SAMSUNG_06202 M SAMSUNG_06202 M SAMSUNG_06202 M Advertisement

Ako si vybrať rádio do auta

0

Pri novších modeloch áut, a to aj z nižších tried, je autorádio súčasť štandardnej výbavy. Samozrejme, možnosti a funkcie takéhoto „koncernového“ rádia sú dané cenovou triedou, a pokiaľ chce zákazník lepšie rádio, vo väčšine prípadov je k dispozícii v rámci príplatkovej výbavy spolu s ďalšími komponentmi. Ak chcete len kvalitnejšie rádio, v mnohých prípadoch je lacnejšie vymeniť to zabudované v rámci štandardnej výbavy za taký model, aký potrebujete, a takú značku, akú preferujete.

1DIN alebo 2DIN?

Najskôr treba zistiť, aký mechanický slot máte v palubnej doske na montáž autorádia. Slot na rádio štandardnej výšky sa v branži nazýva aj jednodinový podľa medzinárodnej normy DIN, ktorá definuje rozmery autorádií a montážnych slotov. Rozmery autorádií vo veľ­kosti 1DIN sú 180 × 50 mm. Väčšina áut, a to aj starších, má dvojdinový montážny slot, čiže sa doň dá namontovať autorádio s rozmermi 180 × 100 mm. Rozmery montážnej pozície musia byť o niečo väčšie, aby sa do nej rádio dalo ľahko zasunúť. Slot 1DIN má rozmery vnútornej plechovej časti, kam sa rádio zasúva, 184 × 53 mm a rozmery otvoru na panel sú 188 × 59 mm.

Pokiaľ je v aute rádio od výrobcu, väčšina z nich zaberá obidva sloty a jeho predný panel presne lícuje s otvorom v paneli palubnej dosky. Jednoduchšie rádiá s malým displejom sú často konštrukčne riešené tak, že zvyšný priestor daný dvojdinovým slotom je využitý ako odkladacia priehradka. Po vymontovaní rádia od výrobcu zostane v paneli palubnej dosky dizajnovo tvarovaný otvor. Preto pri väčšine áut treba na inštalovanie „aftermarket“ rádia použiť redukčný rámik pre daný typ auta. Výrobcovia áut, samozrejme, s touto alternatívou počítajú a dodávajú montážnu zostavu, ktorá má jednu alebo dve pozície DIN a ktorá presne zapadne do otvoru v paneli palubnej dosky.

Dôvodom pre 2DIN rádio s dvojnásobnou výškou v súčasnosti už nie je priestor na elektronické obvody, pretože okrem výkonového zosilňovača je elektronika podobná ako v smartfónoch či tabletoch, samozrejme, adekvátne zodolnená vzhľadom na vibrácie a vysokú teplotu, keď v lete do interiéru auta cez okná praží slnko.

Pokiaľ máte klasické autorádio, ktoré zaberá v palubnej doske jednu pozíciu, môže byť motiváciou na kúpu nového rádia aj možnosť ovládania a hlavne zobrazovanie ďalších informácií na väčšom displeji. Typický príklad je obraz zo zadnej kamery, ktorá je vynikajúcim pomocníkom pri cúvaní. Takéto rádiá zaberajú na palubnej doske väčšinou dve pozície, ale nájdu sa aj výnimky. Napríklad 1DIN autorádiá so sklopným a zasúvacím panelom, prípadne 1DIN autorádiá s displejom na celú výšku panela, ktoré dokážu zobraziť aj obraz zo zadnej kamery.

Displej a multimédiá

Pri počúvaní programov rozhlasových staníc alebo hudby z pripojeného smartfónu, USB či pamäťovej karty očakávame rovnaký komfort ovládania a zobrazovania informácií, na aký sme zvyknutí pri smartfónoch či tabletoch. Samozrejmosť je zobrazenie mena interpreta a názvu skladby či podrobné informácie o aktuálnom rozhlasovom programe alebo hranej skladbe, ktoré sa prenášajú cez systém RDS. Pri ovládaní elektroniky, a teda aj rádia s dotykovým displejom treba dodržiavať legislatívu, preto niektoré rádiá majú ovládanie základných funkcií autorádia, prípadne aj prijatie prichádzajúceho hovoru vyvedené aj na ovládač na volante či inde v dosahu vodiča.

Ak radi počúvate nielen rádio, ale aj vlastnú hudbu či audioknihy, potrebujete autorádio, do ktorého sa dá zasunúť USB kľúč, prípadne pamäťová karta SD s vlastnou zásobou multimédií. Pamäťová karta je výhodnejšia ako USB disk, pretože nevyčnieva z panela do interiéru auta. Ak preferujete USB kľúč, odporúčame kúpiť čo najmenší. Ak je kľúč dlhší a nedopatrením oň zavadíte, môžete v lepšom prípade zlomiť kľúč a v horšom prípade poškodiť alebo dokonca doslova vylomiť konektor na paneli autorádia.

Väčšina rádií vrátane zabudovaných od výrobcu umožňuje pripojenie externého zdroja hudby cez bluetooth a prevažne nájdete aj zásuvku na 3,5 mm konektor jack, či už na paneli autorádia, alebo niekde na stredovom tuneli v blízkosti zásuvky na zapaľovač. Niektoré autorádiá umožňujú prehrávať nielen CD, či už hudobné, alebo so súbormi MP3, ale aj filmy na DVD. Čoraz viac autorádií s veľkým dotykovým displejom využíva populárny operačný systém Android, takže plnohodnotné možnosti multimediálnej zábavy sú samozrejmosť. Po prepojení so smart­fónom hands-free súpravou môžete počas jazdy telefonovať, pričom sa využívajú nielen reproduktory, ale na displeji autorádia sa ­zobrazí informácia o prichádzajúcom hovore a preruší sa počúvanie rozhlasu, prípadne prehrávanie multimédií.

Zosilňovač a kondenzátor v kufri

Kedysi, keď boli autorádiá ešte osadené elektrónkami, potrebovali zdroj anódového napätia 100 V, a keďže palubná sieť osobných automobilov má 12 V, riešilo sa to externým rotačným meničom, ktorý bol buď v kufri, alebo v motorovom priestore. Vývoj ide po špirále, a tak autorádiá s vysokým výkonom potrebujú externý zosilňovač a menič napätia aj v súčasnosti. Nie pre elektrónky, ale pre fyziku. Maximálny výkon, ktorý je zosilňovač schopný dodať do záťaže, v tomto prípade do reproduktorov s typickou impedanciou 4 ohmy, je daný vzorcom P = U2 / R, kde P je výkon, U napätie palubnej siete 12 V a R impedancia reproduktorov 4 ohmy. Po dosadení vám vyjde maximálny teoretický výkon 36 W. V môstikovom zapojení, kde sa využívajú aj signály s opačnou polaritou, je to dvojnásobok. Typický maximálny výkon autorádií je 30 – 45 W na kanál. Štandardom sú štyri kanály. Milovníci dunivej hudby preto potrebujú k rádiu pripojiť zosilňovač s meničom na vyššie napätie a často aj veľké kondenzátory, schopné dodať energiu v hudobných špičkách. Samozrejme, vymenia aj štandardné zabudované reproduktory za výkonnejšie a pridajú čo najväčší subwoofer.

Ďalšie kritériá výberu

Každé autorádio dokáže udržiavať nastavenú rozhlasovú stanicu, a to aj v prípade, ak sa po trase menia frekvencie, na ktorých sa program tejto stanice vysiela. Rádiá od renomovaných výrobcov prelaďujú frek­vencie tak plynulo, že to ani nezistíte. Aby bolo aftermarket rádio aj dizajnovo zladené, je dôležité zladiť podsvietenie displeja a tlačidiel s podsvietením prístrojov a tlačidiel na ­palubnej doske. Podsvietenie má byť tlmené, aby počas jazdy nerušilo. Moderné autorádiá umožňujú farbu podsvietenia nastaviť, takže zladenie nie je problém. Kedysi bola možnosť odoberania predného panela dôležité kritérium, aby sa zabránilo krádeži autorádia. Pri dnešných cenách rádií to už stráca zmysel.

Veľký displej moderných autorádií je zároveň vynikajúca príležitosť mať aj v staršom aute moderný informačný systém. Azda najdôležitejšia funkcia je navigácia. Každý by logicky očakával, že keď na trhu nenájdete smartfón nad 100 eur, ktorý by nemal navigáciu, budú ju mať aj všetky autá. Omyl. Implementácia elektroniky do automobilov sa stala do značnej miery marketingovým nástrojom, a tak GPS aj pri základných modeloch strednej triedy stále patrí k doplnkovej výbave. Riešením je, samozrejme, držiak na smartfón, ale oveľa komfortnejšie je mať navigáciu v autorádiu s veľkým displejom. Vzhľadom na našu stále rozostavanú diaľničnú sieť si však pri kúpe autorádia s navigáciou overte, ako je riešená možnosť aktualizácie máp.

Hlavne mladší používatelia, pre ktorých je smartfón neodmysliteľný doplnok životného štýlu, ocenia autorádiá, ktoré podporujú systém Android Auto alebo Apple CarPlay, podľa toho, ktorú mobilnú platformu preferujú. Tieto systémy ponúkajú inteligentnejší a bezpečnejší spôsob používania smartfónu v aute a umožňujú vám sústrediť sa na cestu. Môžete používať navigáciu, telefonovať, posielať a prijímať správy, počúvať hudbu a používať mnohé ďalšie funkcie. Aj vzhľadom na bezpečnosť a legislatívu sa predpokladá, že tieto systémy sa budú ovládať hlasom, preto využívajú služby inteligentných hlasových asistentov Google Assistant, resp. Siri, tieto služby však zatiaľ slovenčinu nepodporujú.

Odborná montáž

Určite ste postrehli, že v článku sme neriešili inštaláciu ani elektrické pripojenie aftermarket rádia. Dôrazne odporúčame zveriť ­montáž autorádia odbornému servisu. Aj napriek štandardizácii ISO konektorov totiž niektorí výrobcovia áut využívajú pre rádiá zabudované v rámci štandardnej výbavy piny týchto konektorov špecifickým spôsobom. Pri niektorých značkách zas treba na dosiahnutie dobrého príjmu vyriešiť napájanie anténového zosilňovača zabudovaného vo vozidle.

Štýlové 2DIN autorádio Pioneer DMH-G220BT

Štýlové 2DIN autorádio Pioneer DMH-G220BT disponuje širokou škálou možností prehrávania prostredníctvom portu USB, Aux-In alebo pomocou technológie bluetooth na bezdrôtové streamovanie či hands-free telefonovanie. Samozrejmosť je aj FM tuner v prípade, že máte chuť na rozhlasové vysielanie. Všetok svoj multimediálny obsah si môžete vychutnať na rezistívnom 6,2" dotykovom displeji. Zariadenie je vybavené výstupom na pripojenie zadnej kamery, 2× RCA pre-out a obsahuje 7-pásmový grafický ekvalizér, aby ste si zvuky prispôsobili svojim preferenciám. Autorádio je kompatibilné s vybranými mobilnými telefónmi s Androidom.  CENA: 129 EUR

Multimediálna stanica v kompaktných rozmeroch / BLAUPUNKT Santacruz 370

Obyčajné autorádio, to už nie je to pravé orechové. Teraz je moderné mať v aute celú multimediálnu stanicu v kompaktných rozmeroch dvoch autorádií. Presne taký je BLAUPUNKT Santacruz 370, ktorý disponuje farebným dotykovým displejom s uhlopriečkou 6,2 palca. Prístroj si poradí s prehrávaním zvukov a videí z USB a SDHC, zvláda formáty MP3 alebo WMA, funguje aj ako rádio v pásmach FM a AM. K dispozícii je navigácia GPS aj možnosť spárovať autorádio s mobilným telefónom pomocou technológie bluetooth. Hodiny zábavy pre spolucestujúcich, to je Blaupunkt Santacruz. Cena: 253,90 EUR

Stvorený na dlhé cesty / SENCOR SCT 9411BMR

Ťažko nájdete lepšieho spoločníka na cestovanie, než je autorádio SENCOR SCT 9411BMR. Prehráte si na ňom hudbu a ekvalizér premení vaše auto na koncertnú sieň aj rockové pódium. Na obrazovke plne motorizovaného výsuvného 7" displeja si pozriete filmy aj fotky. SENCOR SCT 9411BMR má pripojenie na bluetooth, USB, slot na karty SD/MMC, predný A/V výstup, vstup na zadnú kameru, plne oddeliteľný čelný panel a aj diaľkové ovládanie. Zvoľte si farbu podsvietenia priamo k vášmu autu. Viac info o funkciách tejto vychytávky si  pozrite na www.sencor.sk

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
radio auto

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať