Image
16.1.2020 3 Comments

Armáda našla spôsob, ako v zime udržať ruky vojakov teplé aj bez rukavíc

Iste viete, aké ťažké je vytvoriť textovú správu v rukaviciach. A teraz si predstavte vojaka, ktorý musí nabiť zbraň rukami v hrubých rukaviciach. Preto Výskumný ústav envirenmentálnej medicíny, patriaci americkej armáde, pracuje na riešení tohto problému už niekoľko rokov. Teraz výskumníci prezentovali svoj produkt – zariadenie, ktoré zohrieva predlaktie až po končeky prstov na zvýšenie krvného obehu, a to všetko bez rukavíc.

„Každý, kto sa niekedy pokúsil urobiť niečo rukami a prstami v chladnom prostredí, vie, že je to ťažké, ak máte rukavice, pretože tie zhoršujú obratnosť o 50 až 80 percent,“ hovorí John Castellani, hlavný riešiteľ projektu. No ak rukavice zložíte, prsty vám skrehnú a nemôžu dobre fungovať pre nedostatočné prúdenie krvi. Vojaci v súčasnosti používajú na udržanie svojich rúk v teple rukavice, tie však príliš obmedzujú pohyb pri niektorých úlohách, ako je nabíjanie zbrane, manipulácia s technikou či ošetrovanie zranených.

Castellani a jeho tím v roku 2018 publikoval štúdiu, ktorá ukázala, že zohrievanie častí tela, ktoré sú nad prstami, napríklad predlaktia alebo dokonca tváre, môže zlepšiť krvný obeh v prstoch účastníkov, a teda ich aj ohriať. Castellaniho tím umiestnil ôsmim testovaným subjektom na predlaktia a tváre zariadenie na ohrievanie, ktoré pripomínalo vyhrievacie vankúšiky. Potom ich zavreli do špecializovanej komory na simulovanie chladu, kde bolo presne 0 °C.

Teplota ich prstov bola v týchto podmienkach 10 až 11 °C. Po zapnutí ohrievacích zariadení priemerná teplota prstov stúpla približne o 3 °C. Toto zvýšenie zlepšilo obratnosť asi o 50 percent. Výskumníci sa potom sústredili na zníženie požiadaviek na energiu pri udržiavaní vyššej teploty prstov. Zároveň chceli vytvoriť niečo malé a nenápadné. Konečné zariadenie bude teda zahŕňať iba zahrievanie predlaktia. Inžinieri teraz pracujú na zostavení konečnej iterácie prototypu.

Zatiaľ sa nedá povedať, ako by konečný produkt mohol skutočne vyzerať. Bude trvať najmenej niekoľko rokov, kým armáda využije osobné ohrevné zariadenie. Castellani však očakáva, že krátko po tom bude nasledovať komerčná verzia pre civilistov. Mohli by ho využiť v zime robotníci, stavebníci, mechanici, zimní športovci alebo jednoducho ľudia, ktorí majú studené ruky.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Snowden varuje: Stav sledovania, ktorý teraz zavádzame, pretrvá aj po koronavíruse

27.03.2020 00:10

Vlády na celom svete nasadzujú opatrenia využívajúce technológie na boj proti šíreniu koronavírusu. No Edward Snowden, bývalý spolupracovník CIA, ktorého úniky odkryli množstvo špionážnych metód v USA ...

Bezpečnosť

Európa chce sledovať polohu smartfónov, respektíve pohyb nosičov vírusu

25.03.2020 00:20

Niekoľko európskych krajín (napr. Británia, Nemecko a Taliansko) zvažuje použitie účinných, avšak súkromie obmedzujúcich nástrojov na boj proti pandémii koronavírusu. Ide o aplikácie, ktoré používajú ...

Bezpečnosť

Dron, ktorý by mohol úplne zmeniť americkú vojenskú stratégiu

20.03.2020 00:15

Kratos XQ-58A Valkyrie je bezpilotné experimentálne bojové lietadlo, ktoré sa dá ťažko zistiť na radare a mohlo by byť priamo spojené so stíhačkou F-35 prostredníctvom šifrovaného dátového spojenia, p ...

3 Comments

 1. hnojaci revue zas klamete. Vobec to ruky neudrzi v teple. Ladove budu v zime stale. Si precitajte clanok po sebe a potom ... reakcia na: Armáda našla spôsob, ako v zime udržať ruky vojakov teplé aj bez rukavíc
  19.1.2020 17:01
  ... piste nadpis!
  Reagovať
 2. a čo hlava? reakcia na: Armáda našla spôsob, ako v zime udržať ruky vojakov teplé aj bez rukavíc
  16.1.2020 11:01
  stačí zahrievať oblasť srdca - na hrudi je viac miesta ako na ruke, a, keď sa mozog zahreje, okrem obratnosti budú lepšie aj rozmýšľať.
  Reagovať
  • RE: a čo hlava? reakcia na: a čo hlava?
   16.1.2020 12:01
   Vojaci nepotrebujú až tak rozmýšľať, v prvom rade musia vedieť rýchlo zabíjať
   Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá