Ako na to: Čo robiť, keď dieťa prehltne gombíkovú batériu?

Bezpečnosť
0

V USA je ročne hospitalizovaných viac ako 3000 detí, ktorým sa podarilo rozobrať hračku či hodinky, pričom gombíkovú batériu vypadnutú z nich považovali za cukrík a prehltli ju. To môže spôsobiť vážne zranenia a dokonca aj smrť, pretože batéria môže v priebehu niekoľkých hodín poleptať pažerák dieťaťa. Preto je kľúčové batériu čo najskôr odstrániť v nemocnici. Dovtedy sa však odporúča podávať dieťaťu pravidelné porcie medu na zmiernenie následkov.

Ak sa batéria dostane do pažeráka, sliny a tkanivá vyvolajú chemickú reakciu, ktorá vedie k vytvoreniu alkalického roztoku bohatého na hydroxidy. V pažeráku tak môžu vzniknúť popáleniny, dokonca môže dôjsť aj k jeho perforácii, čím sa chemikálie dostanú do dýchacích ciest alebo hlavných krvných ciev.

Samozrejme, čím skôr sa batéria odstráni, tým je menšia pravdepodobnosť poškodenia. No dopraviť dieťa k odborníkovi, ktorý môže takýto zákrok vykonať, nejaký čas potrvá. Výskumníci z Detskej nemocnice vo Filadelfii a Nationwide Children's Hospital skúmali, čo je najvhodnejšie dieťaťu podať či už v domácnosti, alebo aj v klinickom prostredí.

Keďže anatomické pomery prasiat sú blízke človeku, pokusy robili na yorkshirských ošípaných. Tím testoval účinnosť rôznych viskóznych kvapalín, ktoré by mohli vytvoriť ochrannú bariéru medzi batériou a tkanivom a zároveň neutralizovať lokálne vznikajúce zásadité prostredie. Vyskúšali nápoje bežne dostupné v domácnosti, napríklad citrónovú a jablkovú šťavu, sódu, pomarančový džús aj iónové nápoje pre športovcov.

Napokon sa ukázalo, že najlepšie zaúčinkoval med a sukralfát (liek na liečbu dvanástnikových vredov a žalúdočného refluxu). Tie lokalizovali poškodenie a zranenia boli povrchnejšie.

Výskumníci teda hovoria, že ak dieťa prehltne gombíkovú batériu, malo by cestou do nemocnice v pravidelných intervaloch dostávať med, samozrejme, okrem prípadu, keď je známe, že má na med alergiu. A napokon netreba zabúdať, že prevencia je vždy lepšia ako liečba. Preto by rodičia mali uchovávať gombíkové batérie mimo dosahu detí. Priestory na batériu v elektronických zariadeniach by sa nemali dať otvoriť bez použitia nástroja.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
bezpečnosť ochrana bateria elektro technika zdravie Li-Ion

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať