Image
31.8.2012 0 Comments

Ako si doma vyrobiť vlastný externý pevný disk

Ak máte doma nepotrebný interný pevný disk, v kombinácii s vhodným príslušenstvom si z neho môžete vyrobiť externý disk. Treba si však uvedomiť niekoľko základných faktov.

akonapevnydisk_308.jpg

Hoci sú dnešné disky vybavené konektormi SATA, niektoré staré modely využívajú konektory PATA. Rozdiel spoznáte jednoducho - SATA má 7 pinov a PATA 40 pinov. Častejšie však natrafíte na rozdielnu veľkosť diskov. Momentálne sa využívajú 3,5-palcové disky v stolových počítačoch a 2,5-palcové v notebookoch. Výhodou 3,5-palcového disku je väčšia maximálna podporovaná veľkosť, takže ak vyžadujete kapacitu 2 TB alebo 3 TB, potrebujete tento disk. K výhodám rozmerovo menšieho disku patria najmä jeho rozmery, ktoré oceníte najmä pri prenášaní. 2,5-palcový disk je k dispozícii s hrúbkou 9,5 a 12,5 mm. Posledná kapitola je rýchlosť otáčok. Najpopulárnejšie sú disky s rýchlosťou 7200 a 5400 otáčok za minútu. Prvá kategória diskov ponúka väčšiu rýchlosť, druhá má obyčajne menšiu prevádzkovú teplotu a lepšiu efektivitu z hľadiska spotreby energie.

Po výbere disku treba zvoliť vhodný obal. Externé obaly bežne kúpite aj na Slovensku, cena sa pohybuje približne od 9 EUR. V rámci výberu sa zvyčajne stretnete s hliníkovými alebo plastovými obalmi. Plastové sú lacnejšie, hliníkové sú však lepšie z hľadiska chladenia, ale v prípade 5400-otáčkových diskov postačí aj plastový obal. Môžete sa stretnúť aj s plastovými obalmi, ktoré sú vybavené malým ventilátorom, ten však môže byť hlučný.

Samostatnú kapitolu tvoria porty, ktorými je obal vybavený. Vo väčšine prípadov sa stretnete s portom USB 2.0, niektoré drahšie obaly podporujú už aj rozhranie USB 3.0. To je momentálne najrýchlejšie, lenže na to, aby ste ho mohli naplno využiť, musí byť aj počítač vybavený portom USB 3.0. V opačnom prípade funguje spätná kompatibilita s USB 2.0. V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s rozhraním FireWire 800. To je rýchlejšie ako USB 2.0, ale pomalšie ako USB 3.0 a nachádza sa prevažne na Macoch. Stretnúť sa s ním však môžete aj na PC.

Inštalácia disku do externého boxu je pomerne jednoduchá - stačí odskrutkovať skrutky a následne nimi pevný disk v boxe upevniť.

Zdroj: http://howto.cnet.com/


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Deň Ekomobility na Ministerstve hospodárstva

21.09.2019 23:00

Ministerstvo hospodárstva dnes otvorilo brány verejnosti na Dni Ekomobility. Na akcii sa predstavilo takmer 50 vozidiel 20-tich značiek. Návštevníci si mohli pozrieť, aj na vlastnej koži vyskúša ...

Produkty

IBC 2019: Canon s novými fotoaparátmi, objektívmi aj profesionálnym monitorom

17.09.2019 23:52

Dvojicu nových fotoaparátov EOS 90D a EOS M6 Mark II predstavil Canon koncom augusta a na IBC sme si ich mohli po prvý krát pozrieť naživo. <iframe width="560" height="315" src="h ...

Produkty

IBC 2019: Panasonic oslavuje 10 rokov od uvedenia prvej PTZ kamery na trh

17.09.2019 23:09

Spoločnosť Panasonic si na tohoročnou IBC pripomína 10 výročie uvedenia prvej PTZ kamery na trh. V roku 1999 to bola klasická kamera s otočnou, diaľkovo ovládanou platformou. Nové PTZ kamery pracuj ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019