Image
31.1.2014 0 Comments

Ako na to: 10 tipov a predsavzatí ako sa naozaj poriadne starať o svoju on-line bezpečnosť

ITN_Online bezpecnost.jpg V článku nájdete desať tipov, ktoré vám môžu pomôcť zachovať si na internete bezpečnosť. Vychádzajú z aktuálnych blogov SimplySecurity.

# 1. Kúpte si alebo udržujte na svojom počítači a mobilných zariadeniach bezpečnostný softvér, ktorý má pravidelné aktualizácie a ktorý ponúka viac než len antivírusovú ochranu - aj keby vám niektorý z vašich príbuzných („vševedko") tvrdil, že takýto softvér nepotrebujete.

# 2. Ak ste minulý mesiac používali v niektorom z veľkoobchodov (napr. Target) debetnú kartu, zmeňte si PIN. Ak ste používali kreditnú kartu, skontrolujte mesačné výpisy a reklamujte akékoľvek podozrivé sumy, ktoré objavíte.

# 3. Neustále kontrolujte a v prípade potreby upravujte nastavenia súkromia na Facebooku a obmedzujte počet priateľov, ktorí môžu prezerať vaše príspevky. Takisto majte stále na pamäti, že nič, čo dáte na Facebook, v skutočnosti nie je „súkromné".

# 4. Zmeňte si heslá na všetkých webových účtoch a uistite sa, že má každé aspoň desať znakov a obsahuje kombináciu veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov.

# 5. Začnite sa v kybernetickom prostredí lepšie orientovať a používajte metódu PIE (Protection, Intuition, Education - ochrana, intuícia, vzdelávanie).

# 6. Nenechajte sa nachytať na e-maily s phishingom a scamom. Buďte podozrievaví a predpokladajte, že každá správa, ktorá sa objaví vo vašej schránke, môže byť pokusom o ukradnutie vašej identity.

# 7. Dvakrát sa rozmyslite, než kliknete na tlačidlo Odoslať alebo Vyvesiť. Keď priveľa zdieľate, môžete tým dať podnet na to, že sa na vás niekto zameria, hoc aj po rokoch. Je dobré sa zamyslieť nad tým, čo chcete zdieľať a ako by sa toho dalo zneužiť.

# 8. Keď nakupujete on-line, nikdy nepoužívajte metódu platenia, ktorá neponúka ochranu pred podvodmi. Bankové prevody a prevodné príkazy sa pri on-line nákupoch neodporúčajú, pretože len čo ich odošlete, už nemáte žiadnu možnosť získať peniaze späť.

# 9. Zamykajte svoj ​​mobilný telefón pomocou PINu alebo bezpečnostného kódu a nastavte si zámok obrazovky s časovým limitom tak, aby sa vaše zariadenie po určitej dobe nečinnosti automaticky uzamklo.

# 10. Ak máte doma deti, nerozpakujte sa obmedziť ich prístup na internet a sledovať ich on-line aktivity. Nezabudnite používať kontrolné rodičovské funkcie, ktoré by mali byť súčasťou vášho bezpečnostného softvéru.

Prajeme vám bezpečný rok 2014!


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Klimatické zmeny urobia mestá neobývateľnými. Je čas utiahnuť sa do podzemia

13.11.2019 00:20

Podzemné mestá sú už dávno témou sci-fi, no teraz sa o nich uvažuje celkom vážne. Mestská rada vo fínskych Helsinkách schválila v roku 2010 Podzemný územný plán, ktorý bol dokončený v roku 2019 a pokr ...

Bezpečnosť 5

14-ročné dievča prišlo s riešením, ako odstrániť slepé miesta vo výhľade vodičov

07.11.2019 00:15

Pri množstve automobilových nehôd bývajú častým problémom slepé miesta spôsobené A stĺpikmi konštrukcie vozidla. Zmeniť by to mohlo riešenie, ktoré predložila iba 14-ročná Alaina Gasslerová z mesta We ...

Bezpečnosť

Vedci dokázali pomocou lasera „hacknúť“ smart reproduktory Amazon Echo a Google Home

06.11.2019 00:15

Výskumný pracovník v oblasti kybernetickej bezpečnosti Takeshi Sugawara objavil zvláštny trik. Namieril vysokovýkonný laser na mikrofón svojho iPadu (to všetko vnútri čiernej kovovej skrinky, aby nik ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá