Image
10.11.2017 0 Comments

Ako sa robí vývoj a testovanie smartfónov? Boli sme sa pozrieť v Huawei

Kým sa nový smartfón dostane na trh, musí prejsť náročnou fázou vývoja, v ktorej sa testujú všetky komponenty, montážne bloky a, samozrejme, aj smartfón ako celok. O náročnosti skúšok sme sa mali možnosť presvedčiť počas exkurzie v dvoch vývojových centrách, ktoré má Huawei vo Fínsku – v Helsinkách a Tampere. Článok sme rozdelili na dve časti, v prvej ukážeme mechanické a optické testy a v druhom pokračovaní elektrické a akustické testy.

Mechanické testy
Testy v mechanických laboratóriách sú zamerané na odolnosť a spoľahlivosť. V niekoľkých typoch komôr sa smartfóny, prípadne ich komponenty vystavujú extrémnym vysokým či nízkym teplotám a vysokej vlhkosti, a to buď dlhodobo, čím sa simulujú podmienky pri preprave a skladovaní, alebo sa simulujú tepelné šoky, napríklad keď smartfón prinesieme z mrazu do vykúrenej miestnosti a naopak. V „solárnej“ komore sa testuje odolnosť smartfónov proti vplyvom ultrafialového žiarenia, na ktoré sú citlivé predovšetkým plastové diely.


Skúšobná komora na testovanie klimatických vplyvov

Zrejme každému z vás už smartfón spadol z väčšej či menšej výšky, a ak ste mali šťastie, dopadol na mäkký koberec, ak nie, tak aj na betónovú dlažbu. Huawei preto testuje smartfóny aj z hľadiska odolnosti pri pádoch. Test prebieha tak, že smartfón drží zariadenie pripomínajúce robotickú ruku s prísavkami, zdvihne ho do určenej výšky a pustí. Telefón dopadne na vymeniteľnú podložku s požadovanou tvrdosťou a dopad sníma vysokorýchlostná kamera. Potom si v spomalenom zábere môžu inžinieri pozrieť priebeh deformácií, prípadne ak niečo prasklo, zisťujú, kde prasklina vznikla a ako sa šírila. Výsledky týchto testov slúžia nielen ako spätná väzba pre konštruktérov mechanických dielov, ale prezradia aj to, aké je najlepšie rozmiestnenie súčiastok vnútri z hľadiska polohy ťažiska, aby telefón pokiaľ možno dopadol tak, aby utrpel čo najmenšiu ujmu.

Deformácie a prípadné poškodenia pri dopade sa snímajú vysokorýchlostnou kamerou

Zariadenie na pustenie, prípadne hodenie smartfónu pri skúške pádom

V sekcii defektoskopie sa rôznymi metódami, či už pod mikroskopmi umožňujúcimi aj 3D zobrazenie, alebo v röntgenovej komore, skúmajú súčiastky a montážne diely, či neobsahujú trhliny, pripadne iné chyby. Testujú (a porovnávajú) sa diely pred mechanickými skúškami a po nich, napríklad po páde.

Vizuálne testy pomocou mikroskopov

V röntgenovej komore možno odhaliť aj skryté trhliny a iné chyby materiálov

Na odolnosť telefónu má veľký vplyv ochranné sklo displeja. Testuje sa nielen jeho tvrdosť, teda odolnosť proti poškriabaniu, ale aj odolnosť proti ohýbaniu. Tvrdosť a ohybnosť sú totiž pri väčšine materiálov protichodné vlastnosti, a čo je veľmi tvrdé, je väčšinou zároveň aj krehké.


Test mechanickej odolnosti ochranného skla

Súčasťou testov ochranného skla displejov je aj test ich povrchovej oleofóbnej vrstvy z hľadiska odpudzovania vody, prípadne náchylnosti na zanechávanie odtlačkov prstov. Uskutočňuje sa tak, že na displej sa nakvapká testovacia kvapalina a skúma sa, či vytvorí kvapky, ktoré len skĺznu po povrchu, alebo kvapalina testovaný povrch zmáča.


Testovanie vlastností povrchu skla displeja

V sekcii Touch performance sa testuje jednak mechanická reakcia ochranného skla a na iných zariadeniach sa testuje reakcia displeja na simulované dotykové ovládanie. Automatizované testy zahŕňajú dotyky s rôznou intenzitou a v rôznych teplotných podmienkach.


Testovanie dotykov

Optické testy
V sekcii, kde testujú displeje, majú opticky odtienené prostredie s čiernymi matnými stenami a pomocou meracích kamier a senzorov, napríklad kolorimetra, skúmajú vlastnosti displejov, ako je intenzita podsvietenia, farebné spektrum, ktoré je displej schopný zobraziť, či prípadné posuny farieb, ak sa dívame na displej z rôznych uhlov. Kamera vyhodnocuje aj uniformitu zobrazenia a odhalí prípadné chyby.


Komora na testovanie optických vlastností displeja

Pokračovanie článku prinesieme nabudúce.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ShowIT 2018 – posledné zvýhodnené vstupenky

17.01.2018 00:01

Do najväčšej IT odbornej konferencie na Slovensku ShowIT zostávajú necelé dva týždne. Tento ročník sa bude konať v Bratislave v hoteli Crowne Plaza v termíne od 30. 1. do 1. 2. 2018.  Čakajú vás tri d ...

Biznis 1

6 trendov, ktoré zmenia fungovanie biznisu: takýto bude rok 2018

02.01.2018 00:15

Veľa sa o nej hovorí a podľa prognóz, sa ešte len bude. Digitálna transformácia firiem udáva tempo v konkurenčnom boji a ukazuje sa, že len tí, ktorí prejdú technologickou premenou, budú miešať karty ...

Biznis

Apple kúpi hudobnú aplikáciu Shazam. Chce dobehnúť konkurenciu

13.12.2017 00:10

Americký gigant Apple kúpi obľúbenú aplikáciu na rozpoznávanie hudby Shazam za 400 miliónov dolárov. Správu o plánovanej dohode priniesol v piatok web zameraný na aktuality z oblasti technológie TechC ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá