PC REVUE
Image
17.5.2018 0 Comments

Ako na to? Ako sa zväčšujú a vyvolávajú klasické fotografie

Keď sme publikovali článok a video o fotení dierkovu komorou (camera obscura), netušili sme že pre mladých ľudí, ktorí poznajú len digitálnu fotografiu to bude až také retro. Ani nie princíp dierkovej komory, o tom sa v škole učia, ale postup ako sa fotí na čiernobiely celuloidový film, ako sa taký film vyvolá a ako sa z neho zhotovia fotografie. Prvá časť postupu, čiže vyvolanie filmu je v článku takže do skompletovania celého postupu vytvorenia klasickej fotografie zostáva posledná časť procesu – zväčšovanie a vyvolanie fotografií.

Celý postup je ukázaný na našom videu.

Na zväčšovanie potrebujete zariadenie nazývané zväčšovák, čo je vlastne premietačka s kvalitným objektívom. Potrebujete samozrejme aj fotografický papier, ktorý sa dodáva v rôznych veľkostiach, vývojku a ustaľovač. Zvyšok pomôcok, čiže misky, pinzety a teplomer sa nájde v každej domácnosti.

Zatiaľ čo film ste museli do vývojnice navinúť v úplnej tme a vyvolávanie ste nemohli kontrolovať, pri zväčšovaní fotografií môžete mať miestnosť osvetlenú červeným svetlom. Fotografický papier je vyrobený tak, aby nebol na červené svetlo citlivý. U filmu to nie je možné, pretože ten musí zachytiť do čiernobielej škály všetky farby okolitého sveta. Nakoľko EU zakázala výrobu klasických žiaroviek, špeciálne červené žiarovky pre fotokomoru sú veľmi drahé. Nevadí. Veľmi dobrú službu vám urobí aj červené koncové svetlo na bicykel za menej ako 2 eurá. 

Obraz z negatívu sa zväčšovákom premietne na fotografický papier. Expozícia trvá niekoľko sekúnd, niekedy pri väčšom zväčšení aj desiatok sekúnd. Vtedy sa svetlo zo žiarovky rozptýli na väčšiu plochu, takže má menšiu intenzitu.

Exponovanie fotografického papiera pod zväčšovákom

Zdalo by sa, že okrem zväčšenia a urobenia ľubovoľného výrezu vám zväčšovák viac možností neposkytne. Opak je pravdou. Skalní nadšenci klasickej fotografie prirovnávajú zväčšovák k Photoshopu a vzhľadom k možnostiam úpravy čiernobielych fotografií vôbec nepreháňajú. Veľmi jednoducho dokážete korigovať skreslenie perspektívy, ktoré sa prejavuje hlavne na záberoch architektúty. Stačí naklopiť hlavu zväčšováka a obraz na fotografický papier premietnuť pod vhodným uhlom.

 

 

 

Naklonenie hlavy zväčšováka umožní narovnať skreslenie perspektívy

Namietnete, že vo Photoshope môžete robiť masky pomocou magnetického lasa a pracovať s vrstvami. To isté dokážete aj pri zväčšovaní. Stačí premietnuť obraz na rysovací papier, obkresliť tužkou masku akú potrebujete, vystrihnúť ju. Pri premietaní obrazu na fotografický papier potom v miestach ktoré by vyšli „prepálené“ túto masku na nejaký čas pridržíte, napríklad na  4 sekundy z celkového expozičného času 10 sekúnd.

Obkreslenie a vystrihnutie masky

Použitie masky je ukázané vo videu. Rutinní profíci, napríklad pracovníčky v redakciách pred érou digitálnej fotografie sa pri bežných záberoch výrobou masiek nezdržovali. Masku vytvorili z prstov, presne ako pri premietaní zábavných figuriek na stenu

Zatienenie miest záberu, ktoré by boli preexponované

Po exponovaní je potrebné fotografický papier vyvolať, ustáliť vyprať a vysušiť, prípadne aj vyleštiť

Potrebujete štyri misky. Fotografický papier sa po exponovaní ponorí do vývojky, po vyvolaní sa krátko opláchne v miske s vodou a ponorí sa do ustaľovača.

V miske s vývojkou sa na papieri pomaly zobrazuje budúca fotografia.

Po ustálení sa fotografia prenesie do misky s vodou. Na prekladanie fotografií potrebujete dve pinzety. Prvou pinzetou pohybujete fotografiou vo vývojke a po vyvolaní ju prenesiete do misky z vodou. Z tejto misky do misky s ustaľovačom fotografiu prenesiete druhou pinzetou. Platí jednoduché pravidlo, že pinzeta z ustaľovača sa nemôže vložiť do vývojky, lebo ustaľovač by ju rýchlo znehodnotil.

Fotografie v ustaľovači. Po ustálení už fotografický papier nie je citlivý na svetlo

V záverečnej fáze sa fotografie dôkladne vyperú aby sa z nich odstránili zvyšky chemikálií a vysušia, prípadne vyleštia.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Kvôli vybaveniu úveru už nemusíte chodiť do banky. V mobile všetko vybavíte rýchlo a jednoducho

18.10.2018 17:06

Mobilné bankové aplikácie sa zvyknú nazývať aj „banka v mobile“ a musíme konštatovať, že takéto označenie vystihuje podstatu. Jednou z charakteristických atribútov nielen biznisu, ale aj osobného živo ...

Technológie 4

Budúcnosť s autonómnymi autami bude bez semaforov. Autá sa budú míňať naozaj tesne

18.10.2018 00:20

Predstavte si svet, v ktorom nebudete musieť na rušných križovatkách zastaviť na červené svetlo a jediný dôvod na zastavenie vášho auta bude ten, že ste dorazili na miesto určenia. Automobilka Ford n ...

Technológie

Príbeh žiarovky: Tie prvé skôr hriali ako svietili, tie súčasné viete ovládať aj hlasom

18.10.2018 00:05

V roku 1879 oficiálne skončila nadvláda petrolejových lámp. Presne 21. októbra totiž Thomas Alva Edison rozsvietil prvú žiarovku na svete. Žiarenie, ktoré vydávalo viac svetla ako tepla, sa postupne p ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_jesen2018

Najnovšie videáPC forum button