Image
10.10.2019 1 Comments

Ako osloviť ITčkárov alebo ako sa robí moderné HR

O nedostatku IT pracovníkov sa hovorí už roky. Riešeniu problému neprispieva ani všeobecne veľmi nízka nezamestnanosť, a tak je pre niektoré firmy takmer nadľudskou úlohou nájsť a zamestnať kvalitného "ajťáka". Pracovný trh je však veľmi dynamickým prostredím a pomôcť môže orientácia na súčasné trendy. Zapájajú sa nové technológie a postupy, ktoré môžu proces náboru zjednodušiť obom stranám.

Automatizácia a ďalšie technologické posuny
Nejedná sa zatiaľ o bežnú prax, ale prvé lastovičky je už možné zaznamenať. Z hľadiska automatizácie náborového procesu sú na vzostupe najmä chatboty a ďalšia umelá inteligencia. Môžu dobre poslúžiť najmä v miestach, kde nie je potrebný ľudský element, teda môžu prípadným kandidátom odpovedať na jednoduché otázky ohľadom ponúkaných pracovných pozícií. Využitie chatbotov určite nie je univerzálnym riešením a existujú firmy a miesta, kde by ich nasadenie bolo zbytočné či nevhodné.

Určite je to ale zaujímavý posun, ktorý môže pomôcť ľuďom s rutinnou prácou a dá im priestor sústrediť sa na kreatívnejší úkony. Čo sa týka ďalších technológií, je výhodné využiť aj virtuálnu realitu, kedy si potenciálny uchádzač môže napríklad prejsť priestory firmy cez počítač a rozhodne sa tak, či sa mu páči jej prostredie.

Technológie tiež napomáhajú digitalizácii dôležitých dokumentov. Aj keď si mnoho firiem stále potrpí na papierové verzie dokumentov uskladnené v šanónoch, nie je už v dnešnej dobe nemožné mať agendu vedenú elektronicky. Všetky dokumenty možno elektronicky podpisovať, jednoducho ich v počítači dohľadávať a organizovať. Vďaka tomu môžu byť procesy zrýchlené a získava sa tak viac času na iné činnosti.

Dôraz na employer a IT branding
Doba je skrátka iná ako pred desiatimi, dvadsiatimi rokmi. S nízkou nezamestnanosťou je pochopiteľne kladený čoraz väčší dôraz na prezentáciu firmy. Najmä v IT je to skôr firma, kto musí zaujať zamestnancov, nie naopak. Na čo firmy často zabúdajú, je IT branding, teda prezentovanie sa dobre ako celok. Nezdôrazňujú dostatočne, čo ponúkajú práve IT pracovníkom - až na výnimky u veľkých firiem, ktoré do brandingu firemnej značky investujú nemalé čiastky.

Situácia je lepšia u firiem, kde je IT hlavným predmetom podnikania, ale stále je čo zlepšovať. Potenciálneho zamestnanca totiž zaujíma, kam firma alebo jej IT smeruje, aká je jej budúcnosť, čo chce dosiahnuť a či je to všetko v súlade s jeho predstavou.

Sociálne siete stále ťahajú
Hľadať zamestnanca na sociálnych sieťach je stále bežnejšie. Štandardnou a najvyužívanejšou sociálnou sieťou pre profesijné účely je tradične LinkedIn. Od roku 2017 už je ale možné pridávať pracovné ponuky aj na Facebook pomocou špeciálnej funkcie. Sociálne siete veľmi prispeli ďalšiemu trendu, ktorým je aktívne a osobné oslovovanie potenciálnych zamestnancov.

Aj keď bol takýto "headhunting" obvyklou praxou aj pred sociálnymi sieťami, s nimi je to oveľa jednoduchšie. Nie je totiž problém si vyhľadať zamestnanca presne podľa parametrov, ktoré zamestnávateľ potrebuje. Na druhú stranu to prináša problém plošného bombardovania ponukami zo strany agentúr a ľudia si vo väčšej miere vyberajú, s kým sa budú o práci baviť a s kým nie.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 4

Ako sa vedieť predať pri hľadaní novej práce? Tradičné CVčko už nestačí

11.10.2019 00:10

Vnímanie práce sa v posledných 10 rokoch výrazne zmenilo, čo sa odráža aj v životopisoch. V minulosti sa na prácu hľadelo ako na ‚jednoprúdovú diaľnicu‘ – človek vyštudoval nejaký odbor a následne v ň ...

Biznis

Víťazi slovenských technologických „Oskarov“ za rok 2019

04.10.2019 09:34

Už po devätnásty raz sa na spoločenskom večere IT GALA odovzdávali prestížne ocenenia IT Firma, IT Osobnosť, IT Produkt a IT Projekt roka 2019. Novinkou je kategória IT NEO, ktorá hodnotí firmy na ic ...

Biznis 3

Priemerný plat v IT je na úrovni 1886 eur

03.09.2019 00:00

Vlani bolo v rámci 28 krajín Európskej únie zamestnaných až takmer 9 miliónov ľudí v IT oblasti. Táto profesia je prevažne mužskou doménou naprieč všetkými krajinami únie. Ženy predstavujú len 17 % z ...

1 Comments

 1. Pekne reakcia na: Ako osloviť ITčkárov alebo ako sa robí moderné HR
  11.10.2019 16:10
  Nedostatok IT pracovníkov - aké mile. Poznám 2 firmy, ktoré vedia zaplatiť IT pracovníkov a tento problem nemajú. Ako je to možné?
  Stačí pozrieť profesiu a firmy, ktoré lákajú IT zamestnancov na 800-1100 eur mesacne a majú tie isté inzeráty už celé roky - plačú, že nemajú ľudí. Kto by to čakal… a to dokonca nezaberajú ani benefity ako:
  - mladý dynamický kolektív
  - prístup k najmodernejším technológiám
  - káva a aj množstvo pitnej vody zdarma
  - karta do golemu
  - zázemie IT spoločnosti
  - vynikajúca pracovná atmosféra
  - práca na medzinárodných projektoch
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019