Ako vymeniť disk v NAS Synology za väčší a pridať disk do viacšachtového NAS

1

Ukážeme postup obidvoch scenárov, ktoré v našom prípade na seba nadväzovali, pretože najskôr sme vymenili v jednošachtovom NAS Synology DS 119J používanom na streamovanie multimédií pôvodný 2 TB disk za nový s kapacitou 6 TB. Pôvodný 2 TB disk sme použili do dvojšachtového NAS Synology DS 218 určenom na ukladanie údajov a dokumentov, kde bol dovtedy len jeden disk, taktiež s kapacitou 2 TB. Vo výsledku sme získali viac úložného priestoru na multimédiá a redundantné ukladanie dokumentov, takže v prípade poruchy ktoréhokoľvek disku v DS 218 zostanú všetky súbory zachované na druhom disku. 

Výmena disku v jedno šachtovom NAS za väčšíPridanie disku do dvoj šachtového NASNAS servery, ktoré majú len jeden slot neumožňujú redundantné ukladanie údajov, takže nie sú odolné voči prípadnej poruche disku. Preto sa používajú hlavne v domácnostiach na ukladanie multimediálnych súborov, či už videa, alebo hudby a tento multimediálny obsah sa potom streamuje na televízory, prípadne sieťové prehrávače hudby vo vysokom rozlíšení a samozrejme k súborom na domácom NAS serveri majú prístup členovia domácnosti z PC, tabletov, alebo smartfónov. 

Na ukladanie videí a hudby vo vysokom rozlíšení nie je žiadny disk dosť veľký, avšak v čase, keď si kupujete do NAS serveru disky, tak určitá kapacita predstavuje optimum cena/kapacita. V dobe konfigurácie NAS, ktoré sme teraz upgradovali to bolo 2 TB. Video a hudba však túto kapacitu rýchlo zaplnia, takže po necelých dvoch rokoch nastal čas na upgrade. V súčasnosti u diskov WD RED určených pre NAS servery pre domácnosti a malé firmy je optimum cena/kapacita 6 TB. Takýto disk stojí okolo 230 eur. Zatiaľ čo do viac šachtového NAS stačí pridať do voľných pozícií ďalšie disky, u jedno šachtového disku to nie je možné. Takže musíte údaje z pôvodného disku niekam uložiť, založiť do NAS nový disk, nainštalovať a nakonfigurovať operačný systém a následne na väčší disk preniesť údaje z pôvodného disku. K dispozícii je niekoľko spôsobov – sú popísané vo videu.   

Do viacšachtového NAS môžete na voľnú pozíciu pridať ďalšie disky. Podľa konfigurácie diskového zväzku môžete ním buď rozšíriť úložnú kapacitu, alebo zvýšiť spoľahlivosť. Druhé video ukazuje pridanie disku (získaného pri upgrade jedno šachtového NAS ) do dvoj šachtového NAS Synology DS218 za účelom vytvorenia redundantnej kópie dôležitých údajov. 

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
NAS Synology upgrade NAS WD Red

1 komentár

SMR reakcia na: Ako vymeniť disk v jedno šachtovom NAS Synology za väčší a pridať disk do viac šachtového NAS

18.6.2020 08:06
Len pre info, disk ktory ukazujete v reportazi/navode je technologie SMR. Odborna verejnost nedoporucuje pre datove uloziska akehokolvek typu pouzivat disky so SMR.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať