Image
18.6.2018 0 Comments

Ako na to: Čo robiť, keď dieťa prehltne gombíkovú batériu?

V USA je ročne hospitalizovaných viac ako 3000 detí, ktorým sa podarilo rozobrať hračku či hodinky, pričom gombíkovú batériu vypadnutú z nich považovali za cukrík a prehltli ju. To môže spôsobiť vážne zranenia a dokonca aj smrť, pretože batéria môže v priebehu niekoľkých hodín poleptať pažerák dieťaťa. Preto je kľúčové batériu čo najskôr odstrániť v nemocnici. Dovtedy sa však odporúča podávať dieťaťu pravidelné porcie medu na zmiernenie následkov.

Ak sa batéria dostane do pažeráka, sliny a tkanivá vyvolajú chemickú reakciu, ktorá vedie k vytvoreniu alkalického roztoku bohatého na hydroxidy. V pažeráku tak môžu vzniknúť popáleniny, dokonca môže dôjsť aj k jeho perforácii, čím sa chemikálie dostanú do dýchacích ciest alebo hlavných krvných ciev.

Samozrejme, čím skôr sa batéria odstráni, tým je menšia pravdepodobnosť poškodenia. No dopraviť dieťa k odborníkovi, ktorý môže takýto zákrok vykonať, nejaký čas potrvá. Výskumníci z Detskej nemocnice vo Filadelfii a Nationwide Children's Hospital skúmali, čo je najvhodnejšie dieťaťu podať či už v domácnosti, alebo aj v klinickom prostredí.

Keďže anatomické pomery prasiat sú blízke človeku, pokusy robili na yorkshirských ošípaných. Tím testoval účinnosť rôznych viskóznych kvapalín, ktoré by mohli vytvoriť ochrannú bariéru medzi batériou a tkanivom a zároveň neutralizovať lokálne vznikajúce zásadité prostredie. Vyskúšali nápoje bežne dostupné v domácnosti, napríklad citrónovú a jablkovú šťavu, sódu, pomarančový džús aj iónové nápoje pre športovcov.

Napokon sa ukázalo, že najlepšie zaúčinkoval med a sukralfát (liek na liečbu dvanástnikových vredov a žalúdočného refluxu). Tie lokalizovali poškodenie a zranenia boli povrchnejšie.

Výskumníci teda hovoria, že ak dieťa prehltne gombíkovú batériu, malo by cestou do nemocnice v pravidelných intervaloch dostávať med, samozrejme, okrem prípadu, keď je známe, že má na med alergiu. A napokon netreba zabúdať, že prevencia je vždy lepšia ako liečba. Preto by rodičia mali uchovávať gombíkové batérie mimo dosahu detí. Priestory na batériu v elektronických zariadeniach by sa nemali dať otvoriť bez použitia nástroja.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

Ruskú energetickú sieť infikoval útočný americký malvér

19.06.2019 00:10

Spojené štáty hovoria, že do ruskej energetickej siete vložili útočný malvér. Je to odklon od predchádzajúceho úsilia, ktoré sa viac zameriavalo na prieskum ako na útok. Táto správa prichádza len tri ...

Bezpečnosť 2

Auto s vonkajším airbagom ochráni nielen cestujúcich, ale aj karosériu pred škrabancami

11.06.2019 00:15

Nemecký výrobca automobilových komponentov ZF Friedrichshafen AG vyvíja airbagy, ktoré by sa mohli nafúknuť tesne pred nárazom na vonkajšej strane vozidla. Nasadenie airbagu zachránilo už veľa ľudí pr ...

Bezpečnosť

Nový druh phishingu umožňuje hackerom obísť aj dvojfaktorové overovanie

06.06.2019 00:10

Dvojfaktorová autentifikácia, ktorá vyžaduje, aby ľudia zadali kód zaslaný na ich telefón alebo e-mail, má chrániť používateľské mená a heslá pred útokmi typu phishingu. Bezpečnostní experti však tera ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá