Image
16.1.2020 3 Comments

Armáda našla spôsob, ako v zime udržať ruky vojakov teplé aj bez rukavíc

Iste viete, aké ťažké je vytvoriť textovú správu v rukaviciach. A teraz si predstavte vojaka, ktorý musí nabiť zbraň rukami v hrubých rukaviciach. Preto Výskumný ústav envirenmentálnej medicíny, patriaci americkej armáde, pracuje na riešení tohto problému už niekoľko rokov. Teraz výskumníci prezentovali svoj produkt – zariadenie, ktoré zohrieva predlaktie až po končeky prstov na zvýšenie krvného obehu, a to všetko bez rukavíc.

„Každý, kto sa niekedy pokúsil urobiť niečo rukami a prstami v chladnom prostredí, vie, že je to ťažké, ak máte rukavice, pretože tie zhoršujú obratnosť o 50 až 80 percent,“ hovorí John Castellani, hlavný riešiteľ projektu. No ak rukavice zložíte, prsty vám skrehnú a nemôžu dobre fungovať pre nedostatočné prúdenie krvi. Vojaci v súčasnosti používajú na udržanie svojich rúk v teple rukavice, tie však príliš obmedzujú pohyb pri niektorých úlohách, ako je nabíjanie zbrane, manipulácia s technikou či ošetrovanie zranených.

Castellani a jeho tím v roku 2018 publikoval štúdiu, ktorá ukázala, že zohrievanie častí tela, ktoré sú nad prstami, napríklad predlaktia alebo dokonca tváre, môže zlepšiť krvný obeh v prstoch účastníkov, a teda ich aj ohriať. Castellaniho tím umiestnil ôsmim testovaným subjektom na predlaktia a tváre zariadenie na ohrievanie, ktoré pripomínalo vyhrievacie vankúšiky. Potom ich zavreli do špecializovanej komory na simulovanie chladu, kde bolo presne 0 °C.

Teplota ich prstov bola v týchto podmienkach 10 až 11 °C. Po zapnutí ohrievacích zariadení priemerná teplota prstov stúpla približne o 3 °C. Toto zvýšenie zlepšilo obratnosť asi o 50 percent. Výskumníci sa potom sústredili na zníženie požiadaviek na energiu pri udržiavaní vyššej teploty prstov. Zároveň chceli vytvoriť niečo malé a nenápadné. Konečné zariadenie bude teda zahŕňať iba zahrievanie predlaktia. Inžinieri teraz pracujú na zostavení konečnej iterácie prototypu.

Zatiaľ sa nedá povedať, ako by konečný produkt mohol skutočne vyzerať. Bude trvať najmenej niekoľko rokov, kým armáda využije osobné ohrevné zariadenie. Castellani však očakáva, že krátko po tom bude nasledovať komerčná verzia pre civilistov. Mohli by ho využiť v zime robotníci, stavebníci, mechanici, zimní športovci alebo jednoducho ľudia, ktorí majú studené ruky.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Bezpečnosť

Hackeri by mohli odstaviť satelity alebo ich premeniť na zbrane

17.02.2020 00:04

V januári sa spoločnosť SpaceX stala prevádzkovateľom najväčšej aktívnej satelitnej konštelácie na svete. Tá pozostáva z 242 satelitov obiehajúcich okolo planéty, v nasledujúcom desaťročí ich chce fir ...

Bezpečnosť 2

Počítač s Windows je vraj menej náchylný na infikovanie malvérom ako Mac

14.02.2020 00:20

Antivírusová spoločnosť Malwarebytes v týchto dňoch zverejnila rozsiahlu správu o výskyte rôznych typov škodlivého softvéru v rôznych operačných systémoch. Najzaujímavejšie zistenie je to, že počítače ...

Bezpečnosť

Microsoft poslal Windows 7 na večnosť, urobte to aj vy

12.02.2020 14:28

Chcete chrániť svoj počítač pred novými hrozbami či malvérom? Rozlúčte sa s vaším milovaným operačným systémom Windows 7 a prejdite na niektorú z jeho novších alternatív. Vaše zariadenie sa vám poďaku ...

3 Comments

 1. hnojaci revue zas klamete. Vobec to ruky neudrzi v teple. Ladove budu v zime stale. Si precitajte clanok po sebe a potom ... reakcia na: Armáda našla spôsob, ako v zime udržať ruky vojakov teplé aj bez rukavíc
  19.1.2020 17:01
  ... piste nadpis!
  Reagovať
 2. a čo hlava? reakcia na: Armáda našla spôsob, ako v zime udržať ruky vojakov teplé aj bez rukavíc
  16.1.2020 11:01
  stačí zahrievať oblasť srdca - na hrudi je viac miesta ako na ruke, a, keď sa mozog zahreje, okrem obratnosti budú lepšie aj rozmýšľať.
  Reagovať
  • RE: a čo hlava? reakcia na: a čo hlava?
   16.1.2020 12:01
   Vojaci nepotrebujú až tak rozmýšľať, v prvom rade musia vedieť rýchlo zabíjať
   Reagovať

Hackkosice_2020

Videá