Image
10.11.2017 0 Comments

Ako sa robí vývoj a testovanie smartfónov? Boli sme sa pozrieť v Huawei

Kým sa nový smartfón dostane na trh, musí prejsť náročnou fázou vývoja, v ktorej sa testujú všetky komponenty, montážne bloky a, samozrejme, aj smartfón ako celok. O náročnosti skúšok sme sa mali možnosť presvedčiť počas exkurzie v dvoch vývojových centrách, ktoré má Huawei vo Fínsku – v Helsinkách a Tampere. Článok sme rozdelili na dve časti, v prvej ukážeme mechanické a optické testy a v druhom pokračovaní elektrické a akustické testy.

Mechanické testy
Testy v mechanických laboratóriách sú zamerané na odolnosť a spoľahlivosť. V niekoľkých typoch komôr sa smartfóny, prípadne ich komponenty vystavujú extrémnym vysokým či nízkym teplotám a vysokej vlhkosti, a to buď dlhodobo, čím sa simulujú podmienky pri preprave a skladovaní, alebo sa simulujú tepelné šoky, napríklad keď smartfón prinesieme z mrazu do vykúrenej miestnosti a naopak. V „solárnej“ komore sa testuje odolnosť smartfónov proti vplyvom ultrafialového žiarenia, na ktoré sú citlivé predovšetkým plastové diely.


Skúšobná komora na testovanie klimatických vplyvov

Zrejme každému z vás už smartfón spadol z väčšej či menšej výšky, a ak ste mali šťastie, dopadol na mäkký koberec, ak nie, tak aj na betónovú dlažbu. Huawei preto testuje smartfóny aj z hľadiska odolnosti pri pádoch. Test prebieha tak, že smartfón drží zariadenie pripomínajúce robotickú ruku s prísavkami, zdvihne ho do určenej výšky a pustí. Telefón dopadne na vymeniteľnú podložku s požadovanou tvrdosťou a dopad sníma vysokorýchlostná kamera. Potom si v spomalenom zábere môžu inžinieri pozrieť priebeh deformácií, prípadne ak niečo prasklo, zisťujú, kde prasklina vznikla a ako sa šírila. Výsledky týchto testov slúžia nielen ako spätná väzba pre konštruktérov mechanických dielov, ale prezradia aj to, aké je najlepšie rozmiestnenie súčiastok vnútri z hľadiska polohy ťažiska, aby telefón pokiaľ možno dopadol tak, aby utrpel čo najmenšiu ujmu.

Deformácie a prípadné poškodenia pri dopade sa snímajú vysokorýchlostnou kamerou

Zariadenie na pustenie, prípadne hodenie smartfónu pri skúške pádom

V sekcii defektoskopie sa rôznymi metódami, či už pod mikroskopmi umožňujúcimi aj 3D zobrazenie, alebo v röntgenovej komore, skúmajú súčiastky a montážne diely, či neobsahujú trhliny, pripadne iné chyby. Testujú (a porovnávajú) sa diely pred mechanickými skúškami a po nich, napríklad po páde.

Vizuálne testy pomocou mikroskopov

V röntgenovej komore možno odhaliť aj skryté trhliny a iné chyby materiálov

Na odolnosť telefónu má veľký vplyv ochranné sklo displeja. Testuje sa nielen jeho tvrdosť, teda odolnosť proti poškriabaniu, ale aj odolnosť proti ohýbaniu. Tvrdosť a ohybnosť sú totiž pri väčšine materiálov protichodné vlastnosti, a čo je veľmi tvrdé, je väčšinou zároveň aj krehké.


Test mechanickej odolnosti ochranného skla

Súčasťou testov ochranného skla displejov je aj test ich povrchovej oleofóbnej vrstvy z hľadiska odpudzovania vody, prípadne náchylnosti na zanechávanie odtlačkov prstov. Uskutočňuje sa tak, že na displej sa nakvapká testovacia kvapalina a skúma sa, či vytvorí kvapky, ktoré len skĺznu po povrchu, alebo kvapalina testovaný povrch zmáča.


Testovanie vlastností povrchu skla displeja

V sekcii Touch performance sa testuje jednak mechanická reakcia ochranného skla a na iných zariadeniach sa testuje reakcia displeja na simulované dotykové ovládanie. Automatizované testy zahŕňajú dotyky s rôznou intenzitou a v rôznych teplotných podmienkach.


Testovanie dotykov

Optické testy
V sekcii, kde testujú displeje, majú opticky odtienené prostredie s čiernymi matnými stenami a pomocou meracích kamier a senzorov, napríklad kolorimetra, skúmajú vlastnosti displejov, ako je intenzita podsvietenia, farebné spektrum, ktoré je displej schopný zobraziť, či prípadné posuny farieb, ak sa dívame na displej z rôznych uhlov. Kamera vyhodnocuje aj uniformitu zobrazenia a odhalí prípadné chyby.


Komora na testovanie optických vlastností displeja

Pokračovanie článku prinesieme nabudúce.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Apple má len krôčik k trhovej hodnote bilión dolárov

13.06.2018 00:10

Americký technologický obor Apple má blízko k tomu, aby - ako prvá verejne obchodovateľná spoločnosť v USA - prekonal biliónovú métu v trhovej hodnote. Na dosiahnutie magickej úrovne potrebujú akcie s ...

Biznis

Sharp chce kúpiť PC biznis Toshiby a vrátiť sa na trh s počítačmi

11.06.2018 00:05

Japonská firma Sharp Corp. oznámila, že odkúpi podnikanie s osobnými počítačmi spoločnosti Toshiba. Akvizícia PC biznisu za 36 miliónov dolárov by znamenala návrat Sharpu na trh, ktorý opustil pred ôs ...

Biznis

Microsoft kupuje GitHub za 7,5 miliardy dolárov

07.06.2018 00:10

Microsoft oficiálne potvrdil, že získava spoločnosť GitHub prevádzkujúcu rovnomenné úložisko zdrojových kódov, za ktorú ponúkol 7,5 miliardy dolárov, teda viac, než svojho času zaplatil za mobilnú div ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button