Ako možno v budúcnosti zmeniť to, čo sa deje teraz? Fyzici používajú kvantovú teóriu času na cestovanie v čase

1

Kvantová fyzika rúca všetky pravidlá klasickej fyziky. V kvantovom svete môžu častice prechádzať cez pevné steny, byť na dvoch miestach naraz a komunikovať na nekonečnú vzdialenosť. A ak má niekoľko fyzikov pravdu, možno v ňom ovplyvniť minulosť rovnako ľahko, ako sa dá ovplyvniť budúcnosť. Táto teória je známa ako kvantová retrokauzalita a vedci majú dobré dôvody na to, aby verili, že je to pravda.

Jedna zo základných zvláštností kvantovej fyziky je princíp superpozície. Ten hovorí, že častica existuje vo viacerých stavoch naraz, až kým nie je zmeraná. To znamená, že zatiaľ čo klasická fyzika sa zaoberá pevnými číslami, kvantová fyzika sa zaoberá nejasnými (fuzzy) pravdepodobnosťami.

V súčasnosti prebieha diskusia o tom, prečo je to tak: či preto, že nedisponujeme správnou presnosťou, aby sme pochopili skutočné stavy jednotlivých častíc, takže sa nám zdajú nejasné, fuzzy, alebo je realitou kvantového sveta, že všetko je nejasné, kým sa nezmeria. V roku 2012 fyzik Huw Price argumentoval, že ak je kvantový svet naozaj zmesou superpozície, otvára to dvere k niektorým zaujímavým možnostiam. Klasickí ani kvantoví fyzici totiž nehovoria, že čas môže plynúť len dopredu.

Teoreticky môžu všetky fyzikálne procesy prebiehať dopredu aj dozadu. Ibaže v klasickej fyzike druhý zákon termodynamiky hovorí, že veci, ako je čas, nemožno zvrátiť (a vrátiť hrianku do stavu pred spálením). Toto sa však nevzťahuje na kvantovú mechaniku. "Takže ak kvantový svet skutočne zahŕňa viacero stavov a čas môže plynúť dozadu," hovorí Price, "meranie stavu častice dnes môže technicky ovplyvniť jej stav v minulosti."

Ak má Price pravdu, mohlo by to byť riešenie niečoho, čo miatlo fyzikov už od čias Einsteina. Ide o kvantové prepletenie (entanglement). Myšlienka je taká, že možno spájať stavy dvoch častíc tak, že aj keď budú oddelené v nekonečnej vzdialenosti, stav jednej ovplyvňuje stav druhej. No problém je v tom, že to zdanlivo vyžaduje, aby boli informácie posielané rýchlejšie, ako je rýchlosť svetla, čo je nemožné. Preto to Einstein označil ako „mátožné“ (spooky).

V roku 2017 Matthew Leifer a Matthew Pusey použili Priceovu myšlienku a pokúsili sa o riešenie rébusu kvantového prepletenia. Hovoria, že ak súčasný stav častice môže ovplyvniť jej stav v minulosti, možno kvantové prepletenie nie je akcia na diaľku, ale späť v čase. To znamená, že ak čas môže plynúť späť, častici možno jej zmeraním „vybrať“ stav v čase, keď bola spojená s partnerskou časticou. Výmena cestovania rýchlejšieho, ako je rýchlosť svetla, za cestovanie v čase nevyzerá ako veľký pokrok, ale pokiaľ ide o pravidlá kvantovej fyziky, rieši to veľa problémov.

Samozrejme, je tu veľa námietok. To však neznamená, že napríklad fyzik by mohol poslať odkaz mladšej verzii seba samého alebo že by ste sa mohli vrátiť v čase a zabiť Hitlera. Stále žijeme v makroskopickom svete klasickej fyziky, kde je entropia. Navyše je to len veľmi okrajová myšlienka vo svete fyziky. Podľa Leifera je to len nápad na interpretáciu kvantovej teórie a ostatní fyzici sú k nemu právom skeptickí. „Je na nás, aby sme túto myšlienku doplnili,“ povedal v rozhovore pre server Phys.org.

Zdroj: thescinewsreporter.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
buducnost fyzika energia cas vyskum veda mozog

1 komentár

preklad reakcia na: Ako možno v budúcnosti zmeniť to, čo sa deje teraz? Fyzici používajú kvantovú teóriu času na cestovanie v čase

10.12.2018 17:12
toto prekladal nejaky google translate? prekladatel ocividne nerozumie problematike.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať