Image
18.6.2018 0 Comments

Ako na to: Čo robiť, keď dieťa prehltne gombíkovú batériu?

V USA je ročne hospitalizovaných viac ako 3000 detí, ktorým sa podarilo rozobrať hračku či hodinky, pričom gombíkovú batériu vypadnutú z nich považovali za cukrík a prehltli ju. To môže spôsobiť vážne zranenia a dokonca aj smrť, pretože batéria môže v priebehu niekoľkých hodín poleptať pažerák dieťaťa. Preto je kľúčové batériu čo najskôr odstrániť v nemocnici. Dovtedy sa však odporúča podávať dieťaťu pravidelné porcie medu na zmiernenie následkov.

Ak sa batéria dostane do pažeráka, sliny a tkanivá vyvolajú chemickú reakciu, ktorá vedie k vytvoreniu alkalického roztoku bohatého na hydroxidy. V pažeráku tak môžu vzniknúť popáleniny, dokonca môže dôjsť aj k jeho perforácii, čím sa chemikálie dostanú do dýchacích ciest alebo hlavných krvných ciev.

Samozrejme, čím skôr sa batéria odstráni, tým je menšia pravdepodobnosť poškodenia. No dopraviť dieťa k odborníkovi, ktorý môže takýto zákrok vykonať, nejaký čas potrvá. Výskumníci z Detskej nemocnice vo Filadelfii a Nationwide Children's Hospital skúmali, čo je najvhodnejšie dieťaťu podať či už v domácnosti, alebo aj v klinickom prostredí.

Keďže anatomické pomery prasiat sú blízke človeku, pokusy robili na yorkshirských ošípaných. Tím testoval účinnosť rôznych viskóznych kvapalín, ktoré by mohli vytvoriť ochrannú bariéru medzi batériou a tkanivom a zároveň neutralizovať lokálne vznikajúce zásadité prostredie. Vyskúšali nápoje bežne dostupné v domácnosti, napríklad citrónovú a jablkovú šťavu, sódu, pomarančový džús aj iónové nápoje pre športovcov.

Napokon sa ukázalo, že najlepšie zaúčinkoval med a sukralfát (liek na liečbu dvanástnikových vredov a žalúdočného refluxu). Tie lokalizovali poškodenie a zranenia boli povrchnejšie.

Výskumníci teda hovoria, že ak dieťa prehltne gombíkovú batériu, malo by cestou do nemocnice v pravidelných intervaloch dostávať med, samozrejme, okrem prípadu, keď je známe, že má na med alergiu. A napokon netreba zabúdať, že prevencia je vždy lepšia ako liečba. Preto by rodičia mali uchovávať gombíkové batérie mimo dosahu detí. Priestory na batériu v elektronických zariadeniach by sa nemali dať otvoriť bez použitia nástroja.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

5 tipov ako vybrať správny firemný firewall

19.09.2019 00:15

Kybernetickú bezpečnosť dnes čoraz viac firiem berie ako prioritu najvyššieho manažmentu. Napriek tomu mnoho organizácií stále nevie, ako správne budovať bezpečnostnú architektúru. Kľúčom k maximálne ...

Bezpečnosť

Google Nest Hub Max s Face Match vás sleduje naozaj stále

18.09.2019 00:10

Google Nest Hub Max sa javí ako pomerne inteligentné zariadenie. Má niekoľko zaujímavých funkcií, okrem iného dokáže zobraziť kalendár alebo obsah prispôsobený osobe, ktorá sa naň pozerá. To všetko b ...

Bezpečnosť

6 najväčších podnikových e-mailových hrozieb

17.09.2019 00:05

V roku 2019 je podľa niektorých odhadov poslaných a prijatých okolo 300 miliárd obchodných a osobných e-mailov každý deň a toto číslo do budúcnosti porastie, hlavne vo firemnej sfére. Rastúca e-mailo ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019