Image
2.2.2017 0 Comments

Ako vybrať ten správny napájací zdroj?

Bez napájacieho zdroja je aj ten najlepší počítač len bezcenný vrak. No výber správneho napájacieho zdroja nie je taký jednoduchý. Čomu by ste mali venovať pozornosť v prvom rade?

Najdôležitejšia vlastnosť v prípade napájacieho zdroja je jeho výkon, no nie nominálny, ale reálny. V prípade zdrojov menej renomovaných značiek sa často podáva maximálny výkon, a nie výsledok získaný počas nepretržitej prevádzky počítača. Preto zdroj, ktorý by mal teoreticky splniť svoju úlohu, nakoniec aj tak zlyhá.

Ako a kam prúdi energia
Každý používateľ  si na začiatku musí vypočítať, koľko energie potrebuje pre svoj počítač. Najviac energie spotrebúva grafická karta a procesor. Treba vedieť, že energia sa nerozdeľuje rovnomerne, ale prechádza cez niekoľko obvodov s rôznymi hodnotami. Niektoré obvody sú schopné prepustiť iba určité množstvo prúdu. Napríklad v napájacom zdroji ZM1200-ARX  najdôležitejším obvodom 12 V prechádza až 1200 W.

Kvalita s plusom
Mali by ste vedieť, že časť výkonu zdroja sa stráca počas transportu energie ku komponentom. Tu sa určite zídu znalosti o certifikátoch priznávaných napájacím zdrojom. V prípade zdroja, ktorý dostane certifikát 80 Plus, to znamená, že ide o vyšší model zdroja, ktorého straty energie sú oveľa nižšie v porovnaní so štandardnými modelmi. Navyše takýto zdroj bude spotrebúvať menej energie, pretože straty nie je nevyhnutné kompenzovať spotrebou dodatočnej energie, čo sa, samozrejme, premietne do nižšieho účtu za elektrinu.

Kam uniká energia?
Keďže každá strata energie má svoj únikový východ, v tomto prípade sa pretvára na teplo, čo znamená, že dôležitá súčasť napájacieho zdroja je jeho chladenie. Chladenie zdroja delíme na tri typy: aktívne – vhodné pre výkonné počítačové zostavy, pasívne – bez ventilátora, ktoré zaručuje tichú prevádzku, a polopasívne  – obsahuje ventilátor, ktorý začína pracovať až po dosiahnutí určitej teploty.

Čert nikdy nespí
Prehriatie napájacieho zdroja nie je jediný problém, ktorý vás môže stretnúť, a preto pred kúpou zdroja by ste sa mali uistiť, akú ochranu ponúka. Napájacie zdroje môžu byť vybavené ochranou proti príliš vysokému alebo nízkemu napätiu, proti preťaženiu a skratu.

Prečo tratiť priestor
Pri výbere napájacieho zdroja určite stojí za to prizrieť sa systému napájania káblov, či je plne modulárny. Takýto modulárny spôsob napájania vám umožní jednoduchšie spravovanie všetkých káblov a udržanie poriadku, čo má veľký vplyv na dobrú cirkuláciu vzduchu a výkonnosť chladenia. 

Nakupujte múdro!
Existuje veľa faktorov, ktoré treba vziať do úvahy pri nákupe efektívneho napájacieho zdroja. No uvedené vlastnosti, charakterizujúce výkonné zdroje, by vám mali pomôcť pri výbere toho správneho, ktorý umožní vášmu počítaču pracovať správne pri rôznom zaťažení.

Autor: Impakt S.A.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Ako používať nový Windows Sandbox a testovať s ním napríklad neznáme aplikácie

18.06.2019 13:01

Jedna z najväčších nových funkcií Windows, ktorá pribudla v novej verzii 1903 (máj 2019), je prítomnosť vstavaného Sandboxu. Toto „pieskovisko“ stojí niekde na pomedzí medzi oddelenou aplikáciou a vir ...

Ako na to

Ako si poradiť s neposlušnými webovými stránkami, ktoré nereagujú na tlačidlo späť

18.06.2019 12:59

Jedna z nepríjemných vlastností niektorých webových stránok je nefungovanie tlačidla späť. Určite ste sa s tým už stretli. Prekliknete sa z odkazu na nejakú stránku, tá vás príliš nezaujme alebo už na ...

Ako na to

Ako si ľahko nahrať pohyb a kliknutia myši a zautomatizovať si opakujúcu sa prácu

17.06.2019 12:56

Existuje mnoho prípadov, keď sú ľudia nútení na počítačoch robiť nejakú ubíjajúcu opakujúcu sa činnosť. Ide napríklad o otváranie či zatváranie konkrétnych okien alebo klikanie na niekoľko rôznych tla ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá