Image
6.2.2017 0 Comments

Ako si jednoducho poradiť s drôtmi a odpadkami na fotke

Fotografické prostredie často nie je také, aké si ho predstavujeme. Obzvlášť v meste je veľa rušivých elementov v podobe drôtov a odpadkov. Na tento problém sa môžeme pozerať rôzne. Ukážeme vám niekoľko tipov, ako k nežiaducim elementom v obraze pristupovať a ako si s nimi poradiť.

Ak sa dá nájsť iné kompozičné riešenie, drôty jednoducho nefotografujte. Chce to trošku všímavosti už pred stlačením spúšte. Niekedy sa to nedá urobiť inak, preto sa ich snažte umiestniť aspoň tak, aby ich následné odstránenie bolo čo najjednoduchšie. To znamená, že budú križovať len jednoliate plochy, napríklad modré nebo alebo steny budov. Snažte sa vyhnúť prekrývaniu sa s členitými prvkami vo fotografii, ako sú ľudia alebo lístie.

Z NEVÝHODY VÝHODA

Občas sa drôty z krajiny jednoducho vypustiť nedajú, pretože by ste museli vyretušovať stĺpy, čo je oveľa zložitejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. Radšej preto zauvažujte nad kompozíciou a z drôtov urobte výhodu, zakomponujte ich do fotografie.

RETUŠOVANIE DRÔTOV

Retuš sa robí oveľa lepšie, keď už o nej pre­mýšľate pred stlačením spúšte. V programe Zoner Photo Studio si otvoríte fotografiu v module Editor, vyberiete v paneli nástrojov Retušovacie nástroje a zvolíte Klonovaciu pečiatku (S). Priemer nastavte o niečo väčší, než je hrúbka jedného drôtu. Pomocou zvýšenia hodnoty v položke Rozmazanie nastavte jemný prechod okrajov. Fotografiu si zväčšite tak, aby ste miesto, ktoré chcete retušovať, mali cez celý monitor. Pomocou klávesu CTRL si naberiete zdrojové miesto retuše (najčastejšie okolitú jednoliatu zdrojovú plochu) a potom už len premaľujte miesta s drôtmi.

VŠADEPRÍTOMNÉ ODPADKY

Je prakticky jedno, čo fotografujete, či je to krajina, portrét, alebo detail. V pozadí alebo popredí sa vždy môžu objaviť nejaké odpadky. Pokúste sa ich odstrániť alebo nájsť takú kompozíciu, aby ste sa im v zábere vyhli. Ak to nepôjde inak, musíte odpadky vyretušovať pomocou klonovacej pečiatky.

NIEKEDY POSTAČÍ NECHCENÉ ODFARBIŤ

Odpadky alebo napríklad aj grafity majú ešte jednu veľkú nevýhodu. Bývajú pestrofarebné, a tak na seba zbytočne pútajú pozornosť. Ak si ich aj napriek tomu nevšimnete a vyretušovanie by bolo veľmi náročné, skúste ich mierne lokálne odfarbiť. Takouto úpravou ich aspoň čiastočne zamaskujete.

Musíme sa zmieriť s tým, že prostredie, v ktorom fotografujeme, nie je dokonalé. Ako fotografi sa však k akémukoľvek fotografickému problému musíme vedieť postaviť. Je síce správne uvažovať nad fotografiou vopred, ale mali by ste vedieť aj to, ako si s „kazmi“ poradiť aj po tom, čo ste snímku už vyfotografovali.

www.milujemefotografii.cz

Autor: MAJO ELIÁŠ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Ako kompletne zálohovať Windows 10 na iný disk

04.09.2019 11:47

Vážne poškodenie systému Windows, ktoré je nutné riešiť novou inštaláciou, je pre mnohých ľudí mimoriadne nepríjemná záležitosť. Najmä ak máte systém výrazne nastavený pre svoje potreby a používate mn ...

Ako na to

Ako si na Windows uložiť konkrétne hľadanie súboru

04.09.2019 11:39

Vyhľadávanie v rámci systém Windows je dobre známou a používanou funkciou, ktorá umožňuje hľadať nielen medzi názvami súborov a ich vlastnosťami (napríklad príponou, časom vytvorenia či zmeny), ale aj ...

Ako na to

Ako zadarmo spájať a rozdeľovať PDF súbory?

04.09.2019 11:25

Potrebujete často rozdeľovať alebo zlučovať PDF súbory a nechce sa vám platiť za pokročilé programy ako Adobe Acrobat či PhantomPDF? Ide to aj celkom zadarmo. Aj keď podobné služby ponúka aj mnoho we ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019