SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Tipy a triky: Ako porovnať dva texty súborov?

1

Potrebujete rýchlo porovnať dva texty a nájsť v nich prípadné odlišnosti? V žiadnom prípade ich nemusíte zdĺhavo čítať a pozorne porovnávať len vlastnými očami. Na tento účel existuje množstvo on-line aplikácií, ktoré sú dostupné zadarmo, a takisto aj množstvo platených a neplatených programov.

Ak ide o jednoduchý neformátovaný text, kde skrátka potrebujete nájsť chýbajúce slová, zmenené pasáže či odlišnosti v malých a veľkých písmenách, pomocníkom pre vás môže byť napríklad Diffchecker, ktorý nájdete na adrese www.diffchecker.com. Na stránke sú vedľa seba umiestnené dve prázdne plochy, do ktorých text vložíte. Po stlačení tlačidla Find Difference sa zobrazia odlišnosti. Prakticky totožnú službu poskytuje aj služba Text Compare!, sídliaca na adrese www.text-compare.com, ako aj DiffNow (www.diffnow.com), ktorá na rozdiel od dvoch predošlých služieb okrem priameho skopírovania textu umožňuje aj nahratie dokumentov Wordu a PDF (maximálne 2 MB). Stačí sa prekliknúť na záložku File Upload.

Pokiaľ sa pri vkladaní textu alebo odosielaní súkromných dokumentov do on-line aplikácie necítite dobre, vhodnejšie riešenie je použitie samostatných utilít nainštalovaných na vašom operačnom systéme. Odporučiť sa dá napríklad šikovná utilita Meld (stiahnuť možno na adrese www.meldmerge.org), ktorá je zadarmo a okrem Windows ju môžete nainštalovať aj na operačných systémoch Linux a OS X. Aplikácia slúži predovšetkým ako pomôcka pre vývojárov, ale jej používanie je mimoriadne jednoduché. Stačí kliknúť na File Comparison a navoliť textové dokumenty, ktoré chcete porovnávať. Následne sa program rozdelí na dve okná s ich obsahom. Porovnávať môžete čisté texty (napríklad TXT, PHP a podobne). V prípade komprimovaných dokumentov balíka Office treba text preniesť kopírovaním. Výborná funkcia programu je tá, že ho možno použiť nielen na porovnávanie textu, ale aj obsahu priečinkov. Stačí kliknúť na Directory Comparison a dva si vybrať, pričom sa zobrazia nielen zmeny v priečinkovej štruktúre, ale aj zmeny názvov konkrétnych dokumentov či rozdiely vo veľkosti a dátume poslednej úpravy.

Funkciu porovnania majú zabudovanú aj rôzne programy, ktoré prioritne slúžia na iný účel, za zmienku stojí napríklad Notepad++ alebo Total Commander. Zrejme ten najpodstatnejší je však Microsoft Word, s ktorým mnoho ľudí pracuje, pričom o jeho schopnosti porovnania zmien v dokumentoch ani netuší. Word má na prácu so zmenami v dokumente priamo určený mechanizmus revízií, no ak ste ho nepoužili a máte už na disku dve odlišné verzie jedného dokumentu, netreba zúfať. Priame porovnanie a prípadné zlúčenie je totiž vo Worde triviálne. Na páse nástrojov programu stačí kliknúť na záložku Revízia, kde nájdete veľké tlačidlo Porovnať. To vám ponúkne dve možnosti, pričom v prvom prípade ide len o porovnanie dvoch dokumentov a v druhom o ich zlúčenie. Po výbere sa vám zobrazí zoznam zmien v dokumente, pričom pridané veci budú zobrazené modrou farbou a podčiarknuté, zatiaľ čo zmazané veci budú modré a prečiarknuté. Ak vám farby alebo spôsob zvýraznenia zmien nevyhovuje, kliknutím na spodnú časť tlačidla Sledovať zmeny sa zobrazí menu s položkou Zmeniť možnosti sledovania, kde si môžete všetko nastaviť podľa svojich predstáv a preferencií.

Zobrazit Galériu

František Urban

Všetky autorove články
Diffchecker Microsoft Word

1 komentár

Toto dokázal aj starý MS DOS a od zaťiatku aj Windows... reakcia na: Ako porovnať dva texty súborov?

4.2.2017 07:02
.. stačí zadať :

fc subor1 subor2 > rozdielovy_subor

a môžete porovnávať :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať