Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Aktualizácie Windows 10 budú len raz ročne

0

Operačný systém Windows 10X mal byť pôvodne určený pre špičkové skladacie zariadenia s dvoma obrazovkami ako Surface Neo a Surface Duo. Uvedenie týchto zariadení však bolo vinou koronakrízy odložené. Spoločnosť napriek tomu neupustila od vydania Windows 10X v budúcom roku, systém však bude určený pre bežné počítače s jedným displejom. Keďže Windows 10 aj Windows 10X budú fungovať na rovnakom type zariadení, musí tu byť niečo, čo ich bude odlišovať.

Podľa niekoľkých dôveryhodných zdrojov bola z Windows 10X odstránená technológia VAIL, ktorú Microsoft používa na virtualizáciu starších programov Win32 v systéme prostredníctvom kontajnerov. Hovorí sa, že cieľom tejto zmeny má byť posunutie Windows 10X do pozície platformy určenej na to, aby konkurovala chromebookom s webovými aplikáciami. Touto zmenou sa operačný systém presunul od prémiových skladacích počítačov na druhý koniec spektra – na lacné tablety a notebooky určené pre školy a firmy.

365.bank

Na týchto nízkorozpočtových zariadeniach, ktoré majú prísť na trh budúci rok, nebude prítomná lokálna aplikačná vrstva Win32, ich používatelia budú môcť spúšťať len aplikácie UWP a webové aplikácie využívajúce Microsoft Edge.
Hovorí sa, že dôvodom odstránenia technológie VAIL je aplikačný výkon a výdrž batérie. Tieto low-end zariadenia jednoducho nie sú natoľko výkonné, aby virtualizovali staršie aplikácie Win32 na Windows 10X bez toho, aby sa spomalili.

Microsoft si však uvedomuje, že dodať produkt s označením Windows bez nejakej formy kompatibility so starými aplikáciami je neúnosné. Preto Windows 10X má prísť s podporou streamovania starších aplikácií pomocou cloudu. Mala by sa na to použiť technológia podobná už existujúcemu Windows Virtual Desktop, ktorý umožňuje firmám spúšťať na klientskych počítačoch aplikácie nainštalované v cloude, akoby boli natívne.

Dá sa teda predpokladať, že Microsoft bude presadzovať webové verzie aplikácií, ako sú Office, Skype a Teams, namiesto ich náprotivkov Win32 alebo UWP. Navyše po odstránení VAIL bude môcť Windows 10X bežať okrem počítačov Intel aj na zariadeniach s procesorom ARM. Keď sa však Microsoft v budúcnosti rozhodne uviesť svoje zariadenia s dvoma displejmi (pravdepodobne na jar 2022), technológia VAIL bude do operačného systému  opäť začlenená.

Keďže Microsoft potom bude musieť podporovať dva operačné systémy, hovorí sa aj o možnosti vydávania iba jednej aktualizácie funkcií ročne pre Windows 10 od roku 2021. Na budúci rok teda na jar uvedie spoločnosť Windows 10X a na jeseň potom aktualizáciu funkcií pre Windows 10. A na jar 2022 príde aktualizovaná verzia systému Windows 10X, ktorá bude fungovať na zariadeniach s jedným displejom aj na zariadeniach s dvoma displejmi.

Zdroj: windowscentral.com, zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Windows Microsoft softver notebook pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať