Image
27.11.2018 1 Comments

Ako možno v budúcnosti zmeniť to, čo sa deje teraz? Fyzici používajú kvantovú teóriu času na cestovanie v čase

Kvantová fyzika rúca všetky pravidlá klasickej fyziky. V kvantovom svete môžu častice prechádzať cez pevné steny, byť na dvoch miestach naraz a komunikovať na nekonečnú vzdialenosť. A ak má niekoľko fyzikov pravdu, možno v ňom ovplyvniť minulosť rovnako ľahko, ako sa dá ovplyvniť budúcnosť. Táto teória je známa ako kvantová retrokauzalita a vedci majú dobré dôvody na to, aby verili, že je to pravda.

Jedna zo základných zvláštností kvantovej fyziky je princíp superpozície. Ten hovorí, že častica existuje vo viacerých stavoch naraz, až kým nie je zmeraná. To znamená, že zatiaľ čo klasická fyzika sa zaoberá pevnými číslami, kvantová fyzika sa zaoberá nejasnými (fuzzy) pravdepodobnosťami.

V súčasnosti prebieha diskusia o tom, prečo je to tak: či preto, že nedisponujeme správnou presnosťou, aby sme pochopili skutočné stavy jednotlivých častíc, takže sa nám zdajú nejasné, fuzzy, alebo je realitou kvantového sveta, že všetko je nejasné, kým sa nezmeria. V roku 2012 fyzik Huw Price argumentoval, že ak je kvantový svet naozaj zmesou superpozície, otvára to dvere k niektorým zaujímavým možnostiam. Klasickí ani kvantoví fyzici totiž nehovoria, že čas môže plynúť len dopredu.

Teoreticky môžu všetky fyzikálne procesy prebiehať dopredu aj dozadu. Ibaže v klasickej fyzike druhý zákon termodynamiky hovorí, že veci, ako je čas, nemožno zvrátiť (a vrátiť hrianku do stavu pred spálením). Toto sa však nevzťahuje na kvantovú mechaniku. "Takže ak kvantový svet skutočne zahŕňa viacero stavov a čas môže plynúť dozadu," hovorí Price, "meranie stavu častice dnes môže technicky ovplyvniť jej stav v minulosti."

Ak má Price pravdu, mohlo by to byť riešenie niečoho, čo miatlo fyzikov už od čias Einsteina. Ide o kvantové prepletenie (entanglement). Myšlienka je taká, že možno spájať stavy dvoch častíc tak, že aj keď budú oddelené v nekonečnej vzdialenosti, stav jednej ovplyvňuje stav druhej. No problém je v tom, že to zdanlivo vyžaduje, aby boli informácie posielané rýchlejšie, ako je rýchlosť svetla, čo je nemožné. Preto to Einstein označil ako „mátožné“ (spooky).

V roku 2017 Matthew Leifer a Matthew Pusey použili Priceovu myšlienku a pokúsili sa o riešenie rébusu kvantového prepletenia. Hovoria, že ak súčasný stav častice môže ovplyvniť jej stav v minulosti, možno kvantové prepletenie nie je akcia na diaľku, ale späť v čase. To znamená, že ak čas môže plynúť späť, častici možno jej zmeraním „vybrať“ stav v čase, keď bola spojená s partnerskou časticou. Výmena cestovania rýchlejšieho, ako je rýchlosť svetla, za cestovanie v čase nevyzerá ako veľký pokrok, ale pokiaľ ide o pravidlá kvantovej fyziky, rieši to veľa problémov.

Samozrejme, je tu veľa námietok. To však neznamená, že napríklad fyzik by mohol poslať odkaz mladšej verzii seba samého alebo že by ste sa mohli vrátiť v čase a zabiť Hitlera. Stále žijeme v makroskopickom svete klasickej fyziky, kde je entropia. Navyše je to len veľmi okrajová myšlienka vo svete fyziky. Podľa Leifera je to len nápad na interpretáciu kvantovej teórie a ostatní fyzici sú k nemu právom skeptickí. „Je na nás, aby sme túto myšlienku doplnili,“ povedal v rozhovore pre server Phys.org.

Zdroj: thescinewsreporter.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

Výskum

Hydrogél s vlastnosťami živého tkaniva. Vďaka schopnosti regenerácie môže nahradiť svaly či kožu

11.12.2019 00:20

Tím z Austrálskej národnej univerzity (ANU) vyvinul materiál podobný gélu, ktorý má veľa vlastností živého tkaniva. Ide o formu hydrogélu, pričom táto želatína nie je len samoliečivá, ale aj veľmi odo ...

Výskum

Ultratenká diamantová fólia vyrobená z grafénu môže spevniť pevnejšiu, menšiu a flexibilnú elektroniku

11.12.2019 00:11

Grafén je už známy tým, že je neuveriteľne pevný napriek tomu, že má hrúbku iba jedného atómu. No dal by sa ešte spevniť? Vedci z Južnej Kórey hľadali odpoveď na túto otázku a vyvinuli novú metódu men ...

1 Comments

  1. preklad reakcia na: Ako možno v budúcnosti zmeniť to, čo sa deje teraz? Fyzici používajú kvantovú teóriu času na cestovanie v čase
    10.12.2018 17:12
    toto prekladal nejaky google translate? prekladatel ocividne nerozumie problematike.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá