Image
25.10.2017 1 Comments

Ako spoznať, že je čas na výmenu batérie v telefóne či notebooku?

Súčasné notebooky aj smartfóny majú v prevažnej väčšine prípadov dostatok výkonu na akúkoľvek bežnú činnosť, ale bolesťou týchto mobilných zariadení zostáva ich výdrž na batériu. Už na zariadeniach starých niekoľko mesiacov sa začína znižovať využiteľná kapacita ich akumulátorov a zásadný zlom potom nastáva spravidla medzi druhým a tretím rokom ich používania. Vždy pritom záleží na intenzite používania daného zariadenia, konkrétne na počte nabíjacích cyklov, ktoré batéria absolvuje.

Veľa majiteľov notebookov a inteligentných telefónov sa s postupným znižovaním kapacity ich akumulátorov nechce zmieriť a snaží sa riešiť výmenu batérie v rámci záruky. Spravidla však u predajcu či výrobcu neuspejú. Majitelia mobilných zariadení by sa mali sami starať o dobrú kondíciu svojich batérií a priebežne sledovať ich stav a opotrebovanie. Priebežnú kontrolu možno vykonávať pomocou aplikácií dostupných pre notebooky s operačným systémom Windows aj pre smartfóny s Androidom. V notebooku s Windows možno použiť napríklad programy Battery Optimizer alebo BatteryCare. Treba však počítať s tým, že diagnostika batérií nemusí byť pri všetkých typoch notebookov a ich akumulátorov, predovšetkým tých starších, úplne presná. Pre smartfóny s operačným systémom Android existuje množstvo aplikácií s funkciami na diagnostiku a správu batérie, ale zďaleka nie všetky skutočne robia to, čo sľubujú. Za vyskúšanie stojí napríklad aplikácia AccuBattery.

Životnosť dnes najčastejšie používaných lítiovo-iónových batérií sa pohybuje okolo 500 nabíjacích cyklov. Pri každodennom nabíjaní vychádza životnosť Li-Ion batérie približne na dva roky. Samozrejme, treba počítať s tým, že pri intenzívnejšom používaní bude životnosť batérie kratšia ako životnosť vlastného zariadenia.

Ako spoznať, že batéria doslúžila?
Batériu na konci životnosti možno poznať celkom ľahko, ako hlavný indikátor pri tom slúži výrazné skrátenie doby prevádzky mobilného zariadenia. Na vine však môžu byť aj ďalšie okolnosti, preto pred výmenou batérie vykonajte jednoduchú kontrolu svojho zariadenia:
- Ubúda kapacita batérie postupne alebo skokovo?
- Vypne sa mobilné zariadenie pri nárazovom zvýšení odberu energie (prijatie telefonického hovoru a podobne)?
- Nemôže byť rýchle ubúdanie kapacity batérie spôsobené náročnými aplikáciami bežiacimi na pozadí operačného systému?

Ak nie je rýchly pokles kapacity batérie spôsobený napríklad používaným softvérom, bude potrebné ju vymeniť. Náhradné batérie možno zohnať aj do zariadení starých niekoľko rokov, ale nie je vždy rozumné hľadieť len na ich cenu. Niektoré nové batérie môžu mať aj vyššiu kapacitu ako pôvodné, ale vždy si treba ustrážiť predovšetkým kompatibilitu a všetky potrebné certifikácie novej batérie. V extrémnych prípadoch môže dôjsť aj k zničeniu zariadenia.

V moderných zariadeniach je výmena batérie stále komplikovanejšia. Málokedy možno batériu z notebooku či smartfónu jednoducho vybrať alebo zariadenia rozskrutkovať. Najčastejšie je potrebné telefón alebo notebook rozlepiť za použitia horúceho vzduchu a rôznych nástrojov. Pomôžu však napríklad návody na YouTube alebo na webe iFixit.

Novú úlohu možno pre zariadenie s opotrebovaným akumulátorom nájsť aj v prípade, že výmena jeho batéria nie je možná alebo by sa už nevyplatila. Notebook bez batérie môže, samozrejme, ďalej slúžiť ako stolový počítač alebo napríklad univerzálny multimediálny prehrávač pripojený k systému domáceho kina. Smartfón, ktorý už nemožno používať bez neustáleho pripojenia k nabíjačke, môže poslúžiť ako detská opatrovateľka, autonavigácia a, samozrejme, aj ako domáci telefón (náhrada za pevnú linku) hoci pre starých rodičov.

 

 

 

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Triky pri nakrúcaní videa pred zeleným pozadím

13.12.2018 14:09

Pri nakrúcaní videí občas potrebujete vytvoriť trikový záber, kde by bolo za nakrútenú scénu vložené iné pozadie. Je to veľmi jednoduché, no potrebujete na to zelené, prípadne modré pozadie. Môže mať ...

Ako na to

Užitočné SW nástroje

14.12.2018 13:39

AdGuard v6.4 Určenie: univerzálny filter na blokovanie reklamy, škodlivého a špehovacieho kódu Vlastnosti: podpora prehliadačov Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox, Opera, Viv ...

Ako na to

7 typografických hriechov: 2. Úvodzovky a zátvorky

14.12.2018 13:33

Ako na úvodzovky Úvodzovky používame nielen na označenie priamej reči, ako si pamätáte zo školy, ale takisto na označenie presných názvov, nespisovných výrazov, irónie a podobných výrazov, ktoré potr ...

q

1 Comments

  1. Titulok nesmie byť prázdne. reakcia na: Ako spoznať, že je čas na výmenu batérie v telefóne či notebooku?
    25.10.2017 10:10
    Pevna linka je napajana z telefonnej ustredne a aj v pripade vypadku elektrickej siete je pouzitelna. Mobil bez funkcnej baterky je nepouzitelny, preto nesmie byt pouziavany ako nahrada pevnej linky pre bezpecnostne alebo zachranarske ucely.
    Reagovať

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button