Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Ako pripraviť deti na nástrahy internetu

0

SOCIÁLNE SIETE

Sociálne siete sú fenomén doby. Človek je tvor spoločenský a vďaka týmto online službám sa mu darí udržiavať alebo prehlbovať svoje kontakty a vzťahy. Práve preto sa stránky ako Facebook, Instagram, Snapchat alebo Twitter tešia takej popularite. Sociálne siete využívajú alebo chcú využívať určite aj vaše deti. V rodine ste si zrejme už vzájomne povedali, či svojim deťom stránky ako Facebook alebo Instagram dovolíte používať. Žiaľ, stretávame sa s príkladmi, keď si deti k týmto stránkam nájdu svoju cestu aj napriek výslovnému zákazu rodičov. Buď si v nich vytvoria profil bez vášho vedomia, alebo ich používajú cez svojho kamaráta alebo spolužiačku.

Tieto online služby preto deťom neodporúčame zakazovať. Výsledkom totiž bude, že si vaše dieťa vytvorí konto bez vášho vedomia a vy ho tak nebudete môcť kontrolovať alebo mu nastaviť mantinely pri používaní. Samozrejme, ak je vaše dieťa príliš malé, môžete sa dohodnúť na tom, že mu pomôžete zriadiť vlastný účet na jednej zo sociálnych sietí, keď dosiahne vyšší vek. Väčšina sociálnych sietí vyžaduje, aby mal ich používateľ minimálne 13 rokov. V praxi ste sa však možno stretli s tým, že samy učiteľky odporúčajú používať sociálne siete ešte skôr. Dôvodom je napríklad zdieľanie informácií o zmenách vo vyučovaní alebo o školských krúžkoch. Pri zakladaní účtu na sociálnej sieti je tak vaše dieťa nútené uviesť nesprávny rok narodenia, inak nebude registrácia úspešná. Je preto na vás, aby ste sa s učiteľmi dohodli, či je naozaj nevyhnutné vytvárať dieťaťu účet napríklad na Facebooku ešte pred dovŕšením trinástych narodenín a či neexistuje iný spôsob, ako oznamovať školské informácie. Napríklad cez váš dospelácky facebookový účet.

Ochrana heslom

Či už vaše dieťa má, alebo nemá založené konto na sociálnych sieťach, skúste si spolu v rodine prejsť heslo, ktoré vaše dieťa používa pri vstupe do svojho online účtu. Ak vaše dieťa ešte nemá vytvorené online konto, pomôžte mu vytvoriť bezpečné heslo.

Pri tvorbe bezpečného hesla sa môžete riadiť dvoma prístupmi. Niektorí experti tvrdia, že najbezpečnejšie heslo je také, ktoré ani len nepoznáte. Znamená to, že odporúčajú používať program Password Manager. Tento program vie vytvoriť superkomplikované a neodhaliteľné heslo, ktoré si vôbec nemusíte pamätať, pretože Password Manager používate na svojich zariadeniach a tento program zabezpečuje, aby ste sa cezeň prihlásili do všetkých svojich online účtov. Pamätať si musíte len jediné hlavné heslo, ktorým spúšťate Password ­Manager.

Ak si na Password Manager netrúfate alebo ho jednoducho nechcete používať, treba pri tvorbe hesla myslieť na tieto pravidlá:

• Heslo by malo byť neuhádnuteľné. To znamená, že jeho súčasťou nebude vaše meno, obľúbený športový tím alebo meno vášho domáceho zvieraťa.

• Heslo by malo zároveň pozostávať z rôznych znakov a číslic.

Heslo v tvare Fifinka99, keď Fifinka je meno vášho psíka a 1999 je rok vášho narodenia, je teda absolútne nevhodné. Obsahuje síce rôzne znaky a číslice, je však uhádnuteľné.

Pri tvorbe vhodného hesla si môžete pomôcť napríklad vytvorením špeciálnej vety. Povedzme: Paťo Skáče Tri Metre Do Diaľky. Výsledné heslo, ktoré si vďaka tejto vete zapamätáte, bude PaSk3MeD*D1. Jednoduché, však? Heslo je neuhádnuteľné a pozostáva z rôznych znakov a čísel. Separátne heslo by ste však mali používať do každej online služby. Iné do e-mailu, iné do internet bankingu, iné do online obchodu. Práve preto odborníci odporúčajú používať Password Manager, pri ktorom si pamätáte len jedno hlavné heslo.

NAJČASTEJŠIE ÚTOKY NA POUŽÍVATEĽOV SOCIÁLNYCH SIETÍ

Teraz, keď už máte vy alebo vaše dieťa vytvorený účet napríklad na Facebooku, prejdeme si najčastejšie typy útokov, s ktorými sa pri používaní sociálnych sietí môžete stretnúť.

Hacking, odchytenie prihlasovacích údajov

Je málo pravdepodobné, že sa vy alebo vaše dieťa stane priamym cieľom nejakého hackera. Tí sa väčšinou zameriavajú na veľké skupiny ľudí tak, aby od nich vylákali len ich prihlasovacie údaje do sociálnych sietí. Ak majú takýchto údajov tisíce alebo státisíce, vedia ich dobre speňažiť na čiernom trhu. Prihlasovacie údaje od vás môžu ukradnúť viacerými spôsobmi.

Škodlivý kód

Kedysi sa mu hovorilo aj vírus. Je to škodlivý program, ktorým ste infikovali svoje zariadenie. Jeho častá vlastnosť je tá, že dokáže zaznamenávať stlačené klávesy. A teda aj vaše prihlasovacie meno a heslo.

Ako sa chrániť

Na vašich rodinných zariadeniach by ste v prvom rade mali používať aktualizovaný operačný systém a všetky programy, ktoré na ňom máte nainštalované. Aktualizácie totiž obsahujú opravy bezpečnostných chýb, ktoré sa v programoch našli. Zároveň by ste mali používať aspoň nejaký bezpečnostný softvér s viac­vrstvovou ochranou. Len ten vás totiž dokáže spoľahlivo ochrániť pred škodlivým kódom. Občas sa však môže stať, že sa pripojíte k verejnej a zle nastavenej sieti Wi-Fi. V nej by ste cez internetový prehliadač určite nemali používať žiadne stránky, ktoré si vyžadujú prihlásenie. Vaše prihlasovacie údaje môže totiž niekto na takejto sieti odchytiť.

Tip pre vás

Nastavte deťom na sociálnej sieti takzvanú dvojfaktorovú autentifikáciu alebo overenie. Je bezplatná a výrazne zvýši zabezpečenie vašich detí. Spočíva v tom, že keby aj niekto vašim deťom odchytil heslo, nebude sa vedieť dostať do ich online účtu. Pri dvojfaktorovej ­autentifikácii sa totiž vyžaduje ďalšie heslo, ktoré dieťaťu príde napríklad ako SMS, ak sa bude do sociálnej siete chcieť prihlásiť z nového zariadenia. A z nového zariadenia sa predsa s ukradnutým heslom bude chcieť prihlásiť aj útočník. Ten sa teda do účtu bez SMS neprihlási a dieťa bude zároveň vďaka SMS vedieť, že sa niečo deje.

Ukradnutie citlivých informácií

Človek si občas neuvedomuje, čo všetko dáva na sociálnu sieť. Nemusia si to uvedomovať ani deti, ak celému svetu vytrúbia, že sa tešia na letné prázdniny. Celá rodina ide k babke a byt bude niekoľko dní úplne voľný. Prípadne sa môžu pochváliť svojou prvou platobnou kartou, ktorej fotku zavesia na Facebook aj s jej číslom.

Ako sa chrániť

V prvom rade dieťaťu poraďte, aby si sociálnu sieť nastavilo tak, aby informácie na nej zdieľané videli len jeho kamaráti. Potom sa spolu porozprávajte o tom, čo by ste rozhodne nechceli, aby dávalo na Facebook alebo Instagram. Môžu to byť citlivé rodinné novinky alebo rodinné fotografie. Vy sa zase pokúšajte rešpektovať želanie svojich detí, ak nechcú, aby ste dávali na Facebook informácie o nich ani vy. Z vášho konta tieto informácie alebo fotky môžete síce neskôr vymazať, nemôžete si však byť istí, či ich už niekto neskopíroval, nestiahol alebo nevyfotil.

 

Sociálne inžinierstvo

Ide o pomenovanie viacerých techník, ktorými sa vás a vašu rodinu pokúšajú rôzni podvodníci oklamať. Dalo by sa povedať, že sa vám nejakou pozitívnou alebo negatívnou správou snažia vypnúť logické rozmýšľanie a vy začnete konať skratovo alebo iracionálne.

Bežný príklad sú podvody na senioroch. Podvodník im oznámi, že niečo vyhrali, ale potrebuje od nich isté údaje. Radosť z výhry v človeku potom vypne úsudok, podľa ktorého by si mohol uvedomiť, že sa v žiadnej súťaži nezúčastnil, prečo by teda od neho niekto mal chcieť údaje. Prípadne seniorom zavolá podvodník vydávajúci sa za lekára s informáciou, že ich vnuk mal vážnu nehodu a potrebuje peniaze na operáciu.

Ako sa chrániť

Dieťa veďte k tomu, aby na sociálnych sieťach ničomu a priori neverilo. Dohodnite sa na tom, že keby chcelo niekomu na sociálnej sieti pomôcť, zúčastniť sa v súťaži alebo niekomu poslať svoje údaje, vždy sa poradí s vami. Vy možno zistíte, že súťaž je falošná alebo že sa vášmu príbuznému niekto „vlámal“ do Facebooku a snaží sa od jeho kontaktov vymámiť peniaze.

Šikanovanie

Táto téma je pre deti veľmi ťažká a v mnohých prípadoch sa preto s vami o nej nechcú rozprávať. Jedine otvorenou komunikáciou v rodine viete vaše deti viesť k tomu, aby sa vám zdôverili aj s tými najväčšími bolesťami, ktoré ich trápia. Ak sa vám zdôveria s tým, že ich niekto šikanuje cez sociálnu sieť, berte túto informáciu so všetkou vážnosťou a situáciu nezľahčujte. Zároveň však konajte vyrovnane a premyslene.

Ak vaše dieťa šikanuje niekto cez sociálnu sieť, znamená to, že je v nejakom kontakte s vaším dieťaťom. Tohto človeka okamžite vymažte zo zoznamu kontaktov vášho dieťaťa. Ak ide o spolužiaka, porozprávajte sa s učiteľom alebo učiteľkou. Situáciu hneď neriešte s rodičmi spolužiaka a už vôbec nie krikom a vyhrážkami. V mnohých prípadoch je totiž šikanujúce dieťa samo šikanované, napríklad vo svojej rodine. V prípade, že ide o dospelého, ktorý je síce online kamarátom vášho dieťaťa, ale inak ho nepoznáte, nebojte sa obrátiť na políciu. Najmä ak ide už aj o vyhrážky alebo o sexuálne obťažovanie. Všetku komunikáciu od takýchto osôb si odkladajte ako dôkazy.

Ako sa chrániť

Spoľahlivá ochrana pred šikanovaním neexistuje. Jedine komunikáciou v atmosfére otvorenosti získate dôveru dieťaťa natoľko, aby sa vám hneď na začiatku šikanovania nebálo povedať, že sa deje niečo nepríjemné a že tomu nevie čeliť samo. A že ho za to nepotrestáte. Deti si niekedy myslia, že sú už „veľké“ a všetko by mali zvládnuť samy. Rozprávať by ste sa mali určite aj o tom, aby si na sociálnych sieťach nikdy nepridávali za kamarátov osoby, ktoré reálne nepoznajú. Takisto im prízvukujte, aby nikdy neodpisovali cudzím ľuďom, ktorí by im posielali správy. A je jedno, aj keby to boli len deti. Je jednoduché ukradnúť z internetu fotku dieťaťa a vytvoriť si falošný profil. Z jednej vety sa môže stať niekoľkodňová komunikácia, ktorá môže vyústiť do problému.

Vypracované v spolupráci s bezpečnostnou spoločnosťou ESET

 

Zobrazit Galériu

ESET

Všetky autorove články
ESET bezpečnosť nástrahy internet deti

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať