Ako zabrániť Googlu, aby vás sledoval?

Bezpečnosť
0

Google od 1. marca mení nastavenie súkromia pre používateľov svojich služieb. Pokiaľ sa bojíte, že by ste s Googlom zdieľali až priveľa osobných informácií, vždy existuje riešenie, ako to obmedziť.

google_ads_311.JPG

Je zrejmé, že určité informácie sa prenášajú vždy - bez ohľadu na nastavenie súkromia. Anonymitu vášho prehliadača vám umožní zmerať webová utilita Panopticlick, ktorá vám číselne ohodnotí váš „internetový odtlačok prsta". Na konkrétnu identifikáciu osoby v internete by malo stačiť 33 bitov.

Čo sa Googlu a jeho nového systému „osobnej" reklamy týka, používatelia si môžu nastavovať a upravovať osobné informácie pre každú službu Googlu, prípadne službu kompletne odstrániť. Takisto možno zobraziť všetky služby a webové stránky, ktoré majú prístup k vášmu účtu. K všetkým týmto informáciám môžete pristupovať cez domovskú stránku Google Dashboardu, spomínané webové stránky s prístupom k vášmu účtu nájdete pod položkou Websites authorized to access the account.

Osobnú reklamu môžete úplne vypnúť aj pomocou nastavenia reklamy, kde je k dispozícii nastavenie na vyhľadávanie a Gmail, ale aj prehliadanie internetových stránok. Reklamu možno úplne vypnúť cez nastavenie Opt out, prípadne si ju prispôsobiť. Úplné vypnutie reklamy, samozrejme, nedosiahnete, Google však nebude používať vaše osobné údaje na jej filtrovanie.

Jedna z alternatív je použiť plug-in pre prehliadač Google Chrome. K dispozícii sú aj ďalšie zásuvné moduly a rozšírenia blokujúce spoločnosti, ktoré vás sledujú na internete. V tomto smere môžeme odporúčať Ghostery alebo Disconnect. Ghostery informuje o počte trackerov, ktoré možno prípadne aj zablokovať, Disconnect blokuje sledovanie službami Google, Facebook, Twitter, Yahoo a Digg. Oba pluginy sú k dispozícii pre prehliadače Firefox (Ghostery, Disconnect) a Chrome (Ghostery, Disconnect).

Zdroj: howto.cnet.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať