Šikovné riešenie ako sa vyhnúť endoskopickým vyšetreniam a zákrokom

0

Vedci z MIT pracujú na pokročilých zdravotníckych pomôckach, ktoré by sa dali prehltnúť, ale na ich odstránenie by nebol potrebný chirurgický zákrok. Vyvinuli preto hydrogél, ktorý môže byť rozložený určitým druhom svetla. Cieľom je vyhnúť sa potrebe invazívnych endoskopických zákrokov. Pacient musí len prehltnúť zdroj LED svetla, ktoré zariadenie rozloží na biokompatibilné komponenty, aby sa zaistil jeho bezpečný prechod telom.

Existuje veľa scenárov, keď sa zariadenie vloží do tráviaceho traktu pacienta na preskúmanie alebo liečenie rôznych porúch. Napríklad na liečenie obezity sa môže použiť bariatrický balón, ktorý po nafúknutí v žalúdku pacienta potláča chuť do jedla a po 6 alebo 12 mesiacoch sa potom odstráni endoskopickým zákrokom. Výskumníci chcú umožniť demontáž zariadení v tráviacom trakte bez potreby invazívneho postupu.

Základom nového druhu hydrogélu citlivého na svetlo je polymérny gél obsahujúci chemické väzby, ktoré sa môžu rozbiť svetlom v modrej až ultrafialovej oblasti. Tento polymér bol skombinovaný s pevnejšími komponentmi vyrobenými z polyakrylamidu, aby bol odolný, ale stále schopný rozpadnúť sa na povel. Čas potrebný na rozpad materiálu sa dá regulovať množstvom použitého polyméru citlivého na svetlo v jeho konštrukcii, ale aj pomocou svetelného zdroja, pričom modré svetlo funguje pomalšie, ale ponúka lepšiu bezpečnosť ako ultrafialové svetlo. 

Hydrogél bol otestovaný v podobe bariatrických balónov zavedených do žalúdka ošípaných a nafúknutých. Potom prehltnuté modré LED svetlo pomaly rozpustilo balón v žalúdku v priebehu 6 hodín. Tím uvádza, že pri použití výkonnejšieho LED svetla sa materiál rozpadol za 30 minút. Výskum publikovaný v časopise Science Advances má slúžiť ako dôkaz koncepcie.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie clovek stroj technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať