Image
2.4.2014 0 Comments

Ako sa chrániť pred špehovaním dronov. Príručku si môžete stiahnuť aj v slovenčine.

drone_survival_guide.jpg Ak dnes spomeniete drony, mnohým ľuďom sa v mysli vybavia bezpilotné útočné lietadlá Predator, prípadne drobné oktokoptéry, ktoré plánuje Amazon využiť na doručovanie svojich zásielok. Rozsah tohto označenia je však podstatne širší, vo svete existujú veľmi rôznorodé bezpilotné lietadlá, použiteľné na vojenské účely.

Holanďan Ruben Pater zverejnil na internete príručku na identifikáciu takýchto lietadiel a ochranu pred nimi. Za základ si zobral ornitológiu a učí drony rozoznávať podobne ako vtáky podľa ich siluety.

Piktogramy umožnia komukoľvek rozlíšiť pozorovacie a útočné drony, pomocou vlajok štátov možno identifikovať aj armádu.

„Samozrejme, myšlienka, že sa môžete schovať pred UAV (unamanned aerial vehicle - bezpilotné lietadlo) do bezpečia, ak má úmysel škodiť, je absurdná," vyjadril sa Pater.

Drony totiž majú veľmi kvalitné prístroje, ktoré „vidia" na vzdialenosť mnohých kilometrov. Napríklad prístroj FLIR zaznamená teplotu ľudského tela, ale i zohriateho motora aj v noci. Napriek tomu v závere príručky ponúka autor aj niekoľko taktík - od jednoduchého zakrytia priestoru, kde sa nachádzate, dekou na blokovanie tepelnej signatúry až po zložitý hacking signálu GPS.

Odporúča aj zakrytie izotermickou prikrývkou (možno ju nájsť napr. v autolekárničke), ktorá odráža infračervené žiarenie. V príručke možno nájsť všetky druhy bezpilotných lietadiel od masívneho Sentinelu a Global Hawk až po drobné lietadielko Wasp III. Napospol ide o vojenské zariadenia, určené na prieskum a útok. Jedinú výnimku predstavuje kvadrokoptéra AR Parrot, spotrebiteľský model ovládaný smartfónom.

Pater však upozorňuje, že aj tento dron, ktorý sa predáva na Amazone aj v maloobchodných predajniach s elektronikou za prijateľnú cenu, možno ľahko vybaviť zbraňami a nástrojmi na špehovanie. „Vzhľadom na to je tak trochu mylný názor väčšiny ľudí, že na pozore sa treba mať len pred veľkými bezpilotnými zariadeniami, ktoré používa armáda," podotýka Pater.

Na webe dronesurvivalguide.org nájdete príručku v 25 jazykových mutáciách, stiahnuť si môžete aj slovenskú verziu. Ak zaplatíte 10 eur, autor vám pošle aj tlačenú verziu s rozmermi 48 × 33 cm, zhotovenú ofsetovou tlačou. Mimochodom, aj táto tlačená podoba príručky môže poslúžiť ako ochrana pred kamerami dronov, pretože má zrkadlový povrch.

drone_survival_guide2.jpg

Zdroj: theverge.com
sploid.gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

5 tipov ako vybrať správny firemný firewall

19.09.2019 00:15

Kybernetickú bezpečnosť dnes čoraz viac firiem berie ako prioritu najvyššieho manažmentu. Napriek tomu mnoho organizácií stále nevie, ako správne budovať bezpečnostnú architektúru. Kľúčom k maximálne ...

Bezpečnosť

Google Nest Hub Max s Face Match vás sleduje naozaj stále

18.09.2019 00:10

Google Nest Hub Max sa javí ako pomerne inteligentné zariadenie. Má niekoľko zaujímavých funkcií, okrem iného dokáže zobraziť kalendár alebo obsah prispôsobený osobe, ktorá sa naň pozerá. To všetko b ...

Bezpečnosť

6 najväčších podnikových e-mailových hrozieb

17.09.2019 00:05

V roku 2019 je podľa niektorých odhadov poslaných a prijatých okolo 300 miliárd obchodných a osobných e-mailov každý deň a toto číslo do budúcnosti porastie, hlavne vo firemnej sfére. Rastúca e-mailo ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019