Aktualizované: Uber po rozhodnutí súdu pozastavil prevádzku svojej služby v Bratislave

2

Spoločnosť Uber po rozhodnutí Okresného súdu Bratislava I o neodkladnom opatrení voči nej pozastavila činnosť svojej alternatívnej taxislužby v hlavnom meste Slovenska.

„Napriek tomu, že nám rozhodnutie súdu ešte nebolo doručené, zaznamenali sme vyjadrenie súdu a pozastavujeme prevádzku služby v Bratislave,“ informoval Uber.

Firma pôsobí na Slovensku iba v Bratislave od augusta 2015 na základe využívania mobilnej aplikácie, od začiatku jeho činnosti poukazovali bežní taxikári na to, že nespĺňa podmienky na základe zákona o cestnej doprave.

Zákon o cestnej doprave z roku 2012
Uber podľa rozhodnutia súdu musí prestať prevádzkovať alternatívnu taxislužbu v SR spôsobom, ktorý nespĺňa požiadavky na prevádzkovanie taxislužby podľa zákona o cestnej doprave z roku 2012.

Súd rozhodol o neodkladnom opatrení voči Uberu ešte 16. februára na podnet Občianskeho združenia koncesovaných taxikárov (OZKT) s tým, že uznesenie nadobudlo vykonateľnosť 22. februára a právoplatnosť 13. marca. Rozhodnutie súdu, vrátane vytvorenia doložky právoplatnosti a vykonateľnosti z 26. marca, zverejnilo v pondelok združenie taxikárov na svojej facebookovej stránke.

Uber zároveň musí prestať prevádzkovať taxislužbu pomocou osôb, resp. sprostredkúvať ju osobám, ktoré nespĺňajú požiadavky kladené na vodiča taxislužby. Takisto musí zastaviť túto činnosť, alebo sprostredkúvať ju pomocou vozidiel, ktoré nespĺňajú požiadavky na vozidlo taxislužby.

Združenie taxikárov víta rozhodnutie súdu
Spoločnosť je tiež povinná zdržať sa uzavierania zmlúv o preprave osôb prostredníctvom osôb, ktoré nespĺňajú požiadavky na vodiča taxislužby, ako aj úkonov, ktorými sprostredkúva možnosť uzavrieť zmluvu o preprave osôb osobám nespĺňajúcim tieto požiadavky.

OZKT privítalo právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu voči Uberu. Toto rozhodnutie považuje za logické vyústenie niekoľkomesačného boja za rovnosť podnikateľského prostredia v oblasti taxislužieb.

„Súd sa stotožnil s našimi tvrdeniami v plnom rozsahu, čím potvrdil skutočnosť, že spoločnosť Uber sprostredkúva taxislužbu prostredníctvom vodičov a vozidiel, ktoré sú v rozpore so zákonom, poškodzujú podnikateľské prostredie. Nakoľko ide o neodkladné opatrenie, ktoré je vykonateľné, mala by spoločnosť Uber tieto služby prestať poskytovať bezodkladne,“ uviedol pre agentúru SITA predseda OZKT Matej Krampl.

„Lehota na podanie odvolania márne uplynula a z toho dôvodu je toto uznesenie právoplatné a možnosť odvolania v tomto prípade neexistuje,“ dodal.

Opozičná strana SaS na základe tohto súdneho rozhodnutia vyzvala ministra dopravy Árpáda Érseka, aby jeho rezort urýchlene pripravil návrh novely zákona o cestnej doprave, ktorá by riešila aj alternatívnych dopravcov. Podľa poslanca za SaS Miroslava Ivana totiž štát musí reagovať na aktuálny vývoj.

„To, že Uber musí ukončiť svoju činnosť, je dôsledkom práve nečinnosti ministerstva dopravy, ktoré malo minimálne dva roky, aby pripravilo legislatívu na to, aby mohli v preprave osôb podnikať rôzne firmy a rôzne zoskupenia,“ uviedol.

Zároveň dodal, že ak je preukázateľný dopyt po takejto službe, ministerstvo by malo vytvárať legislatívu umožňujúcu ju využívať a takto podnikať.

Viac na: webnoviny.sk

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
Uber taxi doprava zakon auto

2 komentáre

hajzli smerácki chrániaci zlodejov reakcia na: Aktualizované: Uber po rozhodnutí súdu pozastavil prevádzku svojej služby v Bratislave

29.3.2018 12:03
prvé čo sa stalo kamoškám z Mexika v Bratislave, ako prišli k Novému Mostu a zobrali taxík, že ich taxikár okradol.
Za 5 km do Ružinova vypytal 35 €. Tolko si natukal na taxametri v jeho turbo móde.
Pritom táto jazda má stáť 4-6€.
Reagovať

300 slov reakcia na: Aktualizované: Uber po rozhodnutí súdu pozastavil prevádzku svojej služby v Bratislave

29.3.2018 08:03
https://dennikn.sk/blog/1078595/len-tristo-slov-mili-taxikari/
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať