Tipy a triky: Ako na pokročilé hľadanie na Windows

3

Systémové vyhľadávanie používa väčšina používateľov Windows len na rýchle nájdenie konkrétnych programov v menu Štart. Integrovaný vyhľadávací systém je však oveľa pokročilejší, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, a ponúka používateľom mnoho možností. Ak otvoríte vo Windows akýkoľvek disk alebo priečinok, v pravom hornom rohu okna Prieskumníka (Exploreru) je umiestnené políčko vyhľadávania, ktoré sa dá použiť na vyhľadávanie v práve otvorenom priečinku a jeho podpriečinkoch. Použiť ho možno na vyhľadávanie mena súboru a priečinkov vrátane rozlišovania prípon, veľkosti či dátumu vytvorenia alebo editácie, takisto na prehľadávanie obsahu súborov. Vyhľadávanie v základe nie je citlivé na veľkosť písma (slová robot a Robot sú teda totožné), ale je citlivé na diakritiku (miláčik a milacik sú dve odlišné slová).

Ak zadáte vo vyhľadávaní v okne Prieskumníka nejaký výraz, aktivuje sa panel nástrojov Hľadať, na ktorý sa dá kliknúť a zobraziť pokročilé nastavenia. V základe možno nastaviť, či chcete vyhľadávať len v priečinku alebo aj vo všetkých jeho podpriečinkoch. Následne môžete zvoliť napríklad to, v akom čase boli vami hľadané súbory naposledy upravované, akú príponu majú, aké veľké sú a podobne. Umožňuje to nielen zredukovať výsledky, ale aj vyhľadávať súbory bez toho, aby ste poznali ich názov. Ak ste si napríklad na disk včera niekde uložili fotografie zo smartfónu a nemôžete ich nájsť, môžete vyhľadávať len fotografie vytvorené v predošlý deň. Po vybraní príslušných prvkov sa vo vyhľadávacom políčku objavia operátory používajúce slovenské výrazy (dátumúpravy:včera druh:=obrázky).

Vyhľadávacie políčko samo osebe podporuje ďalšie operátory na filtrovanie výsledkov. Základné sú NOT a OR. Pri použití ich treba písať veľkými písmenami, inak budú chápané ako súčasť slov, ktoré hľadáte. Ak napríklad hľadáte súbory, ktoré majú v názve slovo Tatry, ale nie už Vysoké, zadajte do vyhľadávania Tatry NOT vysoké (možno použiť aj Tatry -vysoké podobne ako v internetovom vyhľadávači). Takisto môžete použiť operátor OR, ktorý reprezentuje zadanie „alebo“. Napríklad ak zadáte Fotky OR fotografie, nájdu sa súbory alebo priečinky, ktoré obsahujú oboje alebo aspoň jedno z týchto slov. Keby ste výraz zadali bez operátora, našli by sa len súbory, ktoré by mali v mene obe tieto slová naraz.

Ak zadáte výraz do úvodzoviek, nájde sa len názov, ktorý má slová v tomto presnom poradí a žiadne iné medzi nimi nie sú. Hviezdička reprezentuje ľubovoľný počet písmen alebo slov, otáznik jedno ľubovoľné písmeno. Ak hľadáte konkrétnu príponu, napríklad JPG, zadaním *.jpg (rovnako to možno aj pomocou operátora Typ:JPG) nájdete všetky tieto súbory v danom umiestnení s ľubovoľným názvom. Je možný aj opačný prístup, teda nájdenie všetkých súborov, ktoré, naopak, nie sú ako zadaný výraz. V tomto prípade sa používajú lomené zátvorky, takže pri prípone JPG treba zadať Typ:<>JPG (lomené zátvorky môžete napísať aj na slovenskej klávesnici stlačením AltGR spoločne s pozíciou zátvoriek na mieste slovenskej bodky a čiarky). Ďalší pokročilý operátor je ~<, ktorý značí začiatok názvu. Ak teda zadáte výraz ~<práca, vyhľadávanie nájde súbory ako „Práca doma“ a „práca tabuľky“, ale výsledky ako „moja práca“ budú ignorované.

Ak nejaký súbor alebo priečinok vyhľadáte a namiesto jeho otvorenia chcete vojsť do jeho umiestnenia, na paneli môžete kliknúť na ikonu Otvoriť umiestnenie súboru. Ak panel nemáte permanentne otvorený, rovnakú úlohu môžete vykonať aj kliknutím pravého tlačidla myši na daný priečinok alebo súbor vo vyhľadaných výsledkoch a položku Otvoriť umiestnenie súboru stlačiť z vysunutého menu.

V rozšírených možnostiach môžete povoliť vyhľadávanie aj v obsahu súborov, a teda hľadanie sa uskutoční aj v texte dokumentov DOCX, TXT či PDF, pričom treba počítať s tým, že takéto vyhľadávanie bude podstatne pomalšie. Ak niečo hľadáte denne, každé vyhľadávanie si možno uložiť formou odkazu. V adresnom riadku vyhľadávania stačí chytiť jeho ikonu myšou a pretiahnuť ju napríklad na pracovnú polohu, čím sa odkaz vytvorí.

Ak v niektorom priečinku vyhľadávate často, je vhodné ho zaradiť do indexovania (tak ako sú indexované položky v menu Štart), čo umožní bleskurýchle hľadanie v budúcnosti. Na paneli Hľadania treba kliknúť na Rozšírené možnosti a následne na Zmeniť indexované umiestnenia. Pridať môžete ľubovoľný priečinok. Nepridávajte však do indexu svoj úplne kompletný dátový obsah počítača (predovšetkým systémové priečinky), pretože si vyhľadávanie zbytočne spomalíte. Pokiaľ pri vyhľadávaní v indexovaných priečinkoch preferujete, aby slová bez diakritiky a s ňou boli chápané ako totožné, kliknite v okne nastavení indexovania na tlačidlo Spresniť, kde túto vlastnosť môžete aktivovať.

 

Zobrazit Galériu

František Urban

Všetky autorove články
windoes

3 komentáre

Nefunkčná stránka. reakcia na: Ako na pokročilé hľadanie na Windows

5.6.2020 15:06
No to pridávanie komentárov tiež funguje všeliako.
Komentár to pridá a mne to zahlásy, že som neprešiel validáciou.
Testoval niekto vôbec funkčnosť tejto stránky?
Načo však - Patláma Patláma.
RMK Žilina.

Slabá odpoveď. reakcia na: Ako na pokročilé hľadanie na Windows

5.6.2020 15:06
Popis je veľmi dobrý, no chýba tomu príklad z obrázkom.
Prakticky je tejto návod nepoužiteľný.
RMK Žilina.

ako najdem (1) reakcia na: Ako na pokročilé hľadanie na Windows

30.5.2020 23:05
NEVIE ROZOZNAT

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať