Tipy a triky: Ako si poradiť s mechanicky poškodenou pamäťovou kartou

3

Pamäťové karty používané vo fotoaparátoch, smartfónoch a iných zariadeniach často držia pre ľudí nenahraditeľné dáta v podobe fotografií. Nezriedkavo sú pritom bez zálohy, a ak sa práve vrátite z dovolenky a zistíte, že vaša pamäťová karta plná na prasknutie odmieta vydať svoj obsah, je to veru infarktová situácia. Chyby pamäťových kariet sa prejavujú niekoľkými základnými spôsobmi. Ide napríklad o správu I/O card error na displeji vášho fotoaparátu, pripadne správy o neidentifikovanom zariadení či nutnosti formátovania po vložení do počítača. V prípade, že je problém len na úrovni poškodeného súborového systému (zvyčajne FAT32 alebo exFAT) alebo ste fotografie len omylom zmazali, môžete ich pomerne úspešne obnoviť softvérom na záchranu dát (za predpokladu, že neboli prepísané). Populárna aplikácia na tento účel je Recuva od spoločnosti Piriform, ktorá je dostupná zadarmo. Medzi pokročilejšie, ale platené programy patrí napríklad Ontrack EasyRecovery.

Ak je karta úplne neprístupná, nereaguje na žiadny príkaz alebo sa neohlási vôbec, pôjde o poškodenie na úrovni hardvéru. Akékoľvek podozrenie tohto typu však treba vždy overiť v inom zariadení. Občas je totiž problém na strane kontaktov čítačky či jej spojenia so základnou doskou počítača. Pokiaľ karta funguje v iných počítačoch (či vo fotoaparáte alebo smartfóne), chyba, pochopiteľne, nie je na jej strane. No ak sa problém s nečitateľnosťou či nulovou aktivitou objavuje na všetkých zariadeniach, je nevyhnutné poriadne sa zamyslieť nad tým, aké dáta na karte vlastne sú. Ak na nej nie je nič mimoriadne dôležité a nenahraditeľné, je načase vyhodiť ju a zaobstarať si novú. Pokiaľ je v záruke, vymenia vám ju za novú v procese reklamácie. Ak ide o veľmi dôležité dáta, bude nasledovať pokus o ich záchranu, čo v prípade bežného používateľa znamená navštívenie strediska na záchranu dát. Týmto problémom sa zaoberajú spoločnosti vykonávajúce záchranu z HDD, SSD, kľúčov USB či iných médií a treba sa pripraviť na to, že ich služby budú stáť desiatky až stovky eur. Na ich vyhľadanie môžete použiť internetový vyhľadávač, do ktorého napíšete spojenie záchrana dát. Pokiaľ bývate v menšom meste, kde žiadna takáto spoločnosť nesídli, všetko sa dá bez problémov riešiť zaslaním poštou. Cenovú kalkuláciu záchrany vám firmy uvedú vopred, pričom zaplatíte len v prípade, že sa podarí dáta zac hrániť.

K čomu vlastne pri poškodení dochádza? Odpoveď v mnohom závisí od fyzickej veľkosti karty. Najpoužívanejší typ karty je Secure Digital, pričom vo väčších zariadeniach, ako sú napríklad fotoaparáty, sa zvyčajne používa plný formát s rozmermi 32 × 24 mm, zatiaľ čo v smartfónoch microSD s rozmermi 15 × 11 mm. Prostredný formát miniSD (21 × 20 mm) v priebehu času prakticky vyhynul. Ak otvoríte plastový kryt veľkej karty SD (v prípade, že ju chcete posielať na záchranu, v žiadnom prípade to nerobte, pretože hrozí, že ju definitívne zničíte), nájdete v ňom miniatúrnu základnú dosku, na ktorej je osadený pamäťový čip NAND flash a čip radiča s podporou mass storage. Kým na čipe NAND flash sú uložené všetky vaše dáta, radič slúži na komunikáciu s ním a pomocou kontaktov na karte takisto na komunikáciu s externým zariadením v podobe fotoaparátu či počítača. Na obrázku si môžete všimnúť, že podlhovastý pamäťový čip je spojený s doskou pomocou malých nožičiek. Ak kartu namáhate ohybom, niektorý z kontaktov sa môže prerušiť a čip sa stane nečitateľným. K poškodeniu spojov môže dôjsť aj vplyvom času a únavy materiálu alebo externých faktorov, ako sú veľké a náhle zmeny teploty. Spoje môže technik z centra záchrany dát znova spájkovať a čip tak znova sprístupniť na čítanie. V niektorých prípadoch sú poškodené spojenia radiča alebo sám radič. Pokiaľ dáta nie sú šifrované, možno ho pri záchrane dát obísť, v prípade šifrovania je nevyhnutné jeho spoje opraviť alebo ho nahradiť iným totožným.

Ak je poškodenie vážne a namiesto poškodenia spojov alebo radiča je zlomený pamäťový čip, žiadna šanca na záchranu dát neexistuje. V tejto súvislosti je preto vždy veľmi problematická záchrana dát z fyzicky poškodených microSD. Na obrázku si môžete všimnúť, že vzhľadom na malé rozmery už vnútri karty nemôžu byť samostatné čipy v puzdrách spojené so základnou doskou karty. Namiesto toho je plocha čipu odhalená tak ako na waferi pri jeho výrobe a „puzdrom“ je vlastne sama karta. Útroby microSD sú teda obvykle monolitické, pričom časť NAND flash a časť radiča je v rámci jednej súvislej plochy. Už otvorenie microSD je preto veľmi náročné a hrozí poškodenie delikátnej vnútornej časti. Napojenie na vnútorné obvody je problematické, ale dosiahnuteľné. Záchrana dáta sa však môže podariť len v prípade, že je pamäťová časť nepoškodená. Ak sa vám karta microSD na tomto mieste zlomila alebo výrazne ohla, na záchranu dát môžete zabudnúť.

Zobrazit Galériu

František Urban

Všetky autorove články
pamatova karta tipy triky

3 komentáre

"Pozitívny" koniec reakcia na: Ako si poradiť s mechanicky poškodenou pamäťovou kartou

30.12.2016 01:12
Noh,, koniec článku nepôsobí veľmi pozitívne :D... možno by pomohla troška tej nádeje zo stredu, prehodiť na koniec ;)
Reagovať

RE: "Pozitívny" koniec reakcia na: "Pozitívny" koniec

31.12.2016 13:12
:) :) nuz, pozitivny.... ale ked raz znicis to najdolezitejsie, samotne data, tak uz nepomoze ani svatena voda, vtedy uz zostane pozitivny len charlie sheen.
Reagovať

"Pozitívny" koniec reakcia na: Ako si poradiť s mechanicky poškodenou pamäťovou kartou

30.12.2016 01:12
Noh,, koniec článku nepôsobí veľmi pozitívne :D... možno by pomohla troška tej nádeje zo stredu, prehodiť na koniec ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať