Ako na to: 4 tipy, ako maximalizovať životnosť batérie

4

Hlavným nepriateľom každého používateľa mobilných zariadení je vybitá batéria. Tá má pevne danú kapacitu, ktorá sľubuje určitú výdrž. Kapacita batérie sa však používaním zariadenia postupne znižuje. Aj preto vám vydrží smartfón či notebook po dvoch rokoch používania o niečo kratšie na jedno nabitie, ako to bolo v čase, keď ste si zariadenie kúpili a bolo nové. Ide o prirodzené opotrebovanie, ktorému sa nedá úplne vyhnúť. Správnou starostlivosťou o batériu však môžete jej životnosť predĺžiť. Tu je pár tipov, ako na to.

1. Snažte sa udržiavať batériu na úrovni 40 – 60 percent kapacity
Recept, ako optimalizovať životnosť batérie, vás možnože prekvapí, pretože nevyžaduje žiadne technické schopnosti. Jediné, čo musíte robiť, je udržiavať kapacitu batérie na úrovni 40 – 60 percent. Práve vtedy sa batéria pri nabíjaní najmenej opotrebováva. Teória je pekná, horšie je toto pravidlo dodržiavať v praxi. Znamenalo by to totiž, že musíte notebook alebo smartfón pripájať k nabíjačke každú chvíľu a najmä v prípade smartfónu je to v reálnych podmienkach počas bežného pracovného dňa ťažko realizovateľné. Bez ohľadu na to, ak vám to umožňujú okolnosti, pokúste sa pripojiť zariadenie k nabíjačke na úrovni 40 percent a odpojte ju najneskôr po dosiahnutí 80 percent.

Totiž každá batéria má určitý počet cyklov nabíjania a po jeho dosiahnutí sa začne prejavovať jej opotrebovanie. Jeden cyklus však neznamená pripojenie a odpojenie zariadenia od nabíjačky, ako si niektorí mylne myslia, ale úplné nabitie 0 – 100 percent. Čiastočné nabíjanie je pre batériu šetrnejšie, a preto je z hľadiska jej životnosti lepšie udržiavať úroveň 40 – 60 percent kapacity.

2. Nenechávajte zariadenie pripojené k nabíjačke po nabití
V praxi nie je vždy možné riadiť sa prvým pravidlom. Niekedy potrebujete mať k dispozícii plne nabité zariadenie, ktoré zvládne fungovať bez dobíjania počas celého pracovného dňa. V takom prípade si dajte pozor, aby ste nenechávali zariadenie pripojené k nabíjačke aj po dosiahnutí úplného nabitia. Z dlhodobého hľadiska to batérii neprospieva. Pokúste sa teda vyhnúť zlozvyku, ako je pripojenie zariadenia k nabíjačke pred spaním s tým, že ho necháte nabíjať celú noc.

3. Nabite zariadenie, keď kapacita batérie klesne pod 20 percent
Takisto nie je dobré čakať, až je batéria skoro vybitá. Optimálne je pripojiť zariadenie k nabíjačke po poklese pod 40 percent kapacity, ale aj pokiaľ sa touto radou nebudete riadiť, určite sa pokúste pripojiť zariadenie k nabíjačke v momente, keď batéria klesne pod 20 percent. Takmer úplným nabíjaním sa batéria rýchlejšie opotrebováva.

4. Nepodceňujte dobrú ventiláciu a chladenie
Posledný tip nesúvisí priamo s nabíjaním, ale so všeobecnou starostlivosťou o zariadenie. Tá je často nemenej dôležitá. Základom je zabezpečiť dobrú ventiláciu a chladenie – to sa týka najmä notebookov. Naozaj nie je dobrý nápad používať notebook tak, že zakrývate jeho vetracie otvory. Neprospieva to zariadeniu ani jeho batérii. Rovnako si dajte pozor na to, kde nechávate notebook či smartfón. Nie je napr. rozumné nechať zariadenie nabíjať na parapete okna počas horúceho slnečného dňa tak, aby naň priamo svietilo slnko.

Produkcia s.r.o.

Všetky autorove články
zivotnost baterie

4 komentáre

blbosť, opísaný článok z bulvárov po nete reakcia na: Ako na to: 4 tipy, ako maximalizovať životnosť batérie

3.4.2017 21:04
Bod 2. Ako ste na to prišli, čo tvrdíte? Kde je v tom logika...bludy na n-tú.
Keby je mobil 2 roky na nabíjačke stále, a druhý mobil sa nabíja podľa bodu 1., tak po 2 rokoch, bude mať mobil na nabíjačke v lepšom stave baterku.
Reagovať

:D reakcia na: Ako na to: 4 tipy, ako maximalizovať životnosť batérie

3.4.2017 17:04
No ked clovek berie telefon bez rozmyslania, tak ano. Ja mam mobil co sa da z neho vybrat bateria. Ked uz ta bateria nebude stihat, tak kupim novu a vymenim ju.
PS: treba porozmyslat, ci clovek potrebuje android. Ak si predstavim, ze moja nokia nema problem vydrzat aj 11 dni. Pri beznej praci da 4 dni bez problemov a to na nej mam zapnute aj wifi aj gps.
Reagovať

historicke okienko reakcia na: Ako na to: 4 tipy, ako maximalizovať životnosť batérie

3.4.2017 08:04
Tieto rady mi pripominaju svokra ktory znicil bateriu Roomby tym ze jej po nabiti vypinal nabijacku "aby sa neprebijala".

Vseky moderne zariadenia maju predsa nejakym sposobom riadeny nabijaci cyklus a rada "nenechavajte zariadenie cez noc na nabijacke" je ako spred 30 rokov ked vrcholom baterie boli olovenne baterie v autach.
Reagovať

RE: historicke okienko reakcia na: historicke okienko

26.6.2017 12:06
Presne tak. Niekedy sa pozastavujem nad týmito radami.
Jediná rozumná rada, ke nevybiť baterku až do dna....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať