Image
31.8.2012 0 Comments

Ako si doma vyrobiť vlastný externý pevný disk

Ak máte doma nepotrebný interný pevný disk, v kombinácii s vhodným príslušenstvom si z neho môžete vyrobiť externý disk. Treba si však uvedomiť niekoľko základných faktov.

akonapevnydisk_308.jpg

Hoci sú dnešné disky vybavené konektormi SATA, niektoré staré modely využívajú konektory PATA. Rozdiel spoznáte jednoducho - SATA má 7 pinov a PATA 40 pinov. Častejšie však natrafíte na rozdielnu veľkosť diskov. Momentálne sa využívajú 3,5-palcové disky v stolových počítačoch a 2,5-palcové v notebookoch. Výhodou 3,5-palcového disku je väčšia maximálna podporovaná veľkosť, takže ak vyžadujete kapacitu 2 TB alebo 3 TB, potrebujete tento disk. K výhodám rozmerovo menšieho disku patria najmä jeho rozmery, ktoré oceníte najmä pri prenášaní. 2,5-palcový disk je k dispozícii s hrúbkou 9,5 a 12,5 mm. Posledná kapitola je rýchlosť otáčok. Najpopulárnejšie sú disky s rýchlosťou 7200 a 5400 otáčok za minútu. Prvá kategória diskov ponúka väčšiu rýchlosť, druhá má obyčajne menšiu prevádzkovú teplotu a lepšiu efektivitu z hľadiska spotreby energie.

Po výbere disku treba zvoliť vhodný obal. Externé obaly bežne kúpite aj na Slovensku, cena sa pohybuje približne od 9 EUR. V rámci výberu sa zvyčajne stretnete s hliníkovými alebo plastovými obalmi. Plastové sú lacnejšie, hliníkové sú však lepšie z hľadiska chladenia, ale v prípade 5400-otáčkových diskov postačí aj plastový obal. Môžete sa stretnúť aj s plastovými obalmi, ktoré sú vybavené malým ventilátorom, ten však môže byť hlučný.

Samostatnú kapitolu tvoria porty, ktorými je obal vybavený. Vo väčšine prípadov sa stretnete s portom USB 2.0, niektoré drahšie obaly podporujú už aj rozhranie USB 3.0. To je momentálne najrýchlejšie, lenže na to, aby ste ho mohli naplno využiť, musí byť aj počítač vybavený portom USB 3.0. V opačnom prípade funguje spätná kompatibilita s USB 2.0. V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s rozhraním FireWire 800. To je rýchlejšie ako USB 2.0, ale pomalšie ako USB 3.0 a nachádza sa prevažne na Macoch. Stretnúť sa s ním však môžete aj na PC.

Inštalácia disku do externého boxu je pomerne jednoduchá - stačí odskrutkovať skrutky a následne nimi pevný disk v boxe upevniť.

Zdroj: http://howto.cnet.com/


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Hyundai KONA Electric. Keď elektromobilita baví

01.01.2020 13:32

Špeciálny projekt Pôsobivý dojazd až 449 km na jedno nabitie. Atraktívny dizajn moderného mestského SUV. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,6 sekundy. Ekologická jazda bez emisií. A jeden z najlepších p ...

Produkty

Novinky, ktoré Huawei plánoval predstaviť na zrušenom mobilnom kongrese v Barcelone

25.02.2020 00:10

Huawei mal počas podujatia MWC (Mobile World Congress) v Barcelone naplánované separátne podujatie na ktorom chcel predstaviť druhú generáciu skladacieho smartfónu, 5G produkty a stratégiu pre život s ...

Produkty

Samsung prináša očakávaný rad Galaxy S20 a skladaciu novinku Galaxy Z Flip aj na náš trh

20.02.2020 01:48

Spoločnosť Samsung pred niekoľkými dňami celosvetovo predstavila novú modelovú radu svojej vlajkovej lode Galaxy S20 a zaujímavú novinku so skladacím displejom Galaxy Z Flip. My sme si ich dnes po prv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá