Ako na to: 5 trikov, ktoré ocení každý majiteľ smartfónu

0

Funkcie inteligentných telefónov nahrádzajú množstvo iných prístrojov a bez ich pomoci si už nevieme bežný deň ani predstaviť. Telefonujeme, kontrolujeme e-mail, fotíme, hráme hry alebo hľadáme informácie. Niekedy však treba venovať nášmu smartfónu aj pár minút starostlivosti. Prinášame vám univerzálne rady, ktorými by sa mal riadiť každý majiteľ smartfónu a ktoré vám ušetria veľa času, peňazí a hlavne nervov.

Poriadok na úvodnom displeji

Po chvíli používania smartfónu sa spravidla úvodná obrazovka mení v neorganizovanú spleť ikon najrôznejších aplikácií a zložiek. Na bezproblémové a intuitívne používanie smartfónu je základným pravidlom prehľadné usporiadanie funkcií. Toto upratovanie zaberie len pár minút a rozhodne sa pri ňom nezapotíte. Základné pravidlo je umiestniť svoje najobľúbenejšie aplikácie do spodnej časti úvodnej obrazovky, a to v dvoch, maximálne troch radoch.

Do toho, samozrejme, nepočítame funkcie na spodnej lište. Vďaka tomuto usporiadaniu spustíte všetky najpoužívanejšie nástroje bez toho, aby ste museli natiahnuť prsty. Nad tieto riadky potom umiestnite potrebné zložky. Ak využívate systém Android, môžete na úvodnú stránku pridať jeden či dva widgety. Užitočné je aj vytvorenie zložky s praktickými nástrojmi, ako je kalkulačka, upomienky, poznámky a podobne. Ak sa vám toto upratovanie zapáči, môžete sa pustiť do usporiadania aj nasledujúcich stránok. Ideálne je venovať každú stránku konkrétnej kategórii, ako napríklad hrám, hudbe alebo správam a ďalšiemu čítaniu.

Predĺžte výdrž batérie

Najväčší problém všetkých inteligentných telefónov je nedostatočná výdrž batérie. Aby sme nemuseli byť stále v pohotovosti a vyhľadávať pripojenie do elektrickej zásuvky, stačí sa vyrovnať s najväčšími žrútmi energie. Prvým krokom by malo byť zníženie jasu obrazovky a skrátenie času, po ktorého uplynutí displej v prípade nečinnosti zhasne. Obmedzte aj počet aktualizácií na svojom smartfóne, čo sa týka najmä sociálnych sietí alebo widgetov, ako je napríklad počasie alebo správy.

Jedna z najväčších záťaží pre batériu smartfónov je pripojenie k internetu, a to najmä v prípade využívania 3G siete. Telefón totiž musí neustále vyhľadávať dostupný signál. Ak teda potrebujete byť pripojení k internetu a zároveň chcete šetriť výdrž batérie, radšej zvoľte sieť Wi-Fi. Vysoké nároky na spotrebu energie má aj vyhľadávanie signálu v miestach, kde jeho dostupnosť kolíše alebo je signál slabý. V týchto situáciách je najúspornejším riešením nastavenie lietadlového režimu, v ktorom sa telefón odpojí od všetkých sietí vrátane GSM.

Zálohujte svoje fotky

Vďaka šikovným telefónom s kvalitnými fotoaparátmi máme neustále poruke zariadenie, ktorým môžeme dokumentovať svoje zážitky. Rozhodne by sme sa však nemali spoliehať iba na manuálne zálohovanie fotografií, na ktoré aj tak každý zabúda. Riešením je nastavenie automatického on-line zálohovania fotiek. Vďaka tejto funkcii sa už nemusíte o archiváciu ďalej starať a pritom sa môžete spoľahnúť, že o svoje zdokumentované spomienky neprídete.

Na zálohovanie fotografií sa dá využiť Dropbox, ten je však v bezplatnej verzii obmedzený na 5 GB voľného priestoru, prípadne možno použiť aplikáciu Google+ pre iOS a Android. Tá ponúka neobmedzený priestor, pri fotografiách však treba obmedziť rozlíšenie na 2048 pixelov. Ďalšia možnosť je Flickr, ktorý poskytuje 1 TB úložného priestoru na fotografie vo vysokom rozlíšení aj videá. Na maximalizáciu zabezpečenia vašich fotografií odporúčajú odborníci využiť viac služieb a raz za čas nezabudnúť ani na klasické zálohovanie do počítača.

Skvalitnite práce s e-mailom

Bežný používateľ kontroluje e-mailovú schránku na smartfóne aspoň päťkrát za hodinu. Ide o jednu z najexponovanejších funkcií inteligentného telefónu. Preto je vhodné investovať aj trošku času a vyskúšať si, aká aplikácia mi bude na prácu s e-mailom najlepšie vyhovovať. Pre systémy iOS a Android je zaujímavá alternatíva aplikácia Mailbox. Tá umožňuje napríklad pripájanie súborov do e-mailov priamo z Dropboxu, jednoduché prechádzanie správ alebo nastavenie pripomenutia e-mailov, na ktoré chcete odpovedať neskôr. Predvolená e-mailová aplikácia v iPhonoch neposkytuje dostatočný komfort pre prípad vyhľadávania alebo prečítania dlhších vlákien e-mailov. Na tieto účely je pohodlnejšia napríklad aplikácia Google Gmail pre iOS.

Vymeňte nefunkčné súčiastky

Pre stále častejšie používanie inteligentných telefónov rastie riziko ich poškodenia alebo opotrebovania. Najčastejším problémom pri smartfónoch býva rozbitý displej alebo dosluhujúca batéria. Ak váš telefón vďaka uvedeným tipom stále dobre slúži a má len poškodené niektoré súčiastky, zvážte výšku investície a vymeňte ich. Malé náklady často ušetria veľké peniaze. Samozrejme, najdrahšie opravy čakajú majiteľov iPhonov, napríklad na výmenu displeja pri modeli iPhone 5s si budete musieť nachystať okolo 163 eur. Pri bežných modeloch sa výmena displeja v servise pohybuje od 29 do 90 eur.

Čo sa týka batérie, pri tej dochádza k zníženiu kapacity väčšinou do 2 rokov. Stále používanie telefónov vedie k rýchlemu znižovaniu kapacity batérie. Spoľahlivosť akumulátora je väčšinou garantovaná na 500 nabíjacích cyklov. Po dvoch rokoch každodenného nabíjania a vybíjania dochádza k zníženiu výdrže batérie a treba ju vymeniť, kvalitné batérie možno pritom zaobstarať za cenu už okolo 7,25 eura.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať