5 tipov ako sa nezblázniť z práce

0

Poznáte ten pocit, keď už jednoducho cítite, že je toho na vás príliš veľa, ale práca nepočká a vy chcene nechcene musíte aj tak pokračovať? Nižšia miera stresu nie je čas od času na škodu a je aj zdravá, horšia situácia však nastáva, pokiaľ k nadmernej psychickej záťaži dochádza pravidelne a dlhodobo. Taktiež spolu s pocitom, že snaha nie je dostatočne ocenená, môže veľmi ľahko dôjsť k syndrómu vyhorenia, ktorý je charakteristický poklesom výkonnosti, absolútnou stratou záujmu o profesiu a taktiež aj depresiou. Situácia môže byť ešte ťažšia, pokiaľ si človek svoje vyčerpanie nepripustí a aj naďalej pokračuje v tempe, ktoré je dlhodobo neúnosné.

„V práci občas vyhorí každý, naša predstava sa s realitou nikdy nestretne. Prizpôsobujete sa, meníte názory, ale všetci sa dostaneme do situácie, že nevieme ako ďalej. Prázdno. To je normálne. Z dlhodobého hľadiska sa dá zmeniť iba naše vnútorné nastavenie a hranice medzi našou osobou, spoločnosťou a spolu s tým súvisejúcou prácou,“ domnieva sa Stanislav Petříček, zakľadateľ bistRAWveg, popularizátor zdravého životného štýlu pre manažérov, spolumajiteľ spoločnosti TP Consulting, tpconsulting.cz.

Pracovať až príliš je tak trochu aj trendom súčasnej doby. Veľa ľudí sa dokonca chváli tým, koľko nadčasov za mesiac odpracujú, koľko termínov musia stihnúť a ako veľmi sú svojej práci zaviazaní. V skutočnosti sa ale nie je čím chváliť a takáto nezdravá posadnutosť prácou je závažným problémom.

V záplave smartfónov
Do ohňa sa taktiež prilieva súčasná všeobecná nadmiera technológií okolo nás. Doba nám prináša obrovské možnosti, kamkoľvek sa pohneme, máme po ruke prístroje, vďaka ktorým môžeme komunikovať s kýmkoľvek a čokoľvek si vyhľadať alebo vyriešiť.  Na druhej strane sa však táto situácia môže ľahko otočiť. S neobmedzeným prítupom k internetu ste k zastihnutiu takmer nonstop, čo môže viesť k problémom pri oddelení pracovného života od osobného, nadmernému stresu, úzkosti a workoholizmu.

Workoholizmus je závislosť a závažný problém psychického zdravia, ktorý ,samozrejme, nemajú na svedomí iba a jdine moderné technológie. Ničmenej neustála dostupnosť k riešenienie pracovných záležitostí, ktorú internet zabezpečuje, rozvinutí závislosti veľmi prospieva.

Kritické je práve leto, obdobie dovoleniek, kedy veľa ľudí jazdí do letovísk vybavená notebookmi a pracovnými telefónmi. „Telefón je veľké zlo súčasnej doby, s ktorým sa ťažko bojuje. Neustále zisťovanie, čo sa deje v práci, okolo, alebo na sociálnych sieťach, ničomu nepomáha a človeka vysáva. Lepšie je si vo voľných chvíľach oddýchnuť a trebárs aj pozerať len tak okolo na ľudí alebo na prírodu," domnieva sa Ján Silber, jeden zo zakladateľov jobportálu Jobstack.it. Akých pravidiel sa teda držať, aby bol pracovný proces zdravý a nesmeroval k syndrómu vyhorenia?

1. Odpojte sa
To je prvé a základné pravidlo. Na dovolenke a po pracovnej dobe pracovné záležitosti skrátka nechajte byť. Nesledujte pracovný mail a nedvíhajte pracovný telefón. Namiesto toho sa venujte svojim koníčkom, rodine, známym. Ak je to naozaj nevyhnutné, určite si počas dovolenky dopredu len určitý čas, počas ktorého nevyhnutné pracovné záležitosti vyriešite. „S kolegami máme dohodu, že ak sa nedeje naozaj nič zásadné, navzájom si na dovolenku nevoláme. K čomu je dovolenka, ak budete myslieť na prácu alebo riešiť pracovné veci," dodáva Přemysl Lukeš, výkonný riaditeľ spoločnosti Der Kurier.

2. Hýbte sa
Ak vaša práca zahŕňa predovšetkým sedenia pri počítači, doprajte si vo voľnom čase šport, prechádzky a prírodu. „Pomáha čokoľvek aktívne, čím sa dá energetizovať a uvoľniť. Intenzívne prechádzka, jóga, adrenalínové športy, dychové cvičenia, práce na záhrade, hranie sa s deťmi ..., " vymenúva Olga Medlíková, autorka e-bookov, publikácií a článkov, lektorka, konzultantka, bývalá manažérka, olga-lektorka.cz.

3. Majte jasne stanovené hranice a organizujte
Ako už bolo spomenuté v prvom bode - po pracovnej dobe sa práci skrátka nevenujte. Ak nie ste schopní svoju prácu zvládnuť v priebehu ôsmich hodín v kancelárii, znamená to, že jej buď máte príliš veľa (a je na čase si pohovoriť so svojím nadriadeným) alebo si čas skrátka nezvládate dobre zorganizovať. Veľké množstvo nadčasov alebo potreba riešiť pracovné záležitosti aj z domova nie sú riešením. Pomôže skôr stanoviť si rozumne a s predstihom zoznam úloh, a tým sa riadiť. „Určite nezačínať ráno tak, že prvou aktivitou je otvorenie PC a prečítanie správ na telefóne. Ranná pohoda je základ pre celý deň. Večer si treba určiť hodinu, kedy sa všetko vypne a viac sa práci nevenovať. Najhoršie je pracovať od rána do noci," hovorí Petr Patočka, konateľ spoločnosti Kyosun s.r.o., ktorá patrí medzi popredných dodávateľov bio Matcha Tea do Európy, matchatea.bio.

4. Naučte sa hovoriť nie
Je dôležité si uvedomiť, že sa skrátka nemusíte rozkrájať. Je samozrejme v poriadku pomáhať svojim kolegom, nesmie sa to však stať pravidlom. Ak vás kolega poprosí o pomoc s úlohou, s ktorou si sám nevie rady, môžete mu vyhovieť, ale na oplátku ho požiadajte, aby vyriešil niektorú z vašich úloh. Ukážete tak ochotu, ale zároveň dáte najavo, že máte svoje zásady a hranice. „Odmietanie je zručnosť. Chránime tým svoje hranice, staráme sa o seba, o svoje zdroje. Na druhej strane to treba vyvažovať. Keď dnes odmietnem, pretože nemám čas, silu, peniaze, energiu ..., je dobré inokedy pomoc ponúknuť. Až na to budem mať. Pretože napred musím zachrániť seba a až potom celý svet," dopĺňa Olga Medlíková, autorka e-bookov, publikácií a článkov, lektorka, konzultantka, bývalá manažérka, olga-lektorka.cz.

5. Doprajte si chvíľku iba pre seba
Že nie ste od rána do večera v pracovnom záprahu určite ocení aj vaša rodina, ale dôležité je venovať nejaký čas aj sebe samému, postačí polhodinka denne. Vypnúť, relaxovať, nechať všetko plynúť, nerobiť vôbec nič. Možno sa vám to zo začiatku bude zdať sebecké, ale verte, že si na to ľudia okolo vás časom zvyknú a obľúbi si vaše nové, pokojnejšie ja.

A čo keď je psychické zrútenie na spadnutie?
Situácia bohužiaľ môže dôjsť tak ďaleko, že už nepomôže ani dvojtýždňovej dovolenka na druhom konci sveta. V takej chvíli je čas na radikálny krok, ktorým môže byť zmena pracovnej pozície, zamestnávateľa a uvedomenie si vlastných priorít. „Určite nie je dobré sa problému vyhýbať, človek pred tým nikam neutečie. Človek by si mal uvedomiť, čo je pre neho naozaj dôležité, prehodnotiť osobné priority, odpočinúť si a s chladnou hlavu si rozmyslieť čo ďalej. Pomáha pozitívny prístup, skúsiť sa zasa radovať z maličkostí. Taktiež pomáha sa pozrieť na celý problém z dlhodobej perspektívy a prípadne sa nebáť aj podstúpiť radikálne zmrny," radí Jan Silber, jeden zo zakladateľov jobportálu Jobstack.it.

Občas zablúdiť je normálne
Rozhodne sa za svoje pocity ohľadom práce neobviňujte, skôr, než výčitky pomôže efektívne riešenie. Ste tiež iba človek, ktorý skrátka nezvládne neobmedzene veľa. „Asi každý má ten stav, že raz za čas vyhorí. Väčšinou to bývajú ale chvíľkové pocity, ktoré pominú. Každý vie, že v živote mnohokrát prehral, a ešte mnohokrát prehrá. Čo by to bolo za cestu bez prekážok? Čo by to bolo za hru, ktorá by mala všetky kolesá rovnaké a my len nudne opakovali starú misiu, ktorú už poznáme? Preto si hovorím, že aj toto pominie, teda ak ma niečo naozaj ťaží. Ak sa rozhodneme, že sme ukrivdení, tak budeme, ale môžeme si zvoliť aj to, že sa tomu všetkému zasmejeme a povieme si - haha, to, čo sa mi deje, je samotná skúška, to ma len pripravuje na väčší úspech," povzbudzuje Jiří stable, zástanca zdravého životného štýlu, manažér, zakladateľ Konopných lekární, konopne-lekarny.cz.

Kašpar PR

Všetky autorove články
praca biznis clovek buducnost technológie technika zdravie smartfon telefon pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať