bez vlastného pričinenia stať súčasťou problému a nie jeho riešenie.

Predstavte si situáciu, že váš počítač je nakazený toľko, že neznámi kyberzločinci z druhého konca sveta si môžu objednať rozosielku spamu z vášho počítača, kedykoľvek sa im zachce.

Pekné, že? Teraz sa pohodlne posaďte a popremýšľajte, čo ďalšieho môžu tí podvodníci na vašom počítači robiť:

• protokolovať stisky vašich klávesov a ukradnúť vám tak používateľské mená a heslá
• prehľadávať súbory a sťahovať vaše dáta
• nútiť vás do klikania na PPC reklamy a generovať tak zisk
• prispievať "odporúčaniami" pre vašich priateľov na sociálnych sieťach
• sťahovať viac malvéru, napríklad ransomware, ktorý uzamkne vaše dáta a za ich odomknutie požaduje poplatok
• útočiť na webové stránky iných ľudí, takže budete sami vyzerať ako podvodníci
• pôsobiť ako prostredník, ktorý ponúka vaše internetové pripojenie ďalším podvodníkom, aby ním mohli zakryť svoju stopu

Takmer každý spam, ktorý bol započítaný do rebríčka SophosLabs, pochádzal z počítača, kde zároveň mohli prebiehať aj všetky vyššie uvedené činnosti.

V druhej polovici roku 2013 bol objem spamu na hlavu v Bielorusku 10x vyšší ako v USA. V súčasnosti Bielorusko prenechalo prvé miesto Bulharsku - obe tieto krajiny majú objem spamu dvakrát vyšší vzhľadom k USA.

14554998659_ac5cf7aac7_b.jpg

14718631596_9d710dec74_b.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať